Wrzesień 2018- Mini College Piekoszów

W naszym przedszkolu tyle się dzieje, że nie można mówić o nudzie…a to wszystko dzięki naszym kochanym dzieciom. Dzięki nim to miejsce tętni życiem. Cieszymy się, że możemy wszystkich znowu powitać w nowym roku szkolnym 2018/2019. Rozpoczyna się rok pełen wrażeń, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla rodziców. Będzie on pełen ciekawych doświadczeń. W czasie tego roku dzieci przyswoją nie tylko nowe umiejętności, lecz także będą czerpać radości ze wspólnej zabawy, czy z pierwszych sukcesów.

Niestety dla niektórych dzieci ten rok dostarczy też trudnych przeżyć, związanych z adaptacją do nowego miejsca i koniecznością rozstania z ukochanymi rodzicami. Dla trzylatka rozłąka z mamą to wielka „rewolucja”. Nowe miejsce wcale go nie zachwyca. Nie ma ukochanych zabawek, a nawet jeśli uda się wziąć do rączki, zaraz inne dziecko chce ją wyrwać. Co z tego, że pani się uśmiecha, głaska, pomaga zapiąć guziki, jeśli wszystko pachnie obco, jest głośno, a dzieci się przepychają…to nie jest miłe dla niektórych dzieci. Chcąc poprawić samopoczucie dzieci, żeby czuły się miło i bezpiecznie w przedszkolu , panie wymyślają i planują różne zabawy, spacery i wycieczki.

Miesiąc wrzesień to nie tylko miesiąc adaptacji nowych dzieci, które przybyły do grupy „Krasnoludków”, ale również rozpoczęcie zajęcie zajęć dodatkowych: język angielski, zajęcia naukowe, rytmika, karate, dogoterapia oraz logopedia.

Rytmikę w przedszkolu prowadzi pani Paulina, którą dzieci uwielbiają. Zajęcia rytmiczne to metoda wychowania muzycznego. Istotą tych zajęć jest odtwarzanie przebiegu muzycznego za pomocą ruchów ciała, jest to również: taniec, śpiew, gra na instrumentach.  Zajęcia rytmiczne to przede wszystkim nauka przez wspólną zabawę. Pani Paulina uczy nasze dzieci piosenek i zabaw ruchowych. Gra na keyboardzie i trąbce.

Zajęcia z j. angielskiego prowadzi pani Kasia. Dzieci uczą się przez zabawę. Słuchają, powtarzają, śpiewają i chętnie biorą udział w zabawach.

Dzięki zajęciom naukowych nasze dzieci poznają otaczający świat, który jest pełen zagadek i niezwykłych rzeczy. Głównym celem jest odkrywanie świata poprzez obserwację, badania i eksperymenty. Dzieci pogłębiają swoje zainteresowania nauką, światem, udoskonalają swoje umiejętności podczas zjawisk, które obserwujemy na co dzień oraz kształtują swoje umiejętności podczas prób samodzielnego eksperymentowania. Zajęcia naukowe dla dzieci kojarzą się z dobrą zabawą. Dzięki udziałowi w zajęciach interesują się światem przyrodniczym i różnymi zjawiskami: chemicznymi, fizycznymi, technicznymi, potrafią wyciągać wnioski z obserwowanych doświadczeń.

Karate podczas których dzieci uczą się panować nad swoimi emocjami, skupiać i systematycznie ćwiczyć. Świetnie bawią się rozwijając swoją sprawność ruchową a także dbają o prawidłową postawę i zdrowy kręgosłup.

We wrześniu odbyły się pierwsze zajęcia z dogoterapii.  Pierwsze dla grupy „Krasnoludków”, a kolejne dla grupy „Smerfów”. Maluchy podczas zajęć zapoznały się z pieskiem Dajmkiem. Mogły zaobserwować jakie sztuczki potrafi robić pies, mogły go pogłaskać i nakarmić. Jednak nie wszystkie dzieci podchodziły odważnie.

W naszym przedszkolu prowadzone są zajęcia grupowe z logopedii. Zajęcia te mają na celu kształtować mowę dzieci oraz stymulować jej rozwój. Dzieci, które uczestniczą w zajęciach są bardzo aktywne. Chętnie ćwiczą oraz p0owtarzają. Pani Kasia za prawidłowo wykonane ćwiczenia i czynny udział w zajęciach nagradza dzieci naklejkami i pieczątkami.

Również we wrześniu grupa „Smerfów” rozpoczęła udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” organizowanym przez Panią Anetę Konefał. Głównym celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa. Dzieci wybrały misia i nadały mu imię Franek. Miś będzie nam towarzyszył przez cały okres projektu.

W naszym przedszkolu dzieci obchodzą swoje urodziny. We wrześniu swoje 5 urodziny obchodził Henio. Wszyscy zaśpiewali 100 lat i życzyli wszystkiego najlepszego, wspaniałych urodzin i dużo prezentów.

 

Tekst opracowała Agnieszka Wilczkowska