Luty- MC UJK Kielce

 

 

W naszym przedszkolu minął kolejny miesiąc pełen zabaw, atrakcji i niespodzianek.

Luty rozpoczął się od wyjścia naszych przedszkolaków na wycieczkę do Bawialni
,,Fiku Miku”. Celem wyjścia było kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie rówieśniczej poprzez wspólną zabawę, rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji przestrzennej jak również  stworzenia możliwości radosnego spędzania czasu. W Sali zabaw na dzieci czekały  liczne atrakcje, m.in. nowoczesna zjeżdżalnia pontonowa Donat, ścianka wspinaczkowa, boisko piłkarskie ze sztuczna trawą, trzy duże zjeżdżalnie, wieża Spider, trampoliny, przejścia tubowe, przejście ze szklaną podłogą, zjeżdżalnia spiralowa, baseny z piłeczkami i inne. Godzina szalonej zabawy minęła bardzo szybko, a nawet: za szybko.  Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji, nieco zmęczeni wróciliśmy do  przedszkola.

 

 

Dnia 4 lutego  w ramach atrakcji feryjnych w przedszkolu odbyło się Piżama Party. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do przedszkola z piżamami, oraz ulubionymi poduszkami aby rozpocząć niesamowitą przygodę. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 10:00 jednak nikt nie myślał o spaniu. Panie zapewniły dzieciom wiele atrakcji m.in.:  zabawy z chustą animacyjną przy muzyce, różne konkursy oraz dyskotekę w piżamach.  Wspaniałą zabawą okazała się „wojna na poduszki”. Po wszystkich atrakcjach nadszedł czas na „piżamową” bajkę i popcorn. Radość i śmiech wszystkich przedszkolaków świadczył o wspaniałej zabawie.

Na specjalne zaproszenie Pani Anety 6 lutego pojechaliśmy na wycieczkę do Klubu Sportowego Musashi. Dzieci miały okazję wykonać wiele ćwiczeń i różnych aktywności sportowych. Pan Marcin zaprezentował dzieciom swoje umiejętności z zakresu kalisteniki- dzieci były pod ogromnym wrażeniem!

 

 

 

 

 

 

 

 

9 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. W naszym przedszkolu, co prawda trochę z opóźnieniem, również obchodziliśmy ten smaczny dzień. Najpierw odbyły się zajęcia, które rozpoczęły się  prezentacją, podczas której dowiedzieliśmy się, że najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest margherita.  Nazwę  swoją zawdzięcza królowej Włoch – Marghericie Sabaudzkiej – która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza. Do swego przysmaku użył on 3 składników: pomidory (czerwień), ser mozzarella (biel), bazylia (zieleń). Składniki te reprezentowały barwy narodowe Włoch. Następnie dzieci w swoich grupach miały za zadanie zaprojektować własną pizzę, oczywiście w sposób plastyczny. Trzeba było wykazać się niemałym sprytem, aby zgromadzić na swoim przysmaku wiele dekoracji.  Plastelina, kolorowy papier, czy kredki poszły w ruch i powstały pizze o jakich każdy smakosz może tylko pomarzyć. W drugiej części dnia po podwieczorku dzieci miały okazję spróbować pizzy dostarczonej  z jednej z Kieleckich pizzerii. Przedszkolaki z apetytem zjadły włoski specjał – Miam, miam ale pyszne, dzieciom bardzo smakowało!

 

 

 

 

W grupie Krasnoludków 10 lutego omawiany był na zajęciach bardzo ważny temat związany z bezpieczeństwem. Bowiem w lutym we wszystkich krajach Europy obchodzony jest  Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Przedszkolaki dowiedziały się co to za numer, do czego służy i że można na niego dzwonić zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Kolejnym działaniem „Krasnoludków” było kolorowanie na kartce numeru 112.  Teraz wszystkie „Krasnoludki” wiedzą jak należy zachować się zgłaszając zagrożenie. Wiedzą także, że na numery alarmowe NIE MOŻNA dzwonić bez potrzeby.

11 lutego po raz kolejny w naszym przedszkolu mieliśmy gości- był to pies Lucynka razem ze swoją opiekunką-  Panią Olą. Przedszkolaki mogły osobiście doświadczyć łagodności psa, który cierpliwie wysłuchiwał wydawanych mu poleceń, a przede wszystkim bardzo posłusznie je wykonywał. Dzieci dowiedziały się czym jest mowa ciała psa czyli najważniejsze sygnały: strach, agresja, chęć zabawy. Wizyta psa terapeuty w przedszkolu wniosła jak zawsze wiele nowych doświadczeń w życie wszystkich, którzy w spotkaniu z Lucynką mogli uczestniczyć. Wspólne, edukacyjne zabawy wywołały mnóstwo emocji, a kontakt z przyjaznym czworonogiem był dużym wydarzeniem.

 

 

Tropiciele, w ramach zajęć z  cyklu ,,Palcem po Mapie”, udali się w tym miesiącu do kraju bagietkami i dżemem pomarańczowym usłanym- Francji. Zwiedziliśmy najciekawsze miejsca w Francji takie jak Disneyland, Paryż, a w nim – wieżę Eiffla, Dzwonnice Notre Dame, posiedzieliśmy również nad Sekwaną w typowych francuskich kawiarenkach. Przedszkolaki dowiedziały się, że Francja jest słynna z pokazów mody i pięknych perfum, ale i z mniej lub bardziej pachnących serów.

14 lutego 2014 roku był dla dzieci z naszego przedszkola prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, jak również brały udział w tańcu w parch z balonami. W tym dniu wśród atrakcji nie zabrakło  listonosza w którego wcieliła się Pani Kasia. Nasza listonoszka dostarczyła wszystkim  walentynki, które zostały wcześniej wykonane i ozdobione przez dzieci , oraz złożone w skrzynce – poczcie walentynkowej. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich pojęć jak szczęście, miłość, przyjaźń. Przedszkolaki szczerze i otwarcie okazywały radość i sympatię w stosunku do innych. Umiejętność mówienia o swoich uczuciach
i sprawiania radości innym będą doskonalić przez kolejne dni roku. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupa Uśmiechniętych Żabek 18 lutego  obchodziła Światowy Dzień  Kota. Dzieci dowiedziały się wiele interesujących ciekawostek dotyczących życia kotów. W tym dniu było dużo zabaw, gier oraz zagadek o kociej tematyce.

Tłusty Czwartek – tak, jak każe tradycja każdy w ten dzień powinien zjeść pączka. Tak też było w naszym przedszkolu. Dzieci dowiedziały się jak robi się pączki, oglądały film oraz nie mogły doczekać się podwieczorku. Tworzyły własne pączki z materiałów plastycznych i bawiły się przy tym doskonale.  Gdy nadeszła  pora z wielkim apetytem zajadały się pączkami z dżemem. Łasuchy prosiły o dokładkę 😊

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupę Tropicieli odwiedziła siostra Gabrysi – Zosia uczennica 2 klasy SP muzycznej w Kielcach. Przedstawiła dzieciom w świat szkoły z pozycji ucznia. Zosia pokazała wyposażenie plecaka , podręczniki, zeszyty oraz w ciekawy sposób opowiedziała o lekcjach i innych interesujących aspektach życia uczniowskiego . Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem wysłuchali wszystkich informacji jakie przekazała im ich starsza koleżanka.

W drugiej połowie Lutego Pani Kasia poprowadziła w grupie Tropicieli zajęcia na bardzo ważny temat dotyczący również przedszkolaków, które coraz częściej sięgają po telefony, tablety czy laptopy.  Był to temat dotyczący ,, Bezpieczeństwa w sieci”. Głównym celem zajęć edukacyjnych było zapoznanie dzieci z Internetem oraz uwrażliwienie ich na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci. Przedszkolaki poprzez zadania i wspólne zabawy dowiedziały się co to jest Internet i sieć internetowa, do czego służy i jakich zasad trzeba przestrzegać, aby z niej bezpiecznie korzystać. Jednym z elementów tych zajęć były bajki profilaktyczne z serii „Owce w sieci”, które uświadomiły starszakom, że Internet jest nie tylko skarbnicą gier i zabaw, ale również potencjalnym źródłem zagrożeń.

 

 

 

 

 

W ramach cyklu ,, Mamo, tato- poczytaj mi” w grupie Uśmiechniętych Żabek bajkę pt. ,, Toy story” przeczytała mama Adasia G.- Pani Judyta, natomiast mama Oliwiera Z.- Pani Paulina przeczytała baję pt. ,,  Kraina lodu”. Grupę Tropicieli również odwiedziła Pani Paulina- mama Mariki Z. i przeczytała przedszkolakom dwie bajki pt. ,, Urodziny Anny” oraz ,,Roszpunkę”. W obu grupach dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały znanych i lubianych bajek.

Pod koniec miesiąca grupy Uśmiechniętych Żabek i Krasnoludków obchodziły dzień niezwykłych stworzeń – dinozaurów. W tym czasie dzieci ,,udały się’’ w podróż do czasów prehistorycznych, gdzie podczas ciekawych zajęć i zabaw miały możliwość poznania życia tych gadów. Dzieci oglądały albumy, książki i filmy o dinozaurach, podziwiały szkielety i figurki tych gadów, bawiły się w archeologów oraz wykonywały prace plastyczne. Przedszkolaki podczas zajęć wykazały się ogromnym skupieniem i zainteresowaniem.

 

 

 

 

W lutym świętowaliśmy urodziny Dominika U., Jagody K. i Nataniela W. z grupy III. Wszystkie dzieci wraz z Paniami złożyły dzieciom najserdeczniejsze życzenia i zaśpiewały wspólnie – 100 lat!

Materiał opracowała

Agnieszka Wiśniewska