Styczeń 2019 – Piekoszów

Człowiek przez całe życie uczy się czegoś nowego, wraz z poznawaniem i odkrywaniem chcemy wiedzieć jeszcze więcej, dlatego w życiu przedszkola nauka odgrywa ważną rolę. Nauka przez zabawę. Dziecko w wieku przedszkolnym interesuje się otaczającą rzeczywistością: poszukuje, bada, obserwuje. Trzeba wykorzystać jedną chwilę, aby rozbudzić jego ciekawość oraz rozwijać posiadane wrodzone zdolności. Musimy pamiętać, że dzieci są naszą przyszłością.

Styczniowe zajęcia naukowe bardzo podobały się dzieciom. Najpierw poznały zjawiska dyfuzji i elektryczności stycznej. Chętnie brały udział w doświadczeniach i zadawały pytania dotyczące tematyki.

 

Jednak największą frajdę miały podczas zabawy sztucznym śniegiem. Podczas wspólnej zabawy dzieci robiły kule, kuleczki, mury, bałwanki i nawet igloo.

         Dzieci we współczesnym świecie zmuszone są do posługiwania się językiem obcym w stopniu komunikatywnym. Nasze przedszkole uczy przez zabawę posługiwać się językiem angielskim. Tematyka zajęć jest ściśle związana z treściami wychowania przedszkolnego, między innymi:
ja i moja rodzina, kolory, zabawki, ubrania, zwierzęta, potrawy i napoje, moje ciało, pojazdy, święta. Wprowadzono elementy języka angielskiego podczas śpiewania, poruszania się, oglądania, działania i wykonania innych czynności przez dzieci. Dzieciom w szczególności w styczniu podobały się zajęcia na które pani Kasia przyniosła rodzinkę pluszowych tygrysków. Dzieci z chęcią powtarzały słówka w języku angielskim a przy okazji przytulały się i głaskały pluszaki.


W czwartki prowadzone są zajęcia taneczne na które uczęszcza 15 dzieci z obu grup. Podczas zajęć prócz tańca prowadzone są ćwiczenia rozciągające oraz zabawy przy muzyce. Nasze przedszkolaki, chętnie uczestniczą w tańcach prowadzonych przez panią Angelikę.

      Dużo zabawy mamy również na zajęciach rytmiki. Dzieci bardzo lubią panią prowadzącą i chętnie biorą udział w zabawach. Podczas zajęć nie tylko się bawią, ale uczą orientacji  w przestrzeni, szybkiej reakcji na sygnał i zmianę tępa. Rozwijają umiejętności panowania
nad własnym ciałem, ćwiczą improwizowanie i wizualizowanie muzyki ruchem. Dzieci grały na instrumentach perkusyjnych oraz bawiły się instrumentami muzycznymi dzięki czemu rozwijały poczucie rytmu oraz doskonaliły umiejętności odróżniania dźwięków głośnych i cichych.

Podczas wizyty pani Magdy ze swoim pupilkiem – pieskiem, dzieci mogły ponownie obejrzeć sztuczki, które wykonuje Dajmek. Po przywitaniu piosenką, uczestnicy zajęć zawsze karmią i głaskają psa. Oprócz zabaw i sztuczek na zajęciach poznawana jest budowa ciała psa. Dzięki pieskowi dzieci udoskonalają sprawność ruchową i stymulują zmysły: dotyku, słuchu, wzroku. To dobre ćwiczenia koncentracji uwagi. Dla dzieci, które są niepewne i lękliwe, zajęcia pomagają w nabieraniu pewności siebie i ufności w stosunku do innych.


Szczególnym wydarzeniem w starszej grupie „Smerfów” i wręcz przeżyciem dla Babć i Dziadków, było przedstawienie z okazji ich święta. Przedstawienie do którego dzieci przygotowywały się dość intensywnie, były wspaniałą okazją by zaprezentować dziadkom i babciom zdobyte umiejętności wokalne i recytatorskie, a także przez piosenki i wiersze podziękować za wszystko co im zawdzięczają. Wszyscy byli wzruszeni, bili brawo i nie mogli nachwalić swoich wnuków. Po pięknych występach dzieci wręczyły laurki i prezenty. W starszej grupie finałem był poczęstunek.

Naszym jubilatem w styczniu był Gabryś…to już 5 lat!

Na twe 5 urodziny moc radości Ci życzymy.

Rośnij szczęśliwie i zdrowo a dni spędzaj kolorowo.

Tekst opracowała Agnieszka Wilczkowska