Listopad 2019 – Mini College Starodomaszowska

„Witaj bracie listopadzie!

Jaki śliczny dywan kładziesz – szeleszczący, kolorowy…

Super dywan listeczkowy!”

Ewa Stadtmüller

 

 

Miesiąc, w którym poświęcamy czas na refleksję o Naszych bliskich i o Naszym kraju w dniu 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym miesiącu odbyło się wiele wydarzeń i uroczystości o których warto wspomnieć.

Z początkiem miesiąca odbyło się wręczenie nagród za udział w konkursie „Dary Jesieni” organizowanego przez Panią Kasię Michalską z grupy „Motylki”. Dzieci bardzo chętnie brały udział w konkursie, dowodem na to był pięknie wykonane prace z kasztanów, liści, szyszek i żołędzi. W młodszej kategorii wiekowej zwyciężyła Hanna Gaik z grupy „Biedronki”. W najstarszej grupy wiekowej zwyciężyła Zuzanna Kobierska z grupy „Sówki”.

Grupa „Motylki” świętowała 05.11.2019r. Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia grupę odwiedzili ulubieńcy z bajek, tj. „Kopciuszek”, „Smerfy”, „Czerwony Kapturek”.

08.11.2019r. o godzinie 11.11 wszystkie dzieci z przedszkola wzięli udział w akcji „Szkoła do hymnu”, gdzie zaśpiewali hymn Polski.

Również tego samego dnia grupa „Sówki” obchodziła dzień Jeża. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat jeżyków. Poznali również fakty i mity na temat życia jeży.

 

Podniosłym wydarzeniem upamiętniającym odzyskanie przez Polskę Niepodległości był II Między przedszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej. Brały w nim udział delegacje ze wszystkich oddziałów Mini College z naszego regionu. Gościem specjalnym, jak i członkiem jury był gość specjalny Sz. P. Piotr Zawiślak – zastępca Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. W jury zasiadał również prezes Adrian Lipa, jak i Pani Dyrektor Barbara Luścińska. Dzieci wykonały pięknie piosenki patriotyczne. Od najmłodszych lat zaszczepiamy w dzieciach patriotyzm, szacunek oraz miłość do Naszego kraju.

Pasowanie na przedszkolaka odbyło się dla dzieci, które dołączyły od września do naszego przedszkola. Były to dzieci z grupy: „Motylki”, „Pszczółki” i „Sówki”. Oficjalnie Pani Dyrektor pogratulowała wszystkim przedszkolakom i życzyła wielu sukcesów w przedszkolu.

W listopadzie również odbyło się rozstrzygnięcie konkursu Halloweenowego na Najśmieszniejszą Dynię, który zorganizowała Pani Ewa Leszczyńska z grupy „Pszczółek”. Wszystkie dynie były strasznie piękne i wszystkie zdobyły 1 miejsce. Wyróżnienie otrzymała Apolonia Wojtczyk z grupy „Biedronki”.

19.11.2019r. przedszkolacy wybrali się do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach na spektakl „Trala Tralalińscy”

na podstawie wierszy Juliana Tuwima. Co słychać u Tralalińskich?

Oczywiście muzykę, bo w grającej kamienicy przy ulicy Wesolińskiej w Śpiewowicach nieustannie się „tralaluje”, „wyśpiewuje”,

bawi dźwiękami, głosami i instrumentami.

Dzieciaki znały i śpiewały wraz z aktorami piosenki.

 

25.11.2019r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień pluszowego misia.
Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie
już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest
z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was
był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem,
któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.

Zwieńczeniem całego miesiąca była zabawa andrzejkowa. Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską „co dostanę od Gwiazdora” i tą daleką… „kim będę w przyszłości”. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grup.

Jak co miesiąc również odbyły się zajęcia z dogoterapii z psem Dajmkiem.
Dzieci jak zwykle mogły obcować z fantastycznym psiakiem.
Mogły go nakarmić pobawić się w wydawanie komend, które Dajmek posłusznie demonstrował.

 

 

 

 

Stałym punktem są zajęcia naukowe,
dzięki którym dzieci poznają nowe zjawiska
i mogą sami przeprowadzać doświadczenia,
pod bacznym okiem nauczyciela.

 

 

 

 

Odbyły się także zajęcia taneczne, które poprowadził pan Krzysztof . Dzieci były zachwycone i chętnie uczestniczyły w zajęciach.

Poprzez zabawę z elementami karate i akrobatyki dzieci poznają prawidłowe pozycje, sposoby poruszania się,
składania  dłoni, kilka bloków, uderzeń, kopnięć.

Wszystkie wymienione elementy dają dzieciom możliwość
wyzwolenia zasobów energii zgromadzonej w ciągu dnia, jak i wykształcenia innych pożądanych nawyków ruchowych.
Jednym z elementów treningu karate jest także nauka opanowania, koncentracji i dyscypliny. Dzieci uczą się uważnie  słuchać, obserwować oraz skupiać uwagę na wykonywanych zadaniach.

Miesiąc listopad upłynął Nam na wielu wspólnych zabawach, konkursach ale również wspólnie świętowaliśmy 101 – lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wspólnie oddawaliśmy cześć i szacunek poległym żołnierzom i cywilom za Naszą Niepodległość.

Opracowała: Justyna Głowacz