KWIECIEŃ-Mini College UNIWERSYTECKA

W naszym przedszkolu minął kolejny miesiąc pełen zabaw, atrakcji i niespodzianek. Kwiecień różnił się  nieco od pozostałych miesięcy, ponieważ jak w ubiegłym roku, hałas i radosny gwar na chwilę znikną z przedszkolnych sal. Na szczęście jednak nie na długo, gdyż po pierwszych dwóch tygodniach kwietnia zarówno Panie jak i dzieci wróciły z wielką radością, pełne nowych pomysłów na wspaniałe zabawy do naszego przedszkola.  W razie gdyby ktoś pomyślał, że przedszkolaki leniuchowały w czasie kwarantanny, to śpieszę ze sprostowaniem, iż tak NIE BYŁO!  Dzieci z przedszkola Mini College UJK z wielkim zapałem pracowały a przy okazji świetnie się bawiły ze swoimi Paniami, za pośrednictwem platformy edukacyjnej zoom, prywatnej grupy na facebooku oraz specjalnie utworzonej dla rodziców poczty mailowej. Dzięki tym mediom Panie udostępniały  propozycje zabaw dla dzieci oraz cieszyły oko rezultatami pracy przedszkolaków i co najważniejsze mogły się z nimi zobaczyć.

W pierwszym tygodniu kwietnia podczas zajęć zdalnych, dzieci rozmawiały z Paniami  na temat tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. W czasie zajęć zdalnych, dzieci dowiedziały się, co należy włożyć do wielkanocnego koszyczka oraz co symbolizują poszczególne produkty. Pani Kasia przeprowadziła wieleeksperymentówbadawczych związanych z jajkami, które zostały nagrane i udostępnione dzieciom.  Podczas tych zabaw badawczych dzieci poznały wewnętrzną budowę jajka. Sprawdzały, które jajko potrafi „tańczyć”, „pływać”, „wejść do butelki” oraz poznały wpływ octu na jego skorupkę. Dzieci poprzez doświadczanie i aktywne działanie nabywały nową wiedzę, rozwijały umiejętność logicznego myślenia, wnioskowania, spostrzegawczość a przy tym świetnie się bawiły, czym podzieliły się z nami wysyłając nam zdjęcia swoich działań. W tym tygodniu miało również miejsce rozstrzygnięcie konkursu wielkanocnego „Stroimy serca na święta” organizowanego przez Panią Milenkę, Agnieszkę i Anię. Zadaniem grup biorących udział w konkursie było wykonanie ozdoby wielkanocnej. Do naszego przedszkola nadeszło bardzo wiele pięknych prac, z których bardzo, ale to bardzo trudno było wyłonić zwycięzców. Jednak najważniejsze było to, że dzieci wykonujące te piękne świąteczne ozdoby, wzięły udział w szczytnym przedsięwzięciu. Stroiki te zostały przekazane na kiermasz świąteczny, z którego dochód został przeznaczony na pomoc dla Neli i Stasia, wspaniałych bliźniaków, które potrzebują pomocy, aby móc cieszyć się zdrowiem i swoim dzieciństwem.

W drugim tygodniu przedszkolaki poznawały Kosmos. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas Wszechświatem. W trakcie różnego rodzaju zabaw i zajęć przedszkolaki poznały planety Układu Słonecznego, poszerzyły słownik pojęciowy o wyrazy związane z Kosmosem i Układem Słonecznym. Ponadto młodsze dzieci  poznały zjawisko dnia i nocy. Przedszkolaki bardzo chętnie brały udział w zajęciach. Był to tydzień wspaniałych wrażeń!  W ramach zajęć zdalnych Panie przygotowały dla dzieci teatrzyk kukiełkowy, podczas którego przedstawiły  odrobinę unowocześnioną wersję bajki „Czerwony Kapturek”.

W drugiej połowie kwietnia do sal przedszkolnych powrócił gwar i radosny śmiech dzieci.

Wszystkie dzieci, te starsze i te trochę młodsze  uczciły Dzień Ziemi. To proekologiczne święto zostało ustanowione po to, aby uświadomić nam wszystkim jak kruchy jest ekosystem Ziemi i jak łatwo go naruszyć. Była to wspaniała okazja,aby porozmawiać z dziećmi o  idei ochrony przyrody i odpowiednich postawach ekologicznych wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Z okazji Światowego Dnia Ziemi przedszkolaki wzięły udział w konkursie ekologicznym, w ramach którego przygotowywałyz pomocą Pań Stroje z surowców wtórnych. Dzieci uczyły się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny.

W kwietniu w grupie Uśmiechniętych Żabek odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Poznajemy zwierzątka”. Tym razem był to zając. Dzieci zapoznały się ze zwyczajami tych zwierząt, ich ulubionym jedzeniem. Był także czas na naśladowanie  zająców, porównywanie ich wyglądu i zwyczajów do królików. Uśmiechnięte Żabki już nie pomylą zająca z królikiem. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały pracę plastyczną z kredek i kolorowych pomponów. W ten sposób powstały witrażowe zajączki. W tym miesiącu dzieci z grupy drugiej założyły w grupowym kąciku przyrody swoją własną hodowlę szczypiorku. Codziennie doglądały i podlewały posadzone cebulki, a kiedy pojawił się pierwszy szczypiorek radości nie było końca.

Tropiciele, czyli nasi najstarsi przedszkolacy również w kwietniu nie próżnowali. Starszaki zapoznały się z tajemniczym życiem pszczół. Dzieci obejrzały film przedstawiający życie i pracę pszczół, proces powstawania miodu oraz sposoby ochrony tych ważnych owadów przed zagrożeniami. Oglądali plastry miodu z ula, dowiedzieli się jakie urządzenia są potrzebne pszczelarzowi. Budowali ule z klocków i wykonali piękne pszczółki z papieru. Ważnym elementem zajęć była rozmowa na temat właściwości zdrowotnych miodu oraz jego degustacja. Tropiciele w kwietniu ewidentnie mieli apetyt na witaminki. Wszyscy dobrze wiedzą, jak bogate w witaminy są soki owocowe. Przekonały się o tym starszaki się, podczas robienia i picia soków, które samodzielnie wykonały. Dzieci pełne zainteresowania i ciekawości przystąpiły do mycia owoców, później już pozostało wrzucenie ich do wyciskarki i sok gotowy. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez cukru i konserwantów. Dzieci samodzielnie wymyślały zestawienia owoców i z tego co mówiły Panie, te były najpyszniejsze. Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonanej pracy !

Kwiecień w przedszkolu Mini College przy ulicy Uniwersyteckiej zakończył się bardzo uroczyście, a to za sprawą Uśmiechniętych Żabek. Dzieci wraz z Paniami przygotowały piękną Akademię z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Na to niezwykłe wydarzenie zaprosiły maluszków oraz starszaków wraz z Paniami i oczywiście Panią Dyrektor.Podczas uroczystości dzieci recytowały wiersze, śpiewały pieśni patriotyczne oraz zatańczyły „Krakowiaka”. Ukoronowaniem tej pięknej akademii było wspólne odśpiewanie Hymnu Polskiego.

W kwietniu nie zabrakło solenizantów. Tym razem urodzinki obchodzili Victoria i Mikołaj z grupy II oraz Filip z grupy I. Wszystkim naszym solenizantom jeszcze raz składamy najlepsze życzenia.

W tym miesiącu dzieci doskonaliły również  sprawność fizyczną, koordynację wzrokowo- ruchową na zajęciach karate,  wykonywały ciekawe eksperymenty podczas zajęć naukowych. Raz w tygodniu odbywały się zajęcia rytmiki, podczas których w przedszkolu można było usłyszeć wesoły i melodyjny śpiew naszych dzieci oraz dźwięki instrumentów. Jak co miesiąc odbyły się również zajęcia z dogoterapii.. Zajęcia te po raz kolejny dostarczyły dzieciom wiele pozytywnej energii.