grudzień Mini College Łopuszno

Grudzień przywitał nas słoneczną pogodą w związku z czym spędziliśmy wiele czasu na świeżym powietrzu, wychodząc na spacery dalekie i bliskie oraz na przedszkolny plac zabaw. Kiedy doczekaliśmy się upragnionego śniegu nie zrezygnowaliśmy z wyjść na plac zabaw. Dzieci z chęcią bawiły się na zewnątrz. Rzucaliśmy się śnieżkami i lepiliśmy bałwana.

Pomimo że grudzień był trudnym okresem ze względu na niską frekwencję, wspólnie udało nam się wiele dokonać.

Zajęcia dydaktyczne w grudniu to głównie nauka dzieci bezpiecznej zabawy w zimę, troszczenie się o innych podczas śnieżnych dni –dokarmianie zwierząt zimą. Podczas spacerów dosypywaliśmy ptakom ziarno do przedszkolnego karmnika. Dzieci poznawały również różne zimowe zjawiska pogodowe. Oczywiście nie zabrakło również zajęć o tematyce świątecznej.

W pierwszym tygodniu grudnia mieliśmy specjalnego gościa z odległej krainy w naszym przedszkolu. Przybył do nas długo wyczekiwany święty Mikołaj wraz z workiem pełnym prezentów dla grzecznych dzieci. Przedszkolaki przygotowały wspaniały występ dla wyjątkowego gościa. Mikołajowi bardzo podobał się pokaz umiejętności naszych przedszkolaków, za co rozdał im wspaniałe prezenty. Dla wszystkich dzieci był to bardzo wyjątkowy czas.

Wraz z nadejściem świąt Bożego Narodzenia przekazywałyśmy przedszkolakom tradycje związane z tym okresem. Dociekaliśmy skąd te tradycje się wywodzą oraz poznawaliśmy znaczenia symboli związanych z nadchodzącymi świętami. Najmłodsze przedszkolaki poznawały sztukę składania życzeń, starsze natomiast przypomniały sobie jak należy się zachować w tak uroczystym momencie.

Wspólnie z naszymi podopiecznymi wykonywaliśmy własnoręcznie ozdoby choinkowe, które później wykorzystaliśmy do ozdobienia sali oraz świątecznego drzewka. Mieliśmy przy tym wiele radości i zabawy.

Niestety ze względu na panującą sytuację w naszym kraju nie mieliśmy możliwości spotkać się z najbliższymi naszych przedszkolaków w trakcie przedstawienia jasełkowego, ale nie zabrakło wspólnego kolędowania przy świątecznym stole oraz łamania się opłatkiem.

W grudniu nasze przedszkole odwiedził fotograf, który wykonał zdjęcia indywidualne w przepięknej świątecznej scenerii. Przedszkolaki z chęcią pozowały do zdjęć.

Poniedziałki są czasem poświęconym dla duszy i ciała. Dzieci ćwiczą swoją sprawność podczas zajęć karate. Sensei stara się przekazać swoją wiedzę przedszkolakom. Pan Marek tłumaczy dzieciom, że przysięga Dojo stanowi etyczno – moralne zobowiązanie do nie stosowania technik karate poza dojo.

Cotygodniowa rytmika łączy w sobie taniec, śpiew, muzykę, grę na instrumentach, improwizację instrumentalną i ruchową. Dzieci odtwarzają przebieg muzyczny utworu za pomocą ruchów ciała. Ma to na celu wychowanie ogólne, rozwijające dziecko pod względem muzycznym, ale jednocześnie spełniające jego potrzebę ruchu i aktywności. Dziecko biorące regularnie udział w zajęciach rytmiki będzie wrażliwe na muzykę i ogólnie na sztukę, bardziej samodzielne, inteligentne, aktywne ruchowo oraz sprawne fizycznie.

Siostra Barbara w trakcie zajęć z religii starała się przekazać dzieciom wielkość grudniowych świąt. Dzieci poznały tradycje związane z nadchodzącymi świętami oraz nauczyły się piosenki o świętym Mikołaju.