Październik_Mini College Starodomaszowska

Jesień chodzi po lesie

Jesienią, jesienią

lecą liście na ziemię,

lecą jabłka czerwone,

liście żółtozielone.

Jesienią, jesienią

lecą z drzewa na ziemię

wielkie, twarde kasztany,

w liściach leżą schowane.

Jesień chodzi po lesie,

zbiera grzyby brązowe,

wiatr koszyki jej niesie

i orzechy w nie chowa.

Anna Warecka

Miesiąc październik był poświęcony tematowi „ Złotej jesieni”. Jesień to pora roku, która zachęca do spacerów  i podglądania przyrody. Szczególnie w tak piękne, słoneczne dni jakie mieliśmy w ostatnim okresie bardzo chętnie wychodziliśmy na spacery, by podziwiać piękną kolorową jesień i jej dary. Dzieci zbierały liście i inne dary jesieni tworząc kąciki przyrodnicze w swoich salach. Sprzyjająca pogoda na początku października pozwala nam na częste zabawy na świeżym powietrzu na placu zabaw.

Pierwsze tygodnie października upłynęły nam także na poznawaniu owoców i warzyw. Dzieci w ramach zajęć miały okazję obejrzeć teatrzyk sylwet pt. „Na straganie” J. Brzechwy. Dzięki pomocy rodziców przedszkolaki mogły „badać” owoce i warzywa posługując się prawdziwymi eksponatami. Uczyły się rozpoznawać i nazywać owoce i warzywa, określały ich kształt, wielkość, kolor, przeliczały i segregowały. Dzieciom bardzo podobały się zagadki dotykowe, bez trudu rozpoznawały i nazywały warzywa z zasłoniętymi oczami. Wszystkim tym zabawom towarzyszyły zabawy ruchowe, piosenki i prace plastyczne.

Początek października to także tydzień poświęcony zmysłom. Przedszkolaki rozwijały swoje zmysły poprzez różnego rodzaju zajęcia i zabawy. Poprzez dotyk rozpoznawały różne przedmioty, rozpoznawały przyprawy po zapachu, rozróżniały kolory oraz smaki.  Dzieciaki rozwijały swoją wrażliwość dotykową, smakową, słuchową, wzrokowa oraz węchową.

9 października w przedszkolu świętowaliśmy Dzień drzewa. Ten dzień obfitował w różne zabawy nawiązujące do tego, jak drzewo jest zbudowane, jakich ma mieszkańców oraz jak wiele pożytku niesie nam las. Przedszkolaki dowiedziały się jak należy się zachowywać,  aby nie niszczyć przyrody, budowę oraz gatunki drzew wykazały ogromne zainteresowanie tematem. Grupa najmłodsza z tej okazji sadziła jesienne kwiaty. Dzięki przedstawionym plakatom, ilustracjom i naturalnym skarbom przyrody przyswajanie wiedzy było bardzo ciekawe  i atrakcyjne.

14 października obchodziliśmy bardzo ważne święto jakim jest Dzień Edukacji Narodowej. Kadra przedszkola dostała dużo życzeń oraz prezentów od Pani dyrektor, dzieci jak i rodziców nasze przedszkolaki podziękowały swoim ukochanym Paniom i Pracownikom Przedszkola za trud włożony w ich nauczanie, wychowanie i opiekę.  W ten dzień także w przedszkolu obchodziliśmy święto Poczty Polskiej. Przedszkolaki poznały zawód listonosza i jego obowiązki. Teraz już wiedzą , że to on dostarcza do domów wszystkie listy i paczki. Dzieci nauczyły się poprawie adresować list i w odpowiednim miejscu przyklejać znaczek pocztowy. Grupa Biedronek stale koresponduje z grupami o tej samej nazwie z innych przedszkoli w Polsce.

Pani Patrycja, wychowawca grupy Biedronek odpowiedzialna za organizację Dnia Edukacji Narodowej przygotowała piękny występ wraz ze swoją grupą. Z racji na obecną sytuację w kraju występ ten nie mógł być oglądany przez dzieci i rodziców w przedszkolu więc został nagrany i udostępniony wszystkim na forum internetowym. Biedronki zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek, które   w całości stworzyły piękne podziękowanie za codzienną troskę, oddanie i serdeczność.  Za część artystyczną przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Pani dyrektor skierowała do Grona Pedagogicznego, wiele ciepłych słów oraz życzeń dalszej, owocnej pracy. Ten dzień dla wszystkich upłynął w miłej i serdecznej atmosferze, a wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci.

Pod koniec października grupa Sówek obchodziła święto Dyni. Dynia to bardzo zdrowe, urodziwe, wdzięczne       i łatwe do współpracy warzywo – przekonały się o tym nasze przedszkolaki 30 października. Wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, a nawet przebranych w dyniowe stroje, można było poczuć się jak na dyniowej grządce. W czasie obchodów Święta Dyni maluszki dowiedziały się jak wygląda dynia, jakie są jej cechy oraz rodzaje. Klasyfikowały dynie według jednej, dwóch cech. Dyniowe dekoracje i wspólna zabawa pozwoliła odkryć wiele zalet tego niedocenionego warzywa, a przede wszystkim dały okazję do fantastycznej wspólnej zabawy. Sówki na koniec zrobiły pyszny sok z pomarańczy oraz innych smacznych owoców.

Inne grupy czyli grupa Biedronek, Motylków i Pszczółek w tym samym czasie uczestniczyły w zabawach Halloween. Przedszkole stało się najstraszniejszym miejscem zabaw na świecie. Dzieci przyszły przebrane za duszki, czarownice, sympatyczne stworki lub ukryły twarze za maskami. Atrakcją dnia była impreza przedszkolna, podczas której przedszkolaki uczestniczyły w licznych konkursach, zabawach i tańcach np. w parach z balonami, balowanie buziek, świecenie latarką w ciemności. Punktem kulminacyjnym spotkania były zabawy przy muzyce, tańce i pląsy przeplatane słodkim poczęstunkiem. Wszyscy świetnie się bawili, poznając tradycje i zwyczaje związane z amerykańskim świętem. Krótko mówiąc: zabawa była super!!!

Co tydzień niezmiennie przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach naukowych.Dzieci utrwalały zasady bezpieczeństwa podczas pandemii, eksperymentowały oraz robiły różne ciekawe doświadczenia m.in prowadziły doświadczenia z wykorzystaniem kroplomierza.

Na zajęciach karate przedszkolaki stale rozwijały swoją aktywnością fizyczną, koordynację ruchową, koncentrację, umiejętność współpracy w grupie różnymi ćwiczeniami. Przedszkolaki utrwalały wybrane zagadnienia  z zakresu karate tradycyjnego.

Pani Natalia, prowadziła bardzo atrakcyjne zajęcia z rytmiki. Dzieci wzbogacały swoją wrażliwość muzyczną poprzez piosenki, zabawy ruchowe przy muzyce.  Pani Natalia stosowała różnorodne formy pracy z dziećmi tj.: nauka piosenek ilustrowana gestem i ruchem adekwatnym do treści, zabawy ruchowe przy muzyce, taniec, praca z instrumentami perkusyjnymi itd. Zajęcia te są ogromnie lubiane i atrakcyjne dla dzieci.

Podczas zajęć z języka angielskiego, które prowadzi  Pani Patrycji oraz codziennie realizowany program w języku angielskim „ English every day”, wzbogacały słownictwo przedszkolaków. Dzieciaki chętnie i zaangażowaniem uczyły się poprzez zabawę nowych słówek. Oglądały bajki, tańczyły.

W każdy piątek tradycyjnie przedszkolaki ćwiczyły swoje paluszki poprzez różnego rodzaju zajęcia plastyczne. Posługując się różnymi technikami tworzyły piękne i malownicze prace nawiązujące do tematyki jesieni i nie tylko.

Niezwykle oczekiwane przez wszystkie dzieci było spotkanie z pieskiem  i Panią Magdą. Dogoterapia odbywa się raz w miesiącu i tym razem dzieciaki miały przyjemność pogłaskać i poznać różne sztuczki pieska Dajmka.

W październiku mieliśmy przyjemność świętować urodzinki naszych przedszkolaków.Było dużo życzeń, wspólna zabawa i oczywiście symboliczny poczęstunek.

Pszczółki oraz Biedronki jako najstarsze przedszkolaki przez cały miesiąc poznawały kolejne literki alfabetu. Nauka poprzez zabawę sprawiła że zajęcia były bardzo atrakcyjne dla dzieciaków.

Przygotowała: Justyna Włodarczyk