MC UJK – kwiecień

Upłynął kolejny miesiąc w naszym przedszkolu. Kwiecień w tym roku był zupełnie inny niż poprzednie miesiące. Hałas i radosny gwar na chwilę znikną z przedszkolnych sal. Przyczyną tego była czasowe zawieszenie funkcji opiekuńczej przedszkola w związku z pandemią. Jednak czy oznacza to, że nasze przedszkolaki leniuchowały i zrobiły sobie przerwę w doskonaleniu swoich umiejętności? Absolutnie NIE! Dzieci z przedszkola Mini College UJK z wielkim zapałem pracowały a przy okazji świetnie się bawiły ze swoimi Paniami, za pośrednictwem platformy multimedialnej zoom, prywatnej grupy na facebooku oraz specjalnie utworzonej dla rodziców poczty mailowej. Dzięki tym mediom Panie mogły udostępniać propozycje zabaw dla dzieci, oraz cieszyć oko rezultatami pracy swoich podopiecznych, a nawet się z nimi zobaczyć, co sprawiało im wiele radości.

Ktoś pewnie zapytałby: przedszkolaki same buszują w Internecie? Oczywiście, że nie. Naszym dzieciom w tej zdalnej edukacji i zabawie  dzielnie towarzyszyli rodzice, którzy wspierali przedszkolaków w wykonywaniu zadań, dostarczaniu niezbędnych pomocy oraz dzieleniu się efektami prac dzieci. Za co bardzo dziękujemy J  Wspólnie z wychowawcami i rodzicami na łączach internetowych działały Pani Dagmara- logopeda i Pani Ola- psycholog, które wspierały dzieci poprzez udostępnianie im propozycji zabaw i ćwiczeń oraz zawsze były gotowe na udzielenie porady i pomocy rodzicom.

Wbrew pozorom kwiecień obfitował w wiele atrakcji. 2 kwietnia przedszkolaki oraz kadra przedszkola uczciły Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia, aby okazać swoją solidarność z osobami cierpiącymi na autyzm, wszyscy pracownicy przedszkola oraz dzieci „zaświecili na niebiesko”, ubierając się oraz malując swoje dłonie na kolor nieba. Ponadto dzieci z pomocą rodziców wykonały „niebieską” pracę plastyczną według własnego pomysłu.

W pierwszym tygodniu kwietnia podczas zajęć zdalnych, dzieci dowiedziały się jak wygląda życie na wsi oraz  jak trudna i ważna jest praca rolnika.

Dzieci z grupy „Tropiciele” rozpoczęły wiosenne przebudzenie na balkonach i parapetach, w swoich domach poprzez zasadzenie cebulek, z których wyrósł wspaniały, pachnący szczypiorek. Idealny na wiosenne kanapki. Zajęcia te miały na celu poszerzanie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin oraz założenie własnej domowej hodowli. Domowy parapet jest świetnym miejscem do stworzenia domowego kącika przyrody, który jest dla dzieci doskonałym miejscem do prowadzenia częstych badań, eksperymentów i obserwacji. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin. Ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennej opieki nad roślinkami.

Drugi tydzień kwietnia upłynął na przygotowaniach do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Przedszkolaki  wykonywały baranki i zajączki różnymi technikami plastycznymi, kolorowe pisanki a także kartki świąteczne.  W czasie zajęć zdalnych, dzieci dowiedziały się co należy włożyć do wielkanocnego koszyczka oraz co symbolizują poszczególne produkty. Przedszkolaki miały możliwość uczestniczenia w licznych zabawach badawczych związanych z jajkami. Porównywały wygląd jaj gęsich, kurzych i przepiórczych. Poznały wewnętrzną budowę jajka. Sprawdzały, które jajko potrafi „tańczyć”, „pływać”, „wejść do butelki” oraz wpływ octu na jego skorupkę. Dzieci poprzez doświadczanie i aktywne działanie nabywały nową wiedzę, rozwijały umiejętność logicznego myślenia, wnioskowania, spostrzegawczość a przy tym świetnie się bawiły.

Po świętach nasze przedszkolaki zdobywały wiedzę na temat tego, jak żyć ekologicznie. Z pomocą Pań i Rodziców uczyły się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. Pani Paulina mama Mariki i Oliviera razem ze swoimi pociechami zainspirowana przedszkolnymi zajęciami, postanowiła uczcić Dzień Ziemi. Tego dnia razem z Olivierkiem i Mariczką udała się na sprzątanie świata. Brawo!

23 kwietnia uczciliśmy ulubiony dzień Moli Książkowych, czyli dzień KSIĄŻKI. Tego dnia każda z Pań za pośrednictwem prywatnej grupy na portalu facebook przeczytała dla naszych przedszkolaków wybraną ulubioną książeczkę z literatury dziecięcej. Natomiast dzieci podzieliły się z Paniami oraz kolegami i koleżankami z przedszkola swoimi ulubionymi książkami poprzez zamieszczenie zdjęć.

W ostatnim tygodniu kwietnia zrobiło się podniośle i patriotycznie, bo tematem naszych zajęć była Polska- nasza Ojczyzna. Dzieci poznały symbole Narodowe, dowiedziały się jakie miasto było pierwszą stolicą Polski, oraz dlaczego w godle naszego kraju znajduje się orzeł, a flaga jest biało- czerwona. Z okazji zbliżającego się Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja dzieci z grupy „Uśmiechnięte Żabki” wraz z Paniami przygotowały niespodziankę. Był to film przedstawiający krótki występ dzieci, podczas którego zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie. Było pięknie!

W tym miesiącu nie zabrakło solenizantów. Urodziny obchodzili: Oliwka z grupy Tropicieli, Victoria i Mikołaj z grupy Uśmiechniętych Żabek. Mimo, że nie mogliśmy, tych ważnych dni spędzić wspólnie, jak zazwyczaj, to i tak składamy Wam najserdeczniejsze życzenia i wysyłamy tuziny buziaków.

Kwiecień dobiega końca, a my mamy nadzieję, że już niebawem wszyscy spotkamy się znów w przytulnych i bezpiecznych salach naszego przedszkola. Jesteśmy bardzo dumne z naszych dzieciaków, że w dobie kwarantanny, tak wytrwale i z zaangażowaniem pracują nad rozwijaniem swoich umiejętności. Jesteśmy też dumne z rodziców, którzy wspierają dzieci w tej innej, niełatwej rzeczywistości, pomimo wielu obowiązków znajdują czas na pracę z dziećmi i współpracę z nauczycielami.

mgr Jagoda Wodecka