Maj 2021 MC Jurajska

Maj rozpoczął się w naszym przedszkolu w atmosferze podniosłej melodii hymnu narodowego oraz w barwach biało – czerwonych. Mali Polacy jako patrioci z krwi i kości dowiedzieli się, że
1-ego maja obchodzimy Dzień Pracy,2-ego maja jest Dzień Flagi, 3-ego maja mamy Święto Konstytucji. Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji  3 Maja w naszym przedszkolu grupa Rybki zorganizowała apel. Upamiętniając tę rocznicę nie mogło zabraknąć wspólnie odśpiewanego  hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”.  Właśnie w takich chwilach czujemy się dumni z naszego kraju i jego pięknej historii. Niech to uczucie w naszych sercach pozostanie na zawsze.
I jak przystało na Małych Polaków dzieci przyswoiły słowa Władysława Bełzy „Katechizm Polskiego Dziecka”:

– Kto ty jesteś?
– Polak mały.
– Jaki znak twój?
– Orzeł biały.
– Gdzie ty mieszkasz?
– Między swymi.
– W jakim kraju?
– W polskiej ziemi.
– Czym ta ziemia?
– Mą ojczyzną.
– Czym zdobyta?
– Krwią i blizną.
– Czy ją kochasz?
– Kocham szczerze.
– A w co wierzysz?
– W Polskę wierzę.
– Coś ty dla niej?
– Wdzięczne dziecię.
– Coś jej winien?
– Oddać życie.

Relacja z tego wydarzenia znajduje się poniżej:

Podsumowaniem całej uroczystości w grupie Rybki był wspólny śpiew piosenki ,,Jesteśmy Polką
i Polakiem”.

 

Dzień Strażaka

4 maja z okazji Dnia Strażaka grupa Misie i grupa Kaczuszki przygotowała zajęcia o tej tematyce.

W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy podczas wypadków samochodowych, oraz asyście podczas różnych akcji. Wychowankowie  zapoznali się z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną,
z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru, oraz przypomnieli numery alarmowe do straży, policji i na pogotowie. To była bardzo ciekawa i ważna lekcja.

 

Majowe spacery

Miesiąc maj w naszym przedszkolu był doskonałym czasem na spacery
w poszukiwaniu kolejnych oznak wiosny. Przyniósł nam wszystko, czego potrzebowaliśmy. Ubarwił szaroburą, zimową rzeczywistość w zielone rośliny
i kolorowe kwiaty. Poprawił pogodę i  zachęcił do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wszystko razem sprawiło, że mieliśmy więcej chęci i energii.

 

„Widzieć można nie tylko oczami”

10 maja w grupie Tygryski odbyły się zajęcia pt. „Widzieć można nie tylko oczami”. Rozmowa
z dziećmi doprowadziła do ustalenia, iż wszyscy obecni dobrze widzą, ale są też osoby, które mają problemy z widzeniem a nawet wcale nie mają możliwości cokolwiek zobaczyć. Nauczyciel tłumaczył przedszkolakom, że takie osoby radzić muszą sobie w inny sposób (wyczulone mieć inne zmysły) dlatego mają lepszy smak, węch, słuch i dotyk. Przedszkolaki na zajęciach spróbowały wczuć się w sytuację osób niewidzących i zrozumieć jak „widzą” niewidomi i czy jest im łatwo.
Na zakończenie zajęć nauczyciel spytał dzieci, czy łatwo było dzieciom bawić się w zabawy
z zasłoniętymi oczami. Prosił o to, by każde wypowiedziało się, które z zadań było dla nich najtrudniejsze. Były to świetne zajęcia o tolerancji względem osób niewidzących.

 

Dzień Mamy i Taty

W trzecim tygodniu  maja skupiliśmy się na święcie naszych kochanych Mam i Tatusiów.
Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców, dlatego dzieci z naszego przedszkola z tej okazji przygotowały miłą niespodziankę
w formie on – line nagrania.

 

Relacje z tego wydarzenia znajdują się poniżej:

 

 

Dzień mamy i taty Maj 2021 – YouTube

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Życzenia:

Dobrego zdrowia, nieustającej radości,

pociechy z wnuków oraz samych pogodnych dni.

W imieniu pań i przedszkolaków,

wszystkim Mamusiom i Tatusiom

składamy najserdeczniejsze życzenia,

Zdrowia, miłości i marzeń spełnienia.
Uśmiechu i dużo cierpliwości,
pociechy z dzieci i dużo radości!

 

Przedstawienie teatralne w systemie hybrydowym: Alicja w zaczarowanej krainie”.

W maju po długim okresie przerwy spowodowanej pandemią Coronavirusa gościliśmy teatrzyk. Dnia 26 maja 2021 r.  w naszym przedszkolu odbyło się przedstawienie teatralne w systemie hybrydowym: „Alicja w zaczarowanej krainie”. Było to interaktywne spotkanie z bajką
w wykonaniu aktorów z Teatru z Krakowa. Dzieci otrzymały również własne okulary 3D oraz na koniec książeczki z różnymi zadaniami. Przedszkolaki bardzo żywo uczestniczyły w przedstawieniu, chętnie biły brawa, odpowiadały na pytania, włączały się w śpiewanie piosenek, oglądały spektakl z zainteresowaniem.

 

Dużo zabawy mamy również na zajęciach rytmiki, karate, zajęciach naukowych, logopedii i języku angielskim grupowym.

 

Karate z Panem Michałem:

Zajęcia odbywają się w formie zabawy przystosowanej do możliwości psychofizycznych dzieci. Wzmacniają mięśnie poprawiają koordynację ruchową i ogólną sprawność fizyczną. Zajęcia te są idealnym połączeniem gimnastyki ogólnorozwojowej, gimnastyki korekcyjnej oraz elementów karate. Nie brakuje również elementów kultury japońskiej oraz nauki podstawowych słów z tego języka.

Rytmika

Dzięki zajęciom umuzykalniającym  dzieci reagują ruchem na zamianę dynamiki i tempa muzyki, odtwarzają  zadany rytm, interpretują ruchem treść muzyki. W tym miesiącu dzieci uczyły się piosenek na Dzień Mamy i Taty.

Zajęcia naukowe

W maju na zajęciach naukowych blokiem tematycznym były  mikroorganizmy.  Celem głównym było przedstawienie drożdży jako powszechnie znanych i używanych mikroorganizmów. Dzieci zrobiły pod okiem nauczyciela eksperyment. Na zajęciach o tematyce: Zanieczyszczenia a rozwój pleśni udało się nam wyhodować pleśń.

Logopedia grupowa

praca na logopedii –  to gimnastyka buzi, języka, ćwiczenia oddechowe i w ogóle duuuuuużo pracy z tym mówieniem mają przedszkolaki. Zajęcia logopedyczne w naszym przedszkolu łączą wesołą zabawę z ćwiczeniami kształtującymi prawidłową mowę.

Język angielski

podczas zajęć dzieci poznały nowe słówka i piosenki, które z chęcią powtarzały, zapamiętywały
i śpiewały podczas zabaw z Panią Krysią.

 Program English Every Day

W roku szkolnym w 2020/2021 r. w Niepublicznym Naukowym Przedszkolu Mini College jest wdrażany program autorski pani Katarzyny Lipy pod nazwą „English Every Day”. To program rozwijający umiejętności i kształtujący zdolności lingwistyczne dzieci w przedszkolu. W maju wychowankowie mieli przyjemność wysłuchania nagrań, bawienia się, śpiewania piosenek, uczestniczenia w zabawach  ruchowych, przyswajania melodii i intonacji języka angielskiego
i wykonywania ćwiczeń do historyjek obrazkowych.

Urodzinki

W maju świętowaliśmy urodzinki:

– Filipka;

– Marysi;

– Kacperka;

– Lenki;

– Jasia;

– Antosi;

 

Naszym  solenizantom jeszcze raz składamy najlepsze życzenia.

 

 

Koniec miesiąca przyniósł nam wspaniałą nowinę.  Nasze  dzieci z grupy Rybek zajęły II miejsce w konkursie plastycznym: „Biżuteria z sercem dla Mamy”, z czego cieszymy się ogromnie!

 

 

Rozwiązanie konkursu plastycznego pt. „Biżuteria z sercem dla mamy” Mini College 2021 – YouTube