Maj – Piekoszów 2019

Maj to życie, maj – to kwiatki
Bzy, konwalie, róże, bratki.
Maj w uczucia tak bogaty
Maj to także Święto Matki
Maj to miesiąc najwspanialszy
Taki świeży i pachnący.

Maj – to najpiękniejszy miesiąc w roku, najbardziej oczekiwany a wraz z nim kwitnące sady, zieleń drzew, śpiew ptaków. Wszystko to czeka i zaprasza, aby z dziećmi wyruszyć na majówkę, na wędrówkę, aby odkrywać i poznawać świat. Należy pamiętać, że rozwijanie aktywności umysłowej zapewni sukcesy w przedszkolu, szkole i w dalszym życiu
Nikogo nie trzeba chyba przekonywać jak intensywnie rozwija się dziecko w pierwszych latach swego życia. Jest to okres, podczas którego m.in. kształtuje się szereg możliwości fizycznych, intelektualnych i społecznych. Dlatego bardzo ważne jest aby dziecko jak najwcześniej miało umożliwiony dostęp do wychowania przedszkolnego. Pobyt dziecka w przedszkolu kształtuje dojrzałość emocjonalną i rozwija samodzielność. Dziecko uczy się funkcjonowania w grupie rówieśniczej: przestrzegania ogólnych norm, wykazywania się cierpliwością podczas oczekiwania na swoją kolej, dostosowywania się do poleceń dorosłych. W naszym przedszkolu mamy szereg zajęć podczas których, dziecko poszerza zasób słownictwa, uczy się formułowania własnych myśli, kształtowanie postawy moralnej i patriotycznej. Wszechstronny rozwój dziecka dostosowany do jego indywidualnych możliwości.
LOGOPEDIA – mowa w dużej mierze wpływa na ogólny rozwój dziecka oraz na jego osiągnięcia w szkole. Ogromną role w procesie kształtowania mowy dziecka odgrywają rodzice i najbliższe otoczenie. Grupowe zajęcia w naszym przedszkolu prowadzi pani Urszula. Podczas zabaw i ćwiczeń dzieci usprawniają swój aparat artykulacyjny, czyli: język, wargi i żuchwę, podniebienie miękkie. Biorą udział w zabawach dźwiękonaśladowczych, ćwiczą i doskonalą swój słuch fizyczny jak i fonematyczny, wykonują ćwiczenia oddechowe. Celem tych wszystkich zabaw jest zapobieganie powstawaniu zaburzeń mowy dziecka, ćwicząc dzieci mają szansę mówić wyraźnie i poprawnie.


DOGOTERAPIA – Gdy w sali usłyszymy piosenkę…”Buch, buch, buch, buch, buch, buch, każdy z nas jest dzielny zuch…”- to znak, że odwiedził nas nasz pupil Dajmek. Dzieci bardzo lubią pieska, uwielbiają go głaskać i karmić z miseczki bądź z rączki jego ulubionymi smakołykami. Takie zajęcia dla naszych wychowanków są bardzo ważne. Kontakt dziecka z psem poprawia komunikację społeczną, maluchy stają się bardziej otwarte. Zajęcia maja na celu usprawniać sferę intelektualną i poznawczą. Pies aktywnie uczestniczy w zajęciach , motywuje do nauki poprzez stwarzanie przyjaznych warunków emocjonalnych co zwiększa możliwość przyswajania wiedzy i przebywania w przedszkolu.

    RYTMIKA – łączy w sobie taniec, śpiew, muzykę, grę na instrumentach, improwizację muzyczną i ruchową, dzieci odtwarzają przebieg muzyczny utworu za pomocą ruchów ciała. Ma ona na celu wychowanie ogólne, rozwijające pod względem muzycznym a jednocześnie spełniając potrzebę ruchu i aktywności. Dziecko biorąc udział w zajęciach, będzie wrażliwe na muzykę i ogólnie na sztukę, bardziej aktywne i sprawne fizycznie. Podczas zajęć z Panią Pauliną, nasze dzieci się nie nudzą, chętnie w nich uczestniczą – ciągle pytają kiedy będą następne zajęcia.


KARATE – odbywa się raz w tygodniu przez Panią Anetę. Zajęcia prowadzi w formie zabawy przystosowanej do możliwości fizycznych dzieci. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie, poprawiają koordynację ruchową i ogólną sprawność fizyczną. To połączenie gimnastyki ogólnorozwojowej, korekcyjnej oraz elementów karate. Nie brakuje również elementów kultury japońskiej oraz nauki. Dzieci z grupy starszej potrafią liczyć do dziesięciu po japońsku, oraz znają kilka podstawowych słów w tym języku, świetnie się przy tym bawiąc.


ZAJĘCIA NAUKOWE – podczas majowych zajęć naukowych, dzieci poznawały pojęcia: kwasy i zasady. Pojęcia bardzo ważne w życiu. Przedszkolaki dowiedziały się czym tak naprawdę czym one są dla człowieka i jak można je wykorzystywać. Podczas eksperymentów dowiedzieli się co powstało przy zmieszaniu magicznych eliksirów, kwasów i zasad.

     JĘZYK ANGIELSKI – podczas zajęć dzieci poznały nowe słówka i piosenki, które z chęcią powtarzają, zapamiętują i śpiewają podczas zabaw z Panią Kasią.
4 urodzinki w miesiącu maju obchodziła Alicja.


Zdrowia, szczęścia, pomyślności
w każdej chwili moc radości
niech Ci pachną kwiatki, drzewa
i niech wszystko100 lat śpiewa!

W maju do naszego przedszkola przybyły dwa teatrzyki i wystawili dwa spektakle: „Plastusiowy pamiętnik” oraz „Piraci i wyspa skarbów” – na długo zagoszczą w pamięci naszych wychowanków. Przedszkolaki, były pod ogromnym wrażeniem obejrzanych teatrzyków. Teatr dla małego widza to bardzo dobry sposób na rozwój zmysłów, emocji, rozwija wyobraźnię, uczy logicznego myślenia oraz rozwija umiejętności poznawcze. Dziecko świetnie widzi, słyszy, czuje i odbiera każdy przekaz opartych na emocjach – lubi rytm i muzykę. Spektakle dla maluchów są bardzo kameralne i grane w bliskim kontakcie z widownią. To bardzo ważne ponieważ taka bliska relacja ma ogromne znaczenie w skupieniu uwagi przez dzieci.
„Plastusiowy pamiętnik”(10.05.2019) – to opowiadanie, które zna mały i duży. A jeśli nie, to godne polecenia. To spektakl oparty na podstawie książki – opowiada o przygodach małego plastikowego ludzika, mieszkającego w piórniku dziewczynki, która go ulepiła. Spektakl ukazał wydarzenia ze szkolnej rzeczywistość, zajęcia dyżurnych, zabawy i przyjaźnie w szkole. Narratorem jest sam Plastuś. Jego oczami widzimy znajomych Tosi oraz ożywione przedmioty z piórnika.„Piraci i wyspa skarbów”(20.05.2019) – to spektakl, którego inspiracja była powieść Roberta Louisa Stevensona opowiadająca o losach piratów poszukujących ukrytego skarbu. Bohaterem jest młody chłopak Jim, Traf sprawia, że bierze udział w wyprawie poszukując skarbu legendarnego kapitana piratów. Nikt się jednak nie spodziewa, że wśród załogi statku znajduje się dawny towarzysz kapitana, który za wszelka cenę chce odzyskać łup. W spektaklu dzieci wysłuchały na żywo trzy zabawne utwory oraz zabawy z dziećmi.


22 maja odbyła się w naszym przedszkolu prelekcja o wodzie, którą przedstawił tata Pawełka. Pan Marcin pracuje w Wodociągach Kielce. Wyjaśnił nam na globusie ile i jakiego rodzaju mamy wody na ziemi. Kolor niebieski na globusie to oceany, morza, jeziora i inne akweny wodne. Najwięcej na ziemi mamy mórz i oceanów, w której jest woda słona, a tylko w pozostałych mamy wodę słodką, nadającą się do picia. Uwrażliwiał dzieci, aby dbały o środowisko i oszczędzały wodę. Tata Pawełka wytłumaczył również co się dzieje z wodą, której używamy w domu, do mycia, do zmywania, gdzie trafia i co się z nią dzieje. Jednak największa atrakcją była maskotka Dinusia, który poczęstował dzieci za czynny udział w prezentacji oraz zatańczył z przedszkolakami tanie. Dzieci dostały również prezenty. W imieniu pań i wszystkich dzieci z przedszkola chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować Panu Marcinowi.

 

 

 

 

 

Moja mama jest jak wiosna
Taka piękna i radosna
Kocha mnie – ja o tym wiem
I ja mamo Kocham Cię!

A mój tata to jest gość
Czasem mi opowie coś
Kiedy wolną chwilę ma
Chętnie ze mną w piłkę gra.

      W dniu 31 maja w piątek, odbyły się u nas w przedszkolu przedstawienia z okazji Dnia Rodziny. Grupa Krasnoludków wystąpiła jako pierwsza z inscenizacją pt. „Dżungla”. Maluchy przebrane za zwierzątka i z wymalowanymi buźkami wspaniale wystąpili dla swoich rodziców. Wszyscy razem mówili wierszyki i śpiewali piosenki a na koniec zatańczyli taniec wspólnie z lwem, który po piosence poczęstował dzieciaki pysznymi owocami. Zarówno panie jak i rodzice byli pod ogromnym wrażeniem.


Grupa Smerfów swój pokaz zaczęli jako drudzy. Przedstawienie o „Rodzinie”, bardzo podobało się mamom i tatom oraz zaproszonym gościom. Starszaki pokazały swe zdolności teatralne podczas występu. Zaprezentowali inscenizację z podziałem na role, gdzie wcielili się w narratorów, mamy, tatusiów i dzieci. Zaśpiewali trzy piosenki i na koniec powiedzieli kilka krótkich wierszyków. Jednak największym zaskoczeniem dla wszystkich rodziców był występ naszego trio: Mai, Janka i Nikoli, którzy zaśpiewali piosenkę – dodam, każdy osobno. Mogli nam pokazać podczas występu swe zdolności muzyczne.

Występy małych aktorów wywołały ogromne wrażenia wśród rodziców. Na twarzach zagościły uśmiech i zarazem łzy wzruszenia. Smerfy i Krasnoludki obdarowały swoich rodziców własnoręcznie wykonanymi prezentami. Panie z obu grup złożyły życzenia z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka i rozdały dla swoich wychowanków skromne prezenty.

Pierwszy czerwca dzień radosny
kwitną kwiatki, słońce świeci…
W dniu tak pięknym i wspaniałym
życzymy Wam sercem całym
moc uśmiechu i radości
szczęścia, zdrowia, pomyślności.

Artykuł napisała Agnieszka Wilczkowska