Styczeń 2020 – MC Piekoszów ul. Czarnowska

 

„Co ty dasz nam Nowy Roku?
Dam wam cztery pory roku.

Puchem sypnę, dam bałwanki,
łyżwy, narty, no i sanki.

Potem w wiosny czas radosny:
dam sasanki i pierwiosnki.

Kiedy już was zmęczy szkoła,
wakacyjny czas przywołam.

A gdy w sadach moc kolorów,
dam pogodę na czas zbiorów.”

    Przed nami Nowy Rok 2020! To idealny czas na wspominanie tego co wydarzyło się w ubiegłym roku oraz na snucie nowych planów. Sprzyja to budowaniu w dzieciach świadomości istnienia stałych praw natury. Poznaliśmy co to dzień i noc, dni tygodnia, miesiące i pory roku. '

Za oknem zima , choć bardzo tego nie widać, jednak postanowiliśmy zbadać, dlaczego o tej porze jest zimno i odkryć skąd się bierze i jak powstaje śnieg.. Podczas zajęć naukowych robiliśmy sztuczny śnieg. Poznaliśmy cechy charakterystyczne drzew zimozielonych i liściastych oraz cykl wzrostu choinki.

W styczniu gościliśmy w naszym przedszkolu kilku gości: Pana Adama oraz Panią z przemiłymi zwierzątkami jakimi są szynszyle.

Pan Adam przyjechał do nas z Legnicy. Zajmuje się graniem na bębnach różnego rodzaju pochodzenia. Swoją pasją oraz doświadczeniem podzielił się z naszymi przedszkolakami. Opowiedział nam czym są bębny  afrykańskie, jakie są jego rodzaje, z czego są zrobione oraz jakie są cele i korzyści gry na tym instrumencie. Każde z dzieci mogło doświadczyć gry na bębnach. Mogli rytmicznie uderzać nie, świetnie się przy tym bawiąc.

        

Pani z przemiłymi zwierzątkami szynszylami odwiedziła nas w przedszkolu. Dzieci były pod wrażeniem. Kilka osób się bało i tylko delikatnie pogłaskało jednak większość dzieci świetnie się przy tym bawiło. Trzymało zwierzątko na kolanach, ramieniu a nawet na głowie. Pani opowiedziała dzieciom co to za zwierzątka jak żyją co jedzą i jak nalezy się nimi opiekować.

Ciekawym wydarzeniem dla przedszkolaków była wizyta „Dentobusu”. Przeprowadzono zakres badań. Nasze maluchy z grup: „Smerfów” i „Krasnoludków” miały wykonany przegląd jamy ustnej oraz niektórym dzieciom wykonano również fluoryzację. Została również postawiona diagnoza stomatologiczna oraz skierowanie pacjenta do właściwego specjalisty. Wizyta „Dentobusu” to również edukacja oraz nacisk stawiany przede wszystkim na instruktaż higieny jamy ustnej, którą pan doktor stomatolog przeprowadził indywidualnie każdemu z wychowanków.

     W przedszkolu obchodziliśmy 3 urodzinki Madzi. Dzień urodzin dla dziecka jest dniem szczególnie ważnym. Jest to „jego dzień”. To właśnie ten mały człowiek w tym dniu znajduje się w centrum uwagi. Urodziny w przedszkolu to jedyna w swoim rodzaju wyprawa w świat przygody, która na długo pozostaje w pamięci dzieci a szczególnie jubilata.

Dzisiaj nawet mały smoczek
przyszedł na Twój 3 roczek.
Przyjmij więc od niego kwiatka
na te Twoje 3 latka.
Wszystkiego najlepszego!

Oprócz urodzin mieliśmy również dwoje solenizantów: Kacperka i Agnieszkę. Wszystkie dzieci podczas tych uroczystośc8zaśpiewały 100 lat. Chyba żadne z dzieci nie wyobraża sobie świętowania bez tej piosenki. Po piosence były życzenia, przytulaski i cukierki.

W dniu tak pięknym i wspaniałym
życzymy Wam serduszkiem całym
dużo zdrowia, sto lat życia,
moc zabawek do zdobycia.

W styczniu przedszkolaki odwiedziły Teatr Lalki i Aktora Kubuś, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Kopciuszek”. To jedna z najbardziej znanych i lubianych baśni. Akcja przeniesiona została w czasy współczesne. Konwencją spektaklu były lalki typu mapety. Opowieść ta sprzyja ludziom dobrym i szlachetnym. Występują: wróżka, mówiący kot, śpiewając warzywa i mówiące dziwnymi językami przedmioty. Dzieciom bardzo podobał się spektakl, były pod wrażeniem, śpiewali, klaskali i wspólnie bawili się z aktorami.

Siostra Enryka, która uczy nasze maluchy religii, zabrała nas do kościoła, żeby przybliżyć nam narodzenie Pana Jezusa. Pokazała nam szopką i opowiedziała historią narodzin Jezusa. Pokazała nam też najważniejsze atrybuty kościelne.

W końcu przyszedł czas do przygotowania inscenizacji na Dzień Babci i Dziadka. Jest to jedna z najmilszych uroczystości obchodzona u nas w przedszkolu. Przygotowaliśmy dla dziadków i babć wierszyki i piosenki oraz zrobiliśmy laurki. Po pracochłonnych przygotowaniach, nadszedł w końcu dzień uroczysty. Nasze przedszkolaki zaprosiły do przedszkola swoje Babcie i Dziadków na przedstawienie. Smerfy i Krasnoludki bardzo się starały by jak najlepiej zaprezentować się przed tak ważnymi gośćmi. Dzieci odświętnie ubrane, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i na koniec złożyły życzenia i zaśpiewali 100 lat. Rozdały również laurki dla ukochanych dziadków.

Moja babcia i mój dziadek
to wspaniali są dziadkowie
Dziadek mnóstwo zna zagadek,
babcia bajkę nam opowie.

Opracowała Agnieszka W.