Styczeń 2021r.

Jerzy Ficowski
Styczeń
„Nowy rok zawitał wreszcie,
stary sobie poszedł.
Co tam rośnie w mrozach stycznia?
Dzień rośnie po trosze!
Wróbelkowi serce rośnie,
że wiosny doczeka,
chociaż jeszcze droga do niej
mroźna i daleka.
Rosną w styczniu zaspy śniegu,
że wóz w nich ugrzęźnie,
a na szybach rosną srebrne
liście i gałęzie.
Więc na inne pory roku
nie patrzy zazdrośnie
mroźny styczeń: bo w nim także
mnóstwo rzeczy rośnie!”

Nowy Rok 2021 przyszedł, a wraz z nim należało pożegnać Stary Rok 2020. Aby tradycji stało się za dość grupa Pszczółek urządziła hucznego sylwestra… zabawom i tańcom nie było końca!

Początek roku w przedszkolu zaczął się od ferii zimowych. Podczas zajęć dzieci rozmawiały na temat sportów zimowych. Przedszkolaki również nie zapomniały o najmniejszych przyjaciołach, czyli o ptakach które zostały na zimę. Na placu przedszkolnym dzieci dokarmiały ptaki, jedzenie czekało w karmniku gdzie dzieci doglądały, czy ptaszki już zjadły przygotowany poczęstunek w postaci nasionek.

Grupa Sówki wybrała się na ciekawą wycieczkę do Grenlandii i poznała mieszkających tam Eskimosów. Dzieci wspólnie się bawiły podczas łowienia ryb. Zbudowali iglo z klocków. Poznali również zwyczaje życia Eskimosów. Również dzieci poznały trochę bliżej świat pingwinów podczas „Dnia wiedzy o pingwinach”.

Przedstawienia z okazji Dnia babci i Dziadka odbyły się w tym roku w zdalnej formie. Dzieci ze wszystkich grup przygotowały przedstawienie z najszczerszymi życzeniami dla swoich kochanych dziadków. Drogie Babcie, drodzy Dziadkowie, z okazji waszego święta życzymy wam radości każdego dnia. Życzymy byście byli szczęśliwi z waszymi wnukami. To wy dajecie dzieciom – swoim wnukom – szczęście, radość i ciepło. Życzymy wam wszystkiego dobrego, byście nigdy nie byli samotni. Wszystkiego najlepszego.

Podczas zajęć dzieci z grupy Sówki robiły własnoręcznie tosty. Była to świetna zabawa oraz smakowita przekąska w ciągu dnia. Utrwalały tym samym informacje z całego tygodnia, gdzie rozmawiali o kuchni, jedzeniu oraz o urządzeniach kuchennych.

Odbywały się również zajęcia z języka angielskiego „English every day”. Dzieci codziennie chętnie biorą udział w zajęciach. Poznają nowe zwroty w języku angielskim. Oglądając historyjkę obrazkową wspomaganą dźwiękiem dzieci lepiej zapamiętują zwroty w języku obcym. Również odbywają się zajęcia z Panią Patrycją, która regularnie prowadzi zajęcia, gdzie dzieci uczą się nowych zwrotów i słownictwa w języku angielskim.

       

Dzieci uwielbiają zajęcia z Panią Natalią. Przedszkolaki chętnie śpiewają piosenki oraz uczą się grać na instrumentach muzycznych. Rozwijają swoje umiejętności muyczno – wokalne.

Podczas zajęć naukowych dzieci same dochodzą do wiedzy poprzez doświadczenia, które wykonują podczas zajęć z Panią Karoliną. Zajęcia rozwijają kreatywność dzieci, uczą je otwartego myślenia, nie pozwalają zgubić naturalnej zdolności do ciągłych poszukiwań i zadawania pytań. Zaszczepiają w małych naukowcach chęć kontynuowania dalszej przygody edukacyjnej z przedmiotami nauk ścisłych.

Nasze przedszkolaki systematycznie, razy w tygodniu, uczestniczą w zajęciach karate. To wyjątkowo atrakcyjne zajęcia dla dzieci, zapewniające wiele dynamicznych zabaw, w których trener bierze aktywny udział. Dzięki nim dzieci budują pewność siebie, uczą się szacunku, odwagi, odpowiedzialności i wytrzymałości. Wzmacniają mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę oraz wszystkie grupy mięśniowe poprzez gry i zabawy ruchowe. Dzieci uczą się umiejętności współpracy w grupie, respektowania pozytywnych wartości, przekazywanych przez trenera.

Raz w miesiącu odbywa się dogoterapia z psem Dajmkiem i Mańką. Obecność psa motywuje dzieci do współpracy, uczy jak wchodzić we wzajemne relacje, wywołuje pozytywne emocje. Specjaliści na zajęciach starają się także informować dzieci, o tym jak zachować się w momencie spotkania obcego psa i co zrobić, gdy pies zaatakuje. To bardzo atrakcyjna forma zajęć dla dzieci. Jest realizowana w formie pokazu i zabawy, co zawsze bardzo zachęca i przyciąga uwagę. Dla niektórych dzieci, niemających wcześniej kontaktu z psami, to także nowe, życiowe doświadczenie.

Zajęcia logopedyczne prowadzone w naszym przedszkolu obejmują wczesną diagnozę umiejętności komunikacyjnych każdego dziecka i w razie potrzeby korekcję zaburzeń mowy, a także szeroko rozumianą profilaktykę. Terapia prowadzona jest zespołowo w każdej grupie przedszkolnej i indywidualnie. Na zajęciach grupowych logopeda – Pani Dagmara prowadzi zabawy logopedyczne mające na celu usprawnianie narządu mowy, ćwiczenie poprawnych wzorców wymowy, poszerzanie słownika oraz rozwijanie umiejętności niezbędnych do nauki czytania i pisania.

 

 

Czas w przedszkolu dzieci również spędziły na zabawach i grach na świeżym powietrzu. Pogoda dopisała, ponieważ spadł śniegi i dzieci ulepiły bałwana, rzucały się śnieżkami – zimowego szaleństwa nie było końca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Styczeń dobiegł końca… Przywitaliśmy Nowy Rok, który rozpoczął się dla naszych przedszkolaków bardzo ciekawie. Dzieci miały wiele atrakcji oraz skorzystały z zimowej pogody.

OPRACOWAŁA: Justyna Głowacz