Październik 2020 – Piekoszów ul. Czarnowska

Deszczyk kapie, z chmurki spada
i na ziemi opowiada,
że tak z góry na nas leci,
by urosły wszystkie dzieci.
Kap kap kap deszczyk z nieba spadł

     W przedszkolu poznajemy świat wszystkimi zmysłami. Przy tej okazji ćwiczyliśmy także umiejętność samodzielnego ubierania i rozbierania butów. Na początku października uczyliśmy się o owocach i warzywach. Wiemy już, że zawierają one mnóstwo witamin i dobrze jest je jeść, aby być zdrowym. Przedszkolaki korzystają z pięknej jesiennej pogody. Ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie. „Co jest zdrowe, co jest złe każdy doskonale wie”. Podczas tygodnia o tematyce zdrowotnej przedszkolaki dowiedziały się, jak zdrowo się odżywiać, co należy często jeść, a czego unikać. Zapoznały się też z pojęciem „piramida zdrowia” – jak wygląda i co zawiera. Stworzyły własną piramidę zdrowego żywienia.

     W piątek 30 października obchodziliśmy Święto dyni – królowej wszystkich warzyw. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi dynia,  jakie ma właściwości oraz co można z niej przygotować. W tym dniu mieliśmy piękna dekorację. Nasze przedszkolaki były ubrane na zielono – pomarańczowo. W tym dniu dzieci przyniosły do przedszkola różne okazy dyń. Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw. Dzieci na wstępie robiły sobie zdjęcia na świeżym powietrzu w foto budce DYNI oraz w sali przy dekoracji, ze swoją dynią. Była super zabawa! Krasnoludki i Smerfy rozwiązywały zadania i łamigłówki, ozdabiały dynie i wyklejali kontury dyni – bibułą. Nie zabrakło również zabaw muzyczno- ruchowych, zagadek słownych i słuchowych, piosenek i tańców.

 

     Dzieci z grupy Smerfy wykonały pracę plastyczną o tematyce jesiennej. Panią Jesień”, starszaki wykonały z różnych kolorowych liści.

 

     Jesień w naszym przedszkolu przebiegała pracowicie. Dzieci czynnie brały udział w spacerach i zabawach na świeżym powietrzu. Kolorowe jesienne liście i piękne słońce zapraszały nas do zabawy. Najciekawszą inspiracją były liście, którymi nasze przedszkolaki obsypywały się wzajemnie.

     Jesień to również pora roku, która zachęca do spacerów i przyglądania się przyrodzie, szczególnie w piękne słoneczne dni. Podczas jednego ze spacerów dzieci zebrały dary jesieni. Część kasztanów i liści dzieci włożyły do koszyczka, który znajduje się w kąciku przyrody. Z części kasztanków i plasteliny Smerfy wykonały zwierzątka oraz „stworki”. Było twórczej zabawy i ciekawych pomysłów.

     Przed zbliżającym się Świętem Zmarłych i dniem Wszystkich Świętych dzieci odwiedziły grób Pana Jezusa, który znajduje się w pobliżu naszego przedszkola, przy którym dzieci pomodliły się za zmarłych. W tym roku nie odwiedziliśmy grobu Nieznanego Żołnierza, z względów panujących na świecie.

     Nasze przedszkolaki uwielbiają, gdy coś się dzieje. U nas w przedszkolu nie ma czasu na nudę. Dzięki zajęciom, które odbywały się co tydzień, rozwijały swoją kreatywność i zainteresowanie na zajęciach naukowych, doskonaliły sprawność fizyczną i ruchową, koordynację wzrokowo- ruchową podczas zajęć z akrobatyki, karate, zumby.

Zajęcia naukowe

Karate i akrobatyka

       

 

Zumba

    Raz w miesiącu odbywają się również zajęcia z dogoterapii. W miesiącu październiku odwiedziła nas suczka Mania. Dzieci miały okazję przełamać lęk przed pieskiem. Mogły podejść pogłaskać psa i go nakarmić.

     Codzienny kontakt z językiem angielskim, który realizowany jest w naszym przedszkolu od tego miesiąca, pozwala na poznanie nowych słów oraz ich utrwalenie. Cykl „English Every Day” dostarczył dzieciom wiele pozytywnej energii, nie tylko nauki, ale również zabawy podczas załączonych piosenek oraz wykonują quizy umożliwiające zrozumienie bajek w języku angielskim.

     Zajęcia logopedyczne, logorytmiczne oraz rytmiczne łącza wspaniałą zabawę z ćwiczeniami kształtującymi prawidłową wymowę oraz zajęcia przy akompaniamencie instrumentów muzycznych. Podczas zajęć panie proponują naszym Krasnoludkom i Smerfom zabawy i ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne, językowe, słuchowe oraz ruchowe podczas których poruszają się zgodnie z rytmem muzyki oraz odpowiednio reagują na zmianę jej tempa.

   

Opracowała Agnieszka W.