Czerwiec – Mini College Jurajska

DZIEŃ MAMY I TATY

Dnia  03.06.2019 r. w naszym przedszkolu  odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas której przedszkolaki  z grupy I, II, II i IV (Kaczuszki, Misie, Żabki i Rybki) zaprezentowały swoje programy  taneczno – wokalno – recytatorskie.  Po występie były życzenia, całusy, prezenty  oraz było wiele uśmiechów i radości. Za swoje artystyczne popisy przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw.   Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności. Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Waszego Święta!

ZAJĘCIA NAUKOWE

W czerwcu dzieci uczestniczyły w sztandarowych zajęciach naszego Przedszkola, czyli zajęciach naukowych. Dnia 04.06.2019 r. przedszkolaki z zaciekawieniem obserwowały różne reakcje: łagodne oraz  gwałtowne. Zazwyczaj same mają okazję eksperymentować na zajęciach, jednak tym razem, ze względu na gwałtowność i skalę niektórych reakcji,  mogły tylko być obserwatorami przeprowadzanych doświadczeń. Pokaz oddziaływania na siebie   różnych substancji  wzbudził u przedszkolaków wielki zachwyt i zainteresowanie.

W tym miesiącu dzieci zapoznały się również z pojęciem  mikroorganizmów. Przeprowadzone doświadczenia  ukazały im rodzaj czynników warunkujących powstawanie pleśni i  powiększanie się objętości  drożdży.  Dzieci zwróciły uwagę, że w środowisku brudnym pleśń pojawia się wcześniej i szybciej ewoluuje niż w środowisku czystym.

LOGOPEDIA

W czerwcu dzieci uczestniczyły w zajęciach grupowych z logopedii, które odgrywają istotną rolę w stymulacji oraz kształtowaniu rozwoju mowy i języka. Zapobiegają powstawaniu zaburzeń mowy  oraz nasilaniu się już istniejących nieprawidłowości. Przedszkolaki ćwiczyły motorykę aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy), kształtowały prawidłowy tor oddechowy, wydłużały fazę wydechową, rozwijały słuch fonetyczny, uczyły się  prawidłowo artykułować poszczególne głoski.

RYTMIKA

W tym miesiącu dzieci uczestniczyły również w zajęciach z rytmiki. Ćwiczyły rozróżnianie dźwięków: wysoko-nisko; cicho-głośno oraz brzmienia: delikatnego i mocnego. Ćwiczenia muzyczno – ruchowe odbywały  się z akompaniamentem instrumentu klawiszowego. Przedszkolaki nauczyły się również nowych piosenek: „Płyną statki z bananami …” oraz „Po łące biega lato”.  Oczywiście z wielką radością śpiewały piosenki i ilustrowały  je ruchem.

ZAJĘCIA KARATE

Zajęcia odbywały się w formie zabawy przystosowanej do możliwości  fizycznych i psychicznych dzieci ćwiczących  pod okiem trenera tej dyscypliny – Pani Anety.  Z  łatwością wykonywały serię ćwiczeń wzmacniających siłę mięśni i kształtujących ogólną sprawność fizyczną oraz wypowiadały dobrze już im znane wybrane komendy w języku japońskim. Zajęcia te są idealnym połączeniem gimnastyki ogólnorozwojowej, gimnastyki korekcyjnej oraz elementów karate. Jak zawsze były to zajęcia atrakcyjne  dla naszych przedszkolaków.

TEATR KUBUS

Dnia   14 czerwca 2019 r.   przedszkolaki z grupy  II, III i IV (Misie, Żabki i Rybki) wybrały się do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach na spektakl pt.: „Mały  Tygrys Pietrek” w wykonaniu profesjonalnych aktorów. Wycieczka miała na celu przygotowanie do świadomego uczestnictwa w kulturze, obcowania ze sztuką, prawidłowego zachowania się w teatrze. Dzieci z zaciekawieniem  śledziły pełną przygód opowieść o małym, wrażliwym  tygrysku bojącym  się wszystkiego. Na koniec przedszkolaki nagrodziły aktorów wielkimi brawami. Niezwykłą radość sprawiła im też jazda autokarem.

OCEANIKA

W dniu 18.06.2019 r. przedszkolaki udały się do „Oceaniki” – miejsca, w którym można zobaczyć stworzenia wodnego życia na co dzień im niedostępne. Zgromadzono tam zwierzęta i rośliny z wód rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata, podzielone według miejsca ich występowania. Zwierzętom stworzono warunki charakterystyczne dla ich  naturalnego środowiska. W niektórych akwariach znalazły się też okazy, które można podziwiać jedynie w zbiornikach akwarystycznych. Z akwarium dzieci udały się na warsztaty plastyczne, na których podczas wspaniałej twórczej zabawy stworzyły małe własne akwaria zamknięte w małych słoiczkach. Wycieczka zakończyła się piknikiem.

DOGOTERAPIA

W tym miesiącu 19.06.2019 r. odbyła się również dogoterapia. Przedszkolaki chętnie witały się z psem – Dajmkiem.  Pies zaprezentował kilka sztuczek: szczekanie na komendę, okrążanie poszczególnych dzieci, proszenie o karmę. Przedszkolaki  miały okazje przełamać lęk przed czworonogami    poprzez podejście i głaskanie psa.  . Bezpośredni kontakt ze zwierzętami przełamuje lęk, nieśmiałość, buduje poczucie bezpieczeństwa. Przedszkolaki przypomniały sobie również o bezpiecznym postępowaniu i  zachowaniu ostrożności podczas kontaktu z czworonogiem.  Zajęcia te dostarczyły dzieciom wiele pozytywnej energii.

PIKNIK RODZINNY

27.06.2019 r. odbył się I Piknik Rodzinny organizowany przez nasze Przedszkole. Rozpoczął się on częścią oficjalną od zaprezentowania przez naszych wychowanków przygotowanych piosenek, wierszy, tańców. Miało miejsce również  pożegnanie starszaków i oczywiście rozdanie dyplomów przedszkolakom oraz podziękowań ich rodzicom za wspaniałą współpracę. Następnie rozpoczęła się wspólna zabawa: z animatorem, na  dmuchanym zamku, zawodami w przeciąganiu liny itp. Impreza odbyła się z udziałem Straży Pożarnej i Policji. Strażacy zaprezentowali pokaz gaszenia pożaru,  a Policjanci udostępnili policyjny samochód i motor do oglądania przez przedszkolaków.  Były pamiątkowe zdjęcia z naszymi gośćmi, a rodzice mogli  porozmawiać na temat zmian w ruchu drogowym. Nie zbrakło również baniek mydlanych, popcornu i waty cukrowej. Jak na piknik przystało był też poczęstunek, przygotowany przez rodziców dzieci – na pewno nikt nie opuścił pikniku głodny.