Październik-Mini College UJK

Za nami barwny, wesoły  październik. W naszym przedszkolu obfitował on w atrakcje i zabawy. Zaczęło się od niezwykłej podróży w nieznane, a dokładniej w kosmos! Udało się to za sprawą wizyty Mobilnego Planetarium. Dzieci uczestniczyły w seansie edukacyjnym dzięki któremu dowiedziały się i zobaczyły jak powstał wszechświat, galaktyki, układ słoneczny. Ten niezwykły pokaz odbył się w specjalnej kopule o kształcie kuli, która daje wrażenie przestrzeni kosmicznej. Dzieci przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu, podziwiały pierścień Saturna. Podczas tej wspaniałej podróży przedszkolaki w przystępny sposób poznały zagadnienia z zakresu przyrody, astronomii i fizyki. Pokaz dostarczył wszystkim wiele kosmicznych wrażeń.

Kiedy „zeszliśmy na Ziemię”  kolejny raz gościliśmy w naszym przedszkolu Agencję Artystyczną  „Patigo”. Tym razem grupa teatralna przybyła do nas z niezwykle zabawnym i pouczającym przedstawieniem pt. „Wielkie wydarzenia w świecie małych ludzi”. Podczas tego spektaklu przedszkolaki dowiedziały się jak powinni zachować się w różnych sytuacjach. W przedstawieniu została przybliżona w bardzo kreatywny i przyjazny sposób postać lekarza, który staje się przyjacielem małych widzów.

18 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Poczty Polskiej. Dzieci  poznały zawód listonosza oraz jego obowiązki. Nauczyły się jak poprawnie zaadresować list oraz gdzie przykleić znaczek. Poznały drogę, jaką przebywa list od wysłania do dostarczenia. Przedszkolaki z grup „Uśmiechnięte Żabki” i „Krasnoludki” wybrały się pod opieką swoich pań na pobliską pocztę, gdzie wysłały listy z własnoręcznie wykonanymi rysunkami dla swoich najbliższych. Rodzice nie ukrywali zaskoczenia i radości, kiedy otrzymali list niespodziankę.

„Krasnoludki” w październiku poznały kolejny kolor w ramach zajęć „Dzień koloru”. Tym razem swoje święto obchodził kolor żółty. W tym dniu wszystko było koloru słońca, począwszy od ubrań dzieci i pań na dekoracji sali skończywszy. Wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w tym dniu były zabarwione na żółto. Odbywały się różnorodne zajęcia i zabawy z kolorem żółtym. Żółte były prace plastyczne, rekwizyty do zabaw i nastroje.

W grupie „Tropicieli” obchodzony był Dzień zwierząt. Podczas tych zajęć dzieci poszerzyły swoją wiedzę o zwierzętach i ich życiu. Panie opowiadały swoim podopiecznym o zwierzakach leśnych, egzotycznych, żyjących  gospodarstwach domowych, z Dalekiej Północy, żyjących w morskich głębinach i mieszkających z nami w domach. Ponadto „Tropiciele” zaznajomiły się ze sposobami ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem.

W październiku grupa starszaków po raz kolejny wybrała się w podróż, podczas zajęć z cyklu „Dookoła Świata”. Tym razem zawitali do Rumunii. Dzieci podczas tych zajęć poznały położenie geograficzne Rumunii, poznały najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć nie tylko na ekranie. Ponadto podczas tej wyprawy, udało im się rozwiązać zagadkę, która wielu spędzała sen z powiek. Mianowicie, „Tropiciele” już wiedzą czy Wampiry istnieją naprawdę?

„Uśmiechnięte Żabki”, też nie próżnowały. W tym miesiącu poznały kolejne zwierzątko. Tym razem, był to lis. Dzieci zapoznały się ze zwyczajami tych zwierząt, ich ulubionym jedzeniem. Był także czas na naśladowanie  lisów i  zabawy, jak np. ,,Oj Lisku, lisku”. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały pracę plastyczną z wykorzystaniem kolorowych piórek. W ten sposób powstały piękne lisy z puszystymi ogonami. Grupa „Uśmiechniętych Żabek” bardzo żywo interesowała się zagadnieniami przyrodniczymi, dlatego też 10 października obchodziły Dzień Drzewa. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat drzew, ich roli w przyrodzie i w życiu człowieka. Przyswajaniu wiedzy przyrodniczej towarzyszyła zabawa, śpiew i taniec. Dzieci bowiem świetnie bawiły się przy piosenkach o tematyce ekologicznej. Na zakończenie zajęć przedszkolaki zasadziły szyszkę z nadzieją na wyhodowanie własnej sosny.

W tym miesiącu grupa „Krasnoludków” gościła w swojej sali miłych gości. Byli nimi Pan Łukasz Bagiński- przedstawiciel wydawnictwa MAC edukacja, który w ramach akcji „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” przeczytał dzieciom bajeczkę pt. „Ząb”. W ramach powyższej akcji „Krasnoludki” odwiedziła również pani Kasia, która uczy naszych przedszkolaków języka angielskiego i w tym języku przeczytała dzieciom bajkę.

W październiku Oluś, i Franek z grupy „Tropiciele” oraz Adaś z grupy „Uśmiechnięte Żabki” obchodzili urodziny. Wszystkim naszym solenizantom jeszcze raz składamy najlepsze życzenia. W tym miesiącu dzieci doskonaliły również  sprawność fizyczną, koordynację wzrokowo- ruchową na zajęciach karate,  wykonywały ciekawe eksperymenty podczas zajęć naukowych. Jak co miesiąc odbyły się również zajęcia z dogoterapii. Dzieci miały okazję przełamać lęk przed czworonogami  i pogłębić kontakt przez podejście do psa i pogłaskanie.

 

 Jak co roku październik zakończyliśmy maskaradą z okazji Halloween. Tego dnia rodzice przedszkolaków zadbali o przygotowanie  wspaniałych, oryginalnych, a nawet strasznych strojów. Podczas balu można było spotkać wampiry, czarownice, duchy, diabełki i wiele innych zadziwiających postaci. Nadmienić należy, że Panie również wcale nie odbiegały od mody Halloweeno’ wej  Atrakcją dnia była impreza przedszkolna, podczas której dzieci uczestniczyły w licznych konkursach, zabawach i tańcach. Wszyscy świetnie się bawili, poznając tradycje i zwyczaje związane z amerykańskim świętem.  Krotko mówiąc: zabawa była na 102!!!

Opracowała: Jagoda Wodecka