Maj 2021 – Mini College Piekoszów ul. Czarnowska 2a

Maj to życie, maj – to kwiatki
Bzy, konwalie, róże, bratki.
Maj w uczucia tak bogaty
Maj to także Święto Matki
Maj to miesiąc najwspanialszy
Taki świeży i pachnący.

Maj – to najpiękniejszy miesiąc w roku, najbardziej oczekiwany a wraz z nim kwitnące sady, zieleń drzew, śpiew ptaków. Wszystko to czeka i zaprasza, aby z dziećmi wyruszyć na majówkę, na wędrówkę, aby odkrywać i poznawać świat. Należy pamiętać, że rozwijanie aktywności umysłowej zapewni sukcesy w przedszkolu, szkole i w dalszym życiu.

Nareszcie mamy wiosnę!!! Trochę niesforną, ale radosną. Przedszkolaki z wielką radością coraz częściej zaglądają  do ogrodu przedszkolnego by biegać, bawić się i hasać do woli na świeżym powietrzu.

Maj to również czas, kiedy obchodzimy święta narodowe: 1 maj – Święto Pracy, 2 maj – Święto Flagi oraz 3 maj to: Święto Konstytucji 3 Maja.

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest świętem państwowym,
obchodzonym na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku.

Święto jest okazją do rozmowy o patriotyzmie,
o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych.
Nasze przedszkolaki świętowały to niezwykle ważne dla naszego
kraju wydarzenie.

Dzieci w swoich grupach miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe należy szanować. Tego dnia przedszkolaki wspaniale prezentowali się w strojach galowych.
Wszyscy recytowali wiersze patriotyczne oraz odśpiewali z powagą
i w pozycji na baczność hymn Mazurek Dąbrowskiego.
Było bardzo uroczyście.
Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie,
że są Polkami i Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.

Ważną okazją do świętowania był dla naszego przedszkola Dzień Mamy i Taty. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego człowieka to najważniejsze osoby w jego życiu. Oznaczają miłość, szczęście, rodzinny dom.  Należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować wieź miedzy dziećmi a rodzicami z całych sił. Dla wszystkich Rodziców należy się moc uścisków, buziaków za jej bezwarunkową miłość. Przedszkolaki chcąc wyrazić to, jak bardzo Mamusie i Tatusiów kochają , chcąc podziękować za miłość i opiekę, troskę i trud włożony w ich wychowanie dziękowały krótkim występem. Były więc wiersze, piosenki. I chociaż rodzice nie mogą oklaskiwać swoich dzieci te z wielkim zaangażowaniem wystąpiły przed kamerą. Jak wyszło… zobaczycie sami.

Dnia Mamy jest obchodzony 26 maja. Dzieci z naszego przedszkola przygotowały dla swoich Mam skromne upominki. 

Wszystkim Mamusiom życzymy zdrowia, radości i uśmiechu. STO LAT!!!

Dnia 26 maja 2021 r. dzieci obejrzały  przygotowane przez Teatr Edukacyjny z Krakowa  interaktywne spotkanie z bajką. Tytuł przedstawienia to: „Alicja w zaczarowanej krainie”. Było to interaktywne spotkanie z bajką online. Bajkowe postacie spotkały się z dziećmi wykorzystując nową technologię wzbogaconą wieloma efektami specjalnymi. Spektakl połączył świat filmu ze światem teatru. Ciekawa i interesująca była również forma w jakiej przedstawienie zostało dzieciom przekazane, tzn. świat rzeczywisty Alicji został wyświetlony na dużym ekranie tak jak film, zaś część fantastyczną widzowie mogli przeżyć dzięki bardzo dobrej grze aktorów. Całość uzupełniła piękna scenografia, kolorowe kostiumy i łatwo wpadające w ucho piosenki. Przedstawienie dostarczyło dzieciom wspaniałych i niezapomnianych wrażeń, ponieważ w trakcie inscenizacji widzowie mogli włączyć się i wraz z aktorami w nim uczestniczyć (wspólne śpiewanie piosenek, gdzie tekst tych utworów był wyświetlony na ekranie). Dodatkową atrakcją , która bardzo podobała się małym widzom były okulary 3D oraz  bańki mydlane , które wywołały dużo śmiechu i radości. Na zakończenie każde dziecko otrzymało książeczkę z labiryntem i okulary 3D. Dzieci były bardzo zadowolone. 

Ciekawym wydarzeniem dla przedszkolaków była wizyta „Dentobusu”. Przeprowadzono zakres badań. Nasze maluchy z grup: „Smerfów” i „Krasnoludków” miały wykonany przegląd jamy ustnej oraz niektórym dzieciom wykonano również fluoryzację. Została również postawiona diagnoza stomatologiczna oraz skierowanie pacjenta do właściwego specjalisty. Wizyta „Dentobusu” to również edukacja oraz nacisk stawiany przede wszystkim na instruktaż higieny jamy ustnej, którą pani doktor stomatolog przeprowadziła indywidualnie każdemu z wychowanków.

Nasze codzienne zajęcia:

Podczas zajęć z rytmiki dzieci śpiewały piosenki i uczestniczyły w zabawach rozwijających poczucie rytmu i dynamiki, Świetnie się przy tym bawiąc wesoło pląsały w rytm muzyki.

Dzieci doskonaliły również  sprawność fizyczną, koordynację wzrokowo- ruchową na zajęciach karate i na zajęciach korekcyjnych.

Wykonywały ciekawe eksperymenty podczas zajęć naukowych. 

 

Dzieci bardzo lubią zajęcia z Photonem, są aktywne i skupione. Przypominam iż Photon to interaktywny robot edukacyjny, który poprzez aplikację mobilną oraz powiązane z nią doświadczenia i eksperymenty wprowadza dzieci w świat nowych technologii. Wspiera on dzieci w rozwoju podstawowych umiejętności naszych czasów. Pomaga im rozwijać kreatywność, zdolność logicznego myślenia, poznawanie podstaw programowania i zrozumienie działania czujników, w które jest wyposażony. Robot został stworzony z myślą o dzieciach w każdym wieku. Jego obsługa dostosowana jest do różnego etapu rozwoju dzieci, ich możliwości oraz zdolności percepcji.

Ciekawe zajęcia, które odbyły się w ramach projektu w naszym przedszkolu to hipoterapia. Hipoterapia to  metoda prowadzona przy udziale konia. Stosowana jest w różnym wieku zarówno u dzieci jak u młodzieży czy dorosłych. W naszym przedszkolu były prowadzone zajęcia z hipoterapii. Kucyk Don jest bardzo przyjazny, chętnie dawał się głaskać i karmić.

 Grupowe zajęcia z logopedii w naszym przedszkolu prowadzi pani nia. Podczas zabaw i ćwiczeń dzieci usprawniają swój aparat artykulacyjny, czyli: język, wargi i żuchwę, podniebienie miękkie. Biorą udział w zabawach dźwiękonaśladowczych, ćwiczą i doskonalą swój słuch fizyczny jak i fonematyczny, wykonują ćwiczenia oddechowe. Celem tych wszystkich zabaw jest zapobieganie powstawaniu zaburzeń mowy dziecka, ćwicząc dzieci mają szansę mówić wyraźnie i poprawnie.

W maju obchodziliśmy również urodziny Mateusza, Malwinki i Stasia. Jubilaci przynieśli słodkie poczęstunki dla kolegów i koleżanek.

A wszyscy odśpiewali STO LAT i złożyli życzenia.

Z okazji urodzin składamy Wam życzenia:
Uśmiechu, zdrowia, radości,
Mnóstwa prezentów i gości,
Przyjaźni wielkich i małych,
Wielu przygód niebywałych,
Uśmiechu wesołego i wszystkiego,
Wszystkiego najlepszego!

Opracowała : Agnieszka W.