Listopad 2019- Mini College Piekoszów

6 listopada przedszkolaki odwiedziła Akademia Małego Strażaka z Brynicy. Dzieci w bardzo przystępny sposób miały przekazaną wiedzę dotyczącą  Pierwszej  Pomocy Przedmedycznej. Zajęcia były podzielone – wykład wprowadzający, pokaz sprzętu ratowniczego, ćwiczenia z fantomem. Dzieci z Akademii mówiły o wielu istotnych sprawach: jak postępować w razie wypadku, jak zabezpieczyć miejsce, sprawdzić stan poszkodowanego, wezwać profesjonalną pomoc. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały wskazówek dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia. Ćwiczyły układanie poszkodowanej osoby w pozycji bocznej. Duże wrażenie na dzieciach zrobił fantom, na którym uczyły się wykonywania sztucznego oddychania i masażu serca.

 

 

 

8 listopada o godzinie 11.11 przedszkolaki odśpiewały wszystkie 4 zwrotki hymnu narodowego. Przedszkole wzięło udział w Ogólnopolskiej Akcji ,,Szkoła do Hymnu” z okazji nadchodzącego Święta Niepodległości. Godzina 11.11  nawiązuje do daty odzyskania  przez Polskę wolności 11 listopada 1918 r. Poza hymnem, były również piękne, patriotyczne wiersze i piosenki, które przypomniały o trudnych wydarzeniach historycznych oraz wzruszyły i wprawiły wszystkich w radość i dumę z bycia Polakami. Najmłodsze przedszkolaki po raz pierwszy uczestniczyły w takim podniosłym wydarzeniu będącym  swoistą lekcją patriotyzmu, którą otrzymały od swoich starszych koleżanek i kolegów.

 

 

14 listopada odbył się II Międzyprzedszkolny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Brały w nim udział delegacje ze wszystkich przedszkoli Mini College. Nasze przedszkole, reprezentował Sebastian, który pięknie zaśpiewał piosenkę ,,Co to jest niepodległość?” i zdobył I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Jeszcze raz gratulujemy i jesteśmy bardzo dumne z naszego wychowanka. Po tak pięknym koncercie, wszystkim jej organizatorom i  uczestnikom niech zapadnie głęboko w pamięć myśl Oskara Kolberga: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.

Dzień urodzin dla każdego dziecka jest dniem szczególnie ważnym. Jest to „Jego dzień”. To właśnie ten mały człowiek w tym dniu znajduje się w centrum uwagi. Jest najważniejszy, a inni zastanawiają się w jaki sposób mogą mu sprawić radość i przyjemność. Dzień ten stanowi symbol jego narodzin i przyjścia na świat. Urodziny w naszym przedszkolu to jedyna w swoim rodzaju wyprawa w świat przygody, która na długo pozostaje w pamięci dzieci, a w szczególności jubilata. To bardzo ważne wydarzenie pełne niespodzianek i niezapomnianych przeżyć. Dlatego w naszym przedszkolu świętujemy urodziny każdego dziecka. Uwielbiamy świętowanie urodzin! Tym razem Szymon i Ania z grupy ,,Smerfy” skończyli 4 lata i z tej okazji przynieśli do przedszkola różne smakołyki, by poczęstować nimi koleżanki i kolegów. Oczywiście wcześniej wspólnie zaśpiewaliśmy naszym jubilatom uroczyste „Sto lat!” i złożyliśmy życzenia.

W dniu 25 listopada dzieci z grupy Smerfy,  uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: słuchały opowiadań Anety Konefał ,,Dziwny sen Małego Misia”, Macieja Barańskiego ,,Nowy Przyjaciel oraz Roberta Halika ,,Bruno i Szary Miś”. Przygotowywały Kodeks Małego Czytelnika. Nie zabrakło oczywiście wspólnych zabaw i tańców z Misiami. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Miś jest najlepszym przyjacielem dziecka. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać. Czy można wyobrazić sobie świat bez misia? Chyba nie… Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

 

Opracowała: Małgorzata Domańska