Luty – Mini College Łopuszno

Luty jest niezwykły

Dni dwadzieścia osiem

Raz na cztery lata

Chce być ważnym Ktosiem

Dokłada w kalendarz

Jeszcze jeden dzień

Teraz jestem przestępny

Wszystkim chwali się

Mam dwadzieścia dziewięć

W kalendarzu kratek

Kto się w taki dzień urodzi

Ma dużo mniej latek ?

Pierwsze urodziny

Obchodzi na czwarte

A luty nazywa

To po prostu żartem

Przewrotny to miesiąc

Raz mroźny raz ciepły

Ciekawe, dlaczego

Te dni mu uciekły?”

       Kolejny miesiąc – luty – choć najkrótszy w roku, był pełen wrażeń, a aktywność przedszkolaków z Mini College w Łopusznie była ogromna.      Tematyka zajęć właściwych, codziennych realizowana we wszystkich grupach wiekowych dotyczyła treści typowo artystycznych. Dzieci poznały zawód malarza artysty, bogactwo różnorodnych technik plastycznych, dowiedziały się jak powstają obrazy i rzeźby oraz w jaki sposób przez sztukę wyrażać emocje.

       Podczas czwartkowych zajęć naukowych jako mali naukowcy poznali charakterystyczne cechy krajobrazu zimowego, właściwości śniegu w procesie topnienia, a także chętnie uczestniczyli w zajęciach dotyczących stanu hibernacji. Dzieci dowiedziały się jakie zwierzęta zapadają w sen zimowy i jak nazywają się ich poszczególne domy.

Mam serduszko, wielkie serce, spójrz jakie czerwone.Kogo kocham, kogo lubię, rzucę w jego stronę.Ciebie kocham, Ciebie lubię, Ciebie pocałuję. A czerwone dziś serduszko, wszystkim podaruje.”

  14 luty był z pewnością dla dzieci z naszego przedszkola prawdziwym dniem miłości i przyjaźni. Tego dnia przedszkolaki z wszystkich grup wraz z paniami, aby podkreślić walentynkową atmosferę ubrały się na czerwono i tym samym zapoczątkowały dzień miłych wrażeń . Dzieci zostały zapoznane z historią św. Walentego i wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami; szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, wykonały różnorodne upominki dla najbliższych, a także brały udział w konkurencjach tanecznych z balonami do popularnego utworu „ Ti amo”.

          „Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowce, salonowce, dachowce i niestety też bezdomne. Kto? Oczywiście koty.” Następną okazją do świętowania w naszym przedszkolu był dzień nietypowy – Dzień kota. Dokładnie 17 lutego w Polsce i we Włoszech obchodzony jest Światowy Dzień Kota. Z tej okazji przedszkolaki wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, których głównym bohaterem stał się kot. Nie zabrakło również piosenek i zabaw związanych właśnie z tym czworonogiem oraz zagadek dotyczących imion kotów z dziecięcych bajek.

         Kilka dni później dokładnie 20 lutego przedszkolaki miały kolejny powód do świętowania.

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek , a Bartkowa uwierzyła dobrych pączków nasmażyła” – tak mówi staropolskie przysłowie.

       Tego dnia dzieci z każdej grupy poznały obrzędy i tradycje związane z tym świętem. Odbyły się zabawy muzyczno – ruchowe, taneczne oraz zabawy plastyczne. Tak jak nakazuje tradycja, każdy w ten dzień powinien zjeść, skosztować pączka. Podobnie było w naszym przedszkolu. Słodki poczęstunek w postaci pączków był miłą niespodzianką na podwieczorek.

        W świecie dźwięków po raz kolejny mogliśmy się znaleźć za sprawą gości z Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga. Podczas tego spotkania poznaliśmy instrument dęty ; puzon oraz mogliśmy usłyszeć fragmenty muzyki swingowej. Do wspólnej zabawy artyści zachęcili dzieci znanymi utworami: „ Ada to nie wypada”, „ Do grającej szafy grosik rzuć”.

         W ostatni wtorek lutego odwiedziła nas Pani Ola wraz pieskiem rasy Golden Retriever. Dla dzieci dogoterapia to zajęcia bardzo interesujące, zagadkowe, ciekawe, uwalniające emocje, oraz pobudzające w nich motywację do podejmowania różnych aktywności. W kontakcie ze zwierzęciem podopieczni otwierają się, swobodniej wyrażają swoje uczucia, wzrasta ich poczucie wartości, a chcąc nawiązać kontakt z ulubieńcem są też zmotywowani do ruchu.

       Korzystając ze słonecznej pogody często spacerowaliśmy i spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu na naszym przedszkolnym placu zabaw.

         Miesiąc luty obfitował w wielu solenizantów. Z okazji ich urodzin życzyliśmy im dużo uśmiechu na twarzy oraz wymarzonych prezentów.