Marzec- Mini College Uniwersytecka

Marzec w przedszkolu Mini College  przy ul. Uniwersyteckiej w Kielcach obfitował w atrakcje i wydarzenia.

Swe święto miały kobiety- te małe i te większe.  Z okazji Dnia Kobiet chłopcy złożyli im serdeczne życzenia i wręczyli prezenty. W przedszkolu odbywały się zabawy taneczne  z balonami przy ulubionych piosenkach najmłodszych. Była to okazja do budowania pozytywnych relacji pomiędzy dziećmi.

Przedszkolaki po raz kolejny wzięły udział w akcji ,,Bibliusiowe czytanki na wesołe poranki” zorganizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach z udziałem Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Podczas spotkania online aktorzy przeczytali dzieciom książkę Marcina Byczkowskiego pt. ,,Z deszczu pod rynnę”.

Nasze przedszkole zorganizowało międzyprzedszkolny konkurs na stroik wielkanocny pt. ,,Stroimy serca na święta”. Otrzymaliśmy wiele pięknych prac, w których widać było ogromne zaangażowanie i kreatywność. Także nasze przedszkolaki wykonały stroiki wielkanocne. Wyłonionych zostało trzech zwycięzców. Wszystkie prace konkursowe wzięły udział w licytacji, z której dochód został przeznaczony dla wcześniaków- Neli i Stasia. Licytacja cieszyła się dużym zainteresowaniem, za co serdecznie dziękujemy!

W tym miesiącu wszystkie grupy obchodziły Dzień Wody. Była to okazja do poruszenia ważnego tematu, jakim jest oszczędzanie wody. Maluszki eksperymentowały z wodą, barwiły ją na różne kolory. Średniaki łowiły literkowe rybki, słuchały opowiadania na temat wykorzystania wody w rolnictwie. Natomiast starszaki utrwaliły wiadomości dotyczące obiegu wody w przyrodzie oraz wykonały eksperyment z oczyszczaniem wody.

W marcu przypadał Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji Uśmiechnięte Żabki wcieliły się w aktorów i przygotowały prawdziwe przedstawienie. Motylki, Bąki, Drzewa, Niedźwiadki, Kwiaty- wszyscy bardzo ciepło powitali Panią Wiosnę. Po występie Pani Wiosna odwiedziła wszystkie grupy i zaprosiła je na poszukiwanie zwiastunów nowej pory roku. Na dzieci czekały podchody, które zakończyły się odnalezieniem prezentów przygotowanych przez wiosnę. Były to piękne, kolorowe kwiaty, które dzieci zabrały do kącików przyrody w swoich salach.

Dwie grupy- Tropiciele oraz Krasnoludki świętowały Międzynarodowy Dzień Teatru. Dzieci dowiedziały się, jak wygląda praca aktorów, co kryje się za teatralnymi kulisami. Maluszki obejrzały przedstawienie online pt. ,,Trzy świnki”, a starszaki spektakl pt. ,,Sierotka Marysia w świecie baśni”.

W ramach cyklu zajęć ,,Przedszkolak w świecie ekonomii”, Tropiciele zmierzyli się z tematem ,,Dlaczego ludzie pracują?”. W tym dniu w grupie starszaków toczyły się rozmowy dotyczące tego, na co ludzie wydają pieniądze. Dzieci dowiedziały się, czym jest Urząd Pracy, na czym polega szukanie pracy. Miały także okazję wzięcia udziału w rozmowie kwalifikacyjnej na wymarzone stanowisko pracy.

Podczas zajęć z cyklu ,,Palcem po mapie”, starszaki ,,odwiedziły” Wyspy Wielkanocne. Dzieci poznały tamtejsze zwyczaje oraz taniec ,,Wojownika i słońca”. Jak się okazało – nie po raz pierwszy zresztą – iż wystarczy mapa, trochę ilustracji i wspaniała, dziecięca wyobraźnia, aby zwiedzać odległe tereny nie ruszając się z bezpiecznego i swojskiego przedszkola.

Tropiciele założyli kącik roślin. Zasadzili w nim cebulę i hiacynty oraz zasiali rzeżuchę i pszenicę. Powstała także hodowla fasoli. Dzieci bardzo aktywnie włączyły się w prace.

Uśmiechnięte Żabki poznały i polubiły kolejne warzywo, tym razem był to ogórek. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można przygotować ogórki kiszone oraz korniszony. Wymieniały swoje ulubione potrawy z wykorzystaniem tego zielonego warzywa. Na koniec zajęć średniaki przyrządziły mizerię. Pod bacznym okiem Pań, każdy chętnie kroił warzywa w plasterki, dodawał śmietanę oraz przyprawy. Mizeria bardzo wszystkim smakowała.

W ramach zajęć z cyklu ,,Poznajemy zwierzęta”, Uśmiechnięte Żabki zaznajomiły się z jednym ze zwiastunów wiosny- bocianem. Dzieci dowiedziały się, czym żywią się ptaki, dlaczego odlatują z Polski na zimę oraz czy naprawdę przynoszą szczęście. Średniaki wykonały także pracę plastyczną- bociana- z wykorzystaniem wacików kosmetycznych.

Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia naukowe, rytmika, dogoterapia, karate oraz język angielski w ramach programu ,,English Every Day”. Dzieci zawsze z wielkim zaciekawieniem biorą udział w eksperymentach, dzięki czemu dowiadują się wielu nowych rzeczy. Na rytmice przedszkolaki poznają nowe instrumenty muzyczne oraz możliwości wykorzystania ich podczas zabaw muzyczno- ruchowych. Podczas zajęć z dogoterapii, dzieci uczą się prawidłowo opiekować zwierzętami oraz oswajają się z nimi.

W marcu urodziny obchodziło kilkoro solenizantów: w grupie I: Amelka oraz Tymon, w grupie II: Tomek oraz Oliwier M., a także Lidia z grupy III.
Życzymy im dużo radości przez cały rok!