Wrzesień 2019 – Piekoszów

Serdecznie witamy po wakacjach wszystkich przedszkolaków i ich rodziców jak i te dzieci które po raz pierwszy do nas zawitały.

Naszym Milusińskim na pierwszy dzień w przedszkolu po wakacjach

życzymy aby czas spędzony w przedszkolu upłynął im na wesołej i radosnej zabawie, a rodzicom udanej współpracy z naszą placówką 🙂

,,Czy słońce na niebie czy deszcz z nieba leci
idą do przedszkola z rodzicami dzieci.
W przedszkolu zabawek i książek bez liku
każdy ma tam miejsce przy małym stoliku.
Razem z naszą Panią pilnie się uczymy
gdy czas na zabawę -chętnie się bawimy.
Powiem Wam coś jeszcze ! Nie mówcie nikomu…
Że my się czujemy jak u siebie w domu!

W poniedziałek 2 września wszystkie nasze przedszkolaki przybyli do przedszkola, rozpoczynając kolejną przygodę życia razem ze swoimi koleżankami i kolegami z grup. Pierwsze chwile w przedszkolu są niezwykle ważne zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Musimy z dumą powiedzieć, że dzieci poradziły sobie na medal w tej nowej, niełatwej sytuacji-stania się przedszkolakiem – szczególnie dla maluszków Dla nowych dzieci, które rozpoczynają przygodę z Przedszkolem Mini College to będzie rok pełen ciekawych przygód i doświadczeń.

Moment przekroczenia przez dziecko progu przedszkola jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem w jego życiu oraz w życiu całej rodziny. Dla większości maluchów to czas trudnych przeżyć, związanych z adaptacją dzieci do nowego miejsca i nowych osób. Rozstanie z ukochanymi rodzicami a w szczególności z mamą to dla dziecka największe przeżycie. Miejsce w którym zostaje jest nowe i obce i w ogóle go nie zachwyca. Nie ma ulubionych zabawek a zabawki w przedszkolu nie są tak ważne i interesujące jak bycie z najbliższymi. Rodzice są dla dziecka są najważniejszymi osobami i to oni pierwsi będą objaśniać mu wszystko, co jest dla niego trudne i niejasne w nowym środowisku. To oni też będą w największym stopniu kształtować stosunek emocjonalny dziecka do przedszkola. Zadaniem i celem przedszkola jest eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej oraz zapoznanie dzieci z pomieszczeniami przedszkola i nauczycielami. Wspólne zabawy adaptacyjne pozwolą na zmniejszenie lęku dziecka wobec przedszkola, nieznanych w nim osób i pomieszczeń. Oswojenie niepokoju przed nieznanym to olbrzymi krok naprzód. Zajęcia mają również na celu usamodzielnienie dziecka, wzmocnienie poczucia własnej wartości i pokazanie mu, ile radości daje wspólna zabawa z rówieśnikami i panią nauczycielką. Minął wrzesień, większość nowych dzieci przeszło już adaptację…jednak mamy parę maluchów , która wciąż przeżywa rozstanie z rodzicami.

Wrzesień to nie tylko adaptacja dzieci, ale również rozpoczęcie zajęć dodatkowych. Rytmika , język angielski, zajęcia naukowe, karate oraz podstawy akrobatyki zagościły już w naszym przedszkolu. Na logopedię, dogoterapię, zajęcia taneczne musimy poczekać do października.

Rytmikę prowadzi Pani Paulina, którą nasze maluchy uwielbiają i nie mogą się doczekać kolejnych zajęć. Podczas rytmiki Pani gra na keyboardzie , uczy nasze dzieci piosenek i zabaw ruchowych. Nasze maluchy śpiewają, tańczą oraz grają na instrumentach muzycznych. We wrześniu uczyli się piosenki „Popatrzcie na jamniczka” oraz się tańca Twist. Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu w poniedziałki od godz. 11.00 do 12.00.

 

Zajęcia z języka angielskiego prowadzone są również w poniedziałki od godz. 10.00 do 11.00. Prowadzone są przez Panią Kasię. Nasza lektorka odwiedzała nas we wrześniu z maskotką kotem o imieniu Cookie. Dzieci bardzo lubią pluszaka, są zadowolone i cieszą się z każdej wizyty kotka – maskotki. Podczas zajęć dzieci uczą się słówek przez zabawę. Słuchają , powtarzają i chętnie biorą udział w zabawie i w organizowanych przez Panią Kasię zajęciach.

   

Zajęcia naukowe od września odbywają się w piątki. Prowadzi je Pani Kasia – nasza lektor języka angielskiego na przemian z Panią Agnieszką – nauczycielem grupy Smerfy. Zajęcia naukowe zaczęły się od super zabawy. W pierwszym tygodniu robiliśmy Slime z dodatkiem kolorowych styropianowych kuleczek oraz ciastolinę. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić dzieci do wspólnej pracy i zabawy. Przed zajęciami maluchy z grupy Krasnoludki i Smerfy odcisnęły swoje paluszki pod kontraktem bezpieczeństwa.

 

 

Na kolejnych zajęciach dowiedziały się, co to jest pole magnetyczne? Dzieci poznały zasady działania wykrywania metalu, potrafią również rozpoznać przedmioty metalowe.

                

W ostatnim wrześniowym tygodniu dowiedziały się skąd się bierze deszcz i jaki jest obieg wody w przyrodzie, rozumieją znaczenie wody w życiu człowieka, roślin i zwierząt. Obejrzały film z serii Detektyw Łodyga pt. Czy można wyhodować deszcz? Wspólnym obejrzeniu filmu, zrobiliśmy doświadczenie – sztuczny deszcz.

Dzięki zajęciom naukowym dzieci poznają świat przyrodniczy. Potrafią również wyciągnąć wnioski z obserwowanych doświadczeń.

Karate prowadzi Pani Aneta we wtorki od 9.30. Podczas zajęć nasze maluchy poznają podstawy karate oraz akrobatyki. Ćwicząc systematycznie i skupiając się uczą panować się nad emocjami, rozwijając przy tym sprawność ruchową – dbając o prosty kręgosłup i prawidłową postawę ciała.

 

Urodziny – W naszym przedszkolu obchodziliśmy również urodzinki. W miesiącu wrześniu mieliśmy aż czwórkę jubilatów. Trójka naszych nowych maluchów kończyła trzy lata…Antosia z grupy Krasnoludki oraz dwie dziewczynki z grupy Smerfy Antonina i Maja. Czwartą jubilatką była nasza pani Gosia . Wszystkim jubilatom, śpiewaliśmy 100 lat i składaliśmy życzenia. A w zamian zostaliśmy poczęstowani przepysznymi słodkościami.

3 Urodzinki Antoniny i Mai z grupy SMERFY

             

3 Urodzinki Antoniny z grupy KRASNOLUDKI

        

100 lat dla PANI GOSI!!!

                

Mały Miś w świecie wielkiej literatury – po raz drugi grupa Smerfy bierze udział w projekcie. To ogólnopolski projekt czytelnictwa. Dzieci wraz z nauczycielami wybrały maskotkę grupy, którą w tym roku będą mogli zabrać w podróż po domach przedszkolaków. Misiowi imię nadały Kropka. Mis został wyposażony w dzienniczek, w którym rodzice wpiszą tytuł utworu, który został przeczytany. Dzieci wykonają pamiątkowy rysunek lub odrysują swoją rączkę (praca w domu)

MIŚ Kropka

Nie zapomnieliśmy również o Dniu Przedszkolaka – w tym dniu wszystkie dzieci dostały medale, naklejki i słodki poczęstunek. Na Dzień Chłopaka – panie i dziewczynki złożyły życzenia i wręczyły dyplomy super chłopaka wszystkim chłopcom w grupie.


Naszym przedszkolakom życzymy dużo sukcesów i zabawy w przedszkolu.

 

 

Tekst opracowała Agnieszka Wilczkowska