Listopad 2020 – MC Piekoszów ul. Czarnowska

„Listopad”

 

Złote, żółte i czerwone

opadają liście z drzew,

zwiędłe liście w obcą stronę

pozanosił wiatru wiew.

Nasza chata niebogata,

wiatr przewiewa ją na wskroś,

i przelata i kołata,

jakby do drzwi pukał ktoś.

W mokrych cieniach listopada

może ktoś zabłąkał się?

Nie, to tylko pies ujada.

Pomyśl także i o psie.

Strach na wróble wiatru słucha,

sam się boi biedny strach,

dmucha plucha-zawierucha,

całe szyby stoją w łzach.

Jakiś wątły wóz na szosie

ugrzązł w błocie aż po oś,

skrzypią, jęczą w deszczu osie,

jakby właśnie płakał ktoś.

Mgły na polach, ciemność w lesie,

drga jesieni smutny ton,

przyjdzie wieczór i przyniesie

sny i mgły, i stada wron.

Wyjść się nie chce spod kożucha,

blady promyk światła zgasł,

dmucha plucha-zawierucha,

zimno, ciemno, spać już czas.

 

Jan Brzechwa

 

 

LISTOPAD: miesiąc, w którym poświęcamy czas na refleksję o naszych bliskich, o przemijaniu, o naszym kraju, o 102 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości o bardzo wielu ciekawych wydarzeniach i uroczystościach , o których nie można nie wspomnieć.

Zacznijmy od tych najprzyjemniejszych.

URODZINY:

Dzień  urodzin dla każdego człowieka jest dniem szczególnym, a zwłaszcza dla małego dziecka. Jest ,,Jego dniem”, dniem wyjątkowym, w którym inni chcą sprawić nam radość i przyjemność. Również w naszym przedszkolu świętujemy urodziny każdego dziecka. Są życzenia, ,,Sto lat” dla jubilata i drobny poczęstunek. W tym miesiącu swoje urodzinki obchodzili : Szymon, Ania, Lenka, Pawełek i Tosia.

 

HIPOTERAPIA:

2 listopada 2020 roku spotkała dzieci niespodzianka. Na potrzeby dodatkowych zajęć z dziećmi został zakupiony kucyk DON CORLEONE. Hipoterapia ma zastosowanie w każdym wieku, jednak szczególnie w rehabilitacji dzieci i młodzieży. Dla najmłodszych, kontakt z koniem jest często niezastąpionym źródłem pomocy. Dzięki hipoterapii można łatwiej pokonywać lęki, budować więzi, wyrażać swoje emocje i komunikować się ze światem. Dlatego bardzo się cieszymy, że dzieci z naszego przedszkola będą miały możliwość rehabilitacji poprzez hipoterapię.

Don Corleone- kucyk, który skradł już nie jedno serce naszego przedszkolaka. Cieszymy się, że od listopada jest z nami.

DOGOTERAPIA:

Jak co miesiąc również w listopadzie, 5.XI,  odbyły się zajęcia z dogoterapii, tym razem z suczką   Hanią . Dzieci jak, jak przy każdym takim spotkaniu, mogły obcować z pieskiem, głaskać go, nakarmić, wydawać mu komendy i bawić się z nim jego ulubioną maskotką.

DZIEŃ POSTACI Z BAJKI:

5 listopada w naszym przedszkolu to był bardzo czarujący dzień. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazja do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto często zaglądać do bajek, baśni li legend, gdzie dobro zwyciężą, a zło zostaje ukarane. W tym dniu nasze przedszkole zamieniło się w Bajkową Krainę. W salach i na korytarzach można było spotkać , m. in. księżniczki, Smerfy, Czerwone Kapturki, Królowe Śniegu, Jasia i Małgosię, rycerzy, krasnoludki, Zorro i inne cudowne bajkowe postacie. Aby uczcić ten dzień zorganizowaliśmy bajkowe spotkanie, w którym udział wzięły dzieci z obu grup. Spotkanie rozpoczęliśmy prezentacją multimedialną ,,W krainie baśni”. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m. in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki .  Były muzyczne zabawy, prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań i wspólnie wykonanych plakatów bajkowych postaci. Okazało się, że dzieci doskonale znają bajki i  świetnie radziły sobie z trudnymi zadaniami.

11 LISTPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI:

11 listopada w naszym przedszkolu przebiegał bardzo uroczyście, z akademią przygotowaną przez grupy ,,SMERFÓW” i ,,KRASNOLUDKÓW”. Z tej okazji nie zabrakło wierszy i piosenek patriotycznych wyrecytowanych i zaśpiewanych przez dzieci naszego przedszkola. Bardzo podniosłą i uroczystą atmosferę dopełniły przepiękne stroje dzieci, o które ze szczególną troską, zadbali ich rodzice. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski. W ten sposób przeżywane święta bardzo nas łączą, jednoczą i zbliżają, jako Polaków.

Z wielką radością wzięliśmy udział w Konkursie Piosenki  Patriotycznej. Grupę SMERFÓW reprezentowali: Ola, Amelka, Marcelek i Kinga w pieśni ,, Moja ojczyzna”. Natomiast grupę Krasnoludów : Hania i Stasiu. Wielkie brawa dla nich….

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA:

25 listopada dzieci z grup ,, Smerfów” i ,,Krasnoludków” aktywnie uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Na ten dzień zaplanowałyśmy dla dzieci wiele atrakcji, mając na uwadze fakt, jak ważną rolę w życiu każdego dziecka odgrywa właśnie MIŚ. Że jest jego powiernikiem, przyjacielem, przytulanką, ulubioną maskotką, czasami nieodłącznym elementem. Jest z dzieckiem w chwilach dobrych i złych, pozwala mu się oswoić z wieloma trudnymi emocjami.

EKSPERYMENTUJEMY:

Stałym punktem zajęć w naszym przedszkolu jest eksperymentowanie pod czujnym okiem panin Agnieszki. Dzieci z wielką radością mogą  samodzielnie dochodzić do pewnych wniosków poprzez samodzielne doświadczanie.

JĘZYK ANGIELSKI, LOGORYTMIKA, RYTMIKA:

KARATE, AKROBATYKA, RYTMIKA:

Poprzez zabawę z elementami karate i akrobatyki, dzieci poznają prawidłowe pozycje, sposoby poruszania się, składania dłoni, kilka bloków, uderzeń, kopnięć. Wszystkie wyżej wymienione elementy sztuki walki dają dzieciom możliwość uwolnienia zasobów energii zgromadzonej w ciągu dnia, jak i wykształtowanie innych prawidłowych nawyków ruchowych. Jednym z elementów treningu karate jest też nauka opanowania, koncentracji i dyscypliny. Dzieci z uwagą uczą się słuchać, obserwować i wykonywać zaprezentowane przez p. Michała zadania.

 

 

Opracowała Aneta Marszałek