Sierpień- Mini College UJK

      Kolejny wakacyjny miesiąc rozpoczął się od miłej niespodzianki dla naszych przedszkolaków. Dzieci na początku sierpnia dowiedziały się, że przez cały miesiąc będą mogły przynosić codziennie do przedszkola swoją ulubioną  zabawkę.

      W czwartek  1 sierpnia w naszym przedszkolu gościliśmy niecodziennego gościa- królika, którego przyniosła Pani Renatka. Dzieci dowiedziały się jak należy opiekować się tymi zwierzakami, jakie są ich ulubione przysmaki oraz jak można się z nimi bawić. Przedszkolaki chętnie, ale zarazem delikatnie głaskały i obserwowały zachowanie naszego zwierzątka . Dzieci zrozumiały, że posiadanie zwierząt wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale i z odpowiedzialnością za nie.

 

       Kolejną atrakcją w tym miesiącu był wspaniały pokaz mody recyklingowej. W ramach edukacji przyrodniczo-ekologicznej zorganizowany został w przedszkolu konkurs ekologiczny, którego celem było wykonanie strojów z różnych materiałów, a następnie zaprezentowanie się w nich podczas przedszkolnego pokazu mody recyklingowej. Dzieci dowiedziały się dlaczego i jak należy dbać
o środowisko naturalne i przyrodę, która nas otacza, dlaczego i w jaki sposób należy segregować odpady do pojemników w odpowiednim kolorze oraz dowiedziały się co oznacza słowo recykling. Przedszkolaki wystąpiły na pokazie , podczas którego zaprezentowały się w swoich strojach wykonanych samodzielnie, a także pochwaliły się umiejętnością segregacji odpadów do pojemników w odpowiednim kolorze. Uśmiechom na twarzach małych modeli i modelek oraz dumnych nauczycielek nie było końca :).
Na koniec naszego projektu ekologicznego dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami.

     Od 5 sierpnia gościliśmy w naszym przedszkolu wolontariuszkę, studentkę z Nigerii – Panią Adę, która włączyła się z dużym zaangażowaniem w życie przedszkolne. Dzieci bardzo chętnie pokazały naszemu gościowi zabawy z naszego kraju, przyjęły ją do społeczności przedszkolnej z entuzjazmem-
i nawet bariera językowa nie była przeszkodą w nawiązaniu bardzo dobrych relacji, oraz nauce zabaw pochodzących rodem z Nigerii. Pani Ada opowiedziała dzieciom o swoim kraju i zainteresowaniach.

      Drugi tydzień sierpnia rozpoczął się pod hasłem ,, Wszyscy jesteśmy artystami”. Był to bardzo wesoły i kolorowy czas obfitujący w mnóstwo atrakcji dla naszych przedszkolaków. Pierwszą niespodzianką dla dzieci było malowanie na folii spożywczej. Była to niewinna i prosta zabawa dla dzieci, której oddaliśmy się z wielką radością, a która trochę niespodziewanie przekształciła się w wielozmysłowe pole doświadczalne oraz okazję do artystycznych uniesień. Zabawa ta stała się także okazją do plastycznego ,,wyżycia się”, przeżywania sztuki w różnych jej aspektach oraz ćwiczeń manualnych, co ostatecznie zaowocowało wytworem całkiem namacalnym w postaci pięknych pejzaży zdobiącym plac znajdujący się przed wejściem do przedszkola.

 

     Olbrzymią atrakcją tygodnia artystów było malowanie twarzy przez nasze panie. Pomysłów było prawie tyle, ile przedszkolaków, każdy chciał być inną postacią. Zaroiło się od motylków, biedronek, kwiatuszków, kotków, tygrysów, spidermenów i innych postaci z bajek.  Nasze przedszkolaki wykazały się przy tym ogromną fantazją oraz cierpliwością.  Wszyscy chętnie pozowaliśmy do zdjęć prezentując swój nowy wizerunek.

      13 sierpnia odwiedziła nas mama Adasia z grupy Tropicieli aby przenieś nas w ekscytującą podróż do kolejnego kraju jakim jest Kolumbia. Dzięki Pani Ewie dzieci miały okazję poznać zapach i wygląd owoców , których na co dzień nie gościmy w naszym kraju. Największym zdumieniem i zaciekawieniem okazał się smoczy owoc. Przedszkolaki miały niecodzienną okazję zapoznać się ze zwyczajami, ukształtowaniem terenu, oraz ciekawostkami dotyczącymi życia mieszkańców tego kraju. Niespodzianką dla dzieci było skosztowanie kokosowej lemoniady, którą Pani Ewa przygotowała wspólnie z przedszkolakami.

      Największą atrakcją sierpnia okazała się Wakacyjna Dyskoteka zorganizowana w ramach muzycznego tygodnia. Sala Tropicieli zamieniła się w prawdziwą salę dyskotekową z serpentynami, balonami, kulą dyskotekową, która nadała odpowiednią atmosferę temu wydarzeniu. Przedszkolaki ze wszystkich grup miały niecodzienną okazję na wspaniałą zabawę przy ulubionych przebojach naszych dzieci. Wszyscy świetnie się bawili- były konkursy, zabawy, tańce, a na zakończenie dyskoteki zostali wyłonieni: Król
i Królowa Parkietu.

         Ostatni wspólny wakacyjny tydzień był szansą na doskonalenie przez wszystkich przedszkolaków swoich zmysłów, które są nieodzowne w poznawaniu i odbiorze świata. Każdego dnia odkrywaliśmy nowy zmysł. Dzieci bacznie obserwowały otoczenie, dostrzegały jaki zmysł jest im potrzebny w  głębszym poznaniu otaczającego świata. Świetnie wymieniały rzeczy, które odbieramy za pomocą węchu, słuchu, smaku, dotyku i wzroku, oraz chętnie próbowały nowych smaków z zamkniętymi oczami! Przedszkolaki uwrażliwiały zmysł dotyku podczas stemplowania paluszkami, zabawy z pudłem sensorycznym, oraz poprzez grę w Memo Dotykowe, gdzie dzieci za pomocą dotyku rozpoznawały różne przedmioty. Zmysł węchu doskonaliliśmy za pomocą zestawu do treningu węchowego, i wtedy dzieci za pomocą węchu odgadywali co to za zapach. Wielką atrakcją był również trening słuchowy, podczas którego dzieci rozpoznawały  różne odgłosy, które możemy usłyszeć ( odgłosy wydawane przez zwierzęta, pojazdy, przedmioty, odgłosy natury i inne). Doznań było co niemiara! Wszystkiego nie udało się sfotografować, ale uwierzcie: to był intensywny tydzień!  Dzieci mogły zapoznać się ze sposobem odczuwania świata przez osoby niesłyszące i  niewidome.

      W sierpniu nie zabrakło również zajęć naukowych. Przedszkolaki miały okazję wykonywać ciekawe eksperymenty. Dzieci wykonały między innymi pachnące slime, które mogły potem zabrać do domu.

      Wakacyjne miesiące obfitowały w naszym przedszkolu w różne atrakcje, ciekawe zajęcia, z wizytą przybywali do nas niecodzienni goście, spędzaliśmy mnóstwo czasu na świeżym powietrzu. Wspomnień z wakacyjnych dni w przedszkolu będziemy mieć mnóstwo na chłodne i deszczowe jesienne dni.

 

Opracowała: Agnieszka Wiśniewska