Luty- Mini College Uniwersytecka

Jestem luty, mroźny luty,

wkładaj szybko ciepłe buty!

Mrozem dmucham na bałwanka,

patrzę jak dzieci jeżdżą na sankach.

 

W naszym przedszkolu minął kolejny miesiąc pełen zabaw, atrakcji i niespodzianek.

                 Na początku miesiąca w grupie Tropicieli odbyły się zajęcia z zakresu terapii zajęciowej dla przedszkolaków. Dzieci podczas tych zajęć dowiedziały się dlaczego i kiedy należy dokarmiać ptaki oraz zrobiły dla nich pokarm. Starszaki doskonale wiedziały, że należy pomóc naszym małym skrzydlatym przyjaciołom i z wielkim zapałem rozwieszały wokół przedszkola przygotowane wcześniej ptasie przysmaki.

            9 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. W naszym przedszkolu również obchodziliśmy ten smaczny dzień. Najpierw odbyły się zajęcia, które rozpoczęły się  od prezentacji, podczas której dowiedzieliśmy się, że najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest margherita.  Nazwę  swoją zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza. Do swego przysmaku użył on
3 składników: pomidory (czerwień), ser mozzarella (biel), bazylia (zieleń). Składniki te reprezentowały barwy narodowe Włoch. Następnie dzieci w swoich grupach miały za zadanie zaprojektować własną pizzę, oczywiście w sposób plastyczny. Trzeba było wykazać się niemałym sprytem, aby zgromadzić na swoim przysmaku wiele dekoracji.  Plastelina, kolorowy papier, czy kredki poszły w ruch i powstały pizze o jakich każdy smakosz może tylko pomarzyć. W drugiej części dnia po podwieczorku dzieci miały okazję spróbować pizzy dostarczonej  z jednej z Kieleckich pizzerii. Przedszkolaki z apetytem zjadły włoski specjał – Miam, miam ale pyszne, dzieciom bardzo smakowało!

       Tłusty Czwartek – tak, jak każe tradycja każdy w ten dzień powinien zjeść pączka. Tak też było w naszym przedszkolu. Dzieci poznały krótką tradycję tego święta, dowiedziały się jak robi się pączki, oglądały film oraz nie mogły doczekać się podwieczorku. Tworzyły własne pączki z materiałów plastycznych i bawiły się przy tym doskonale. W tym dniu w grupie Tropicieli odbyły się zajęcia kulinarne podczas których dzieci wraz z Paniami zrobiły przepyszne małe pączusie serowe. Gdy nadeszła  pora z wielkim apetytem zajadały się pączkami z dżemem. Łasuchy prosiły o dokładkę 🙂

          14 lutego 2021 roku był dla dzieci z naszego przedszkola prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, jak również brały udział w tańcu w parch z balonami.  Panie w każdej grupie rozdały wszystkim  walentynki, które zostały wcześniej wykonane i ozdobione przez dzieci , oraz złożone w skrzynkach – pocztach walentynkowych umieszczonych w szatni. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich pojęć jak szczęście, miłość, przyjaźń. Przedszkolaki szczerze i otwarcie okazywały radość i sympatię w stosunku do innych. Umiejętność mówienia o swoich uczuciach i sprawiania radości innym będą doskonalić przez kolejne dni roku. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

           16 lutego po raz kolejny w naszym przedszkolu mieliśmy gości- był to pies Lucynka razem ze swoją opiekunką-  Panią Olą. Przedszkolaki mogły osobiście doświadczyć łagodności psa, który cierpliwie wysłuchiwał wydawanych mu poleceń, a przede wszystkim bardzo posłusznie je wykonywał. Dzieci podczas zajęć mogły ćwiczyć spostrzegawczość dzięki grze w  memory.  Wizyta psa terapeuty w przedszkolu wniosła jak zawsze wiele nowych doświadczeń w życie wszystkich, którzy w spotkaniu z Lucynką mogli uczestniczyć. Wspólne, edukacyjne zabawy wywołały mnóstwo emocji, a kontakt z przyjaznym czworonogiem był dużym wydarzeniem.

           Tropiciele, w ramach zajęć z  cyklu ,,Palcem po Mapie”, udali się w tym miesiącu wprost za Ocean Atlantycki do Stanów Zjednoczonych Ameryki  Północnej (USA).  Przedszkolaki poznały na tych zajęciach charakterystykę i specyfikę tego ogromnego kraju. Zapoznały się z krajobrazem i warunkami atmosferycznymi poszczególnych stanów, poznały florę oraz faunę Parków Narodowych oraz barwy narodowe tego kraju.

         Z cyklu comiesięcznych zajęć ,, Przedszkolak w świecie ekonomii” najstarsza grupa zapoznała się ze zjawiskiem bogactwa oraz biedy, poznali mechanizmy bezrobocia w kraju oraz w jaki sposób uzyskać status osoby bezrobotnej jak również na czym polega rejestracja w Urzędzie Pracy.

       Krasnoludki i Uśmiechnięte Żabki 17 lutego  obchodziły Światowy Dzień  Kota. W tym dniu wszystkie przedszkolaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół: dorysowując sobie wąsy oraz uszy. Następnie dzieci oglądały ilustracje przedstawiające różne koty, zapoznawały się z kocimi obyczajami oraz sposobami pielęgnacji kotów. Dzieci dowiedziały się wiele interesujących ciekawostek dotyczących życia kotów. W tym dniu było dużo zabaw, gier oraz zagadek o kociej tematyce.

           Pod koniec miesiąca grupa Krasnoludków obchodziła dzień niezwykłych stworzeń – dinozaurów. W tym czasie dzieci ,,udały się’’ w podróż do czasów prehistorycznych, gdzie podczas ciekawych zajęć i zabaw miały możliwość poznania życia tych gadów. Dzieci oglądały albumy, książki i filmy o dinozaurach, podziwiały szkielety i figurki tych gadów, bawiły się w archeologów oraz wykonywały prace plastyczne. Przedszkolaki podczas zajęć wykazały się ogromnym skupieniem i zainteresowaniem.

       Uśmiechnięte Żabki w cyklu ,, Dzień warzywa, którego nie lubimy” zapoznały się z zaletami kolejnego warzywa. W tym dniu dominował kolor czerwony ponieważ głównym bohaterem był pomidor. Zaraz po śniadaniu Panie wychowawczynie przygotowały ciekawe zajęcia, podczas których dzieci dowiedziały się że pomidorki są bardzo ważne dla naszego zdrowia, gdyż zawierają wiele cennych witamin, poznały odmiany pomidorów i potrawy jakie można zrobić z tego pysznego warzywa.  Były wierszyki, zagadki, zabawy ruchowo- taneczne przy piosence: „Pomidorek”. Po zadaniach przyszedł czas na degustację pomidorów oraz ketchupu.

         Z cyklu  ,,Dzień z bajką”  Krasnoludki poznały baję o Kubusiu Puchatku. Maluszki chętnie zapoznały się z historią powstania książki o przygodach pluszowego misia. Wraz z przyjaciółmi ze Stumilowego Lasu dzieci bawiły się, uczyły i wykonywały przeróżne zadania. Dzień ten był pełen śmiechu i udanej zabawy.

 

       22 lutego nasze przedszkole wzięło udział w akcji  ,, Bibliusiowe czytanki na wesołe poranki” zorganizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach z udziałem aktorów Teatru i. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Spotkanie odbyło się za pomocą platformy Zoom , dzięki czemu była możliwa interakcja aktorów z przedszkolakami. Dzieci wysłuchały bajki B. Staneckiej pt.,, Basia i biblioteka” i chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Przedszkolakom bardzo się podobało i już nie mogą się doczekać kolejnego spotkania z Bibliusiem.

        Na zajęciach naukowych dzieci poznały właściwości magnesów i ciał stałych. Przedszkolaki wykonywały różne doświadczenia z wielkim zaangażowaniem
i zaciekawieniem.

      Podczas cotygodniowych zajęć karate z elementami jogi i medytacji dzieci poznały nowe techniki relaksacji, oraz regulacji oddechu jak również nowe zwroty w języku japońskim. Wszystkie ćwiczenia były wykonywane przez dzieci z wielkim zaangażowanie  i pod czujnym okiem Pana Michała.

           Zajęcia z rytmiki obfitowały w wiele nowych piosenek związanych z tematyką zajęć. Dzieci poznały budowę oraz brzmienie różnych instrumentów między innymi saksofon, gitara i bum bum rurki. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w tych zajęciach i z niecierpliwością czekały na możliwość zagrania na nowym instrumencie.

       W lutym świętowaliśmy urodziny Kamilka z grupy Uśmiechniętych Żabek oraz Oskarka i Pani Kasi z Grupy Tropicieli.  Wszystkie dzieci wraz z Paniami złożyły dzieciom i Pani Kasi najserdeczniejsze życzenia i zaśpiewały wspólnie – 100 lat!

 

Opracowała:

Agnieszka Wiśniewska