Marzec – Mini College Jurajska

Dogoterapia

Jak co miesiąc tak i również w marcu,  wraz ze swoim opiekunem nasze przedszkole odwiedził pies Dajmek. Gości powitano  piosenką. Przedszkolakom przypomniano podstawowe informacje dotyczące bezpiecznych zachowań względem  psa . Podczas odwiedzin Dajmek pokazywał dzieciom różne sztuczki, na dany sygnał  podawał łapę, aportował, dawał głos czy warował. Na koniec spotkania przedszkolaki poczęstowały  psa wodą oraz pysznymi, psimi  smakołykami.

Karate

Zajęcia karate pomagają dzieciom rozwijać ogólną sprawność fizyczną, jak również dają okazję do pokazania tego, jak można wspaniale spędzić wolny czas.  Zajęcia cieszą się sympatią wśród dzieci, ponieważ pomagają rozładować   im energię  przy okazji świetnie się  przy tym bawiąc.  Na każdych zajęciach wykorzystywane są gry i zabawy wspomagające zarówno zdolności poznawcze dzieci jak i ich sprawność motoryczną. Rozwijają one zmysły wzroku, słuchu, zmysł kinestetyczny, poczucie przestrzeni i rytmu, a także dają możliwość pozytywnych kontaktów społecznych. Zabawy i ćwiczenia są tak dobrane, aby dać uczucie zadowolenia dziecku z tego, że pracuje nad swoim ciałem. Zajęcia karate wspomagają harmonijny rozwój organizmu dziecka, kształtują nawyki prawidłowej postawy ciała, rozwijają u dzieci dobre relacje z rówieśnikami poprzez uczestnictwo w zajęciach grupowych oraz opanowanie wiedzy z zakresu podstawowych zwrotów japońskich.

Zajęcia naukowe

W tym miesiącu przedszkolaki podczas różnych eksperymentów dowiedziały się jak powstaje dźwięk i jaką drogę pokonuje; dlaczego woda nie łączy się z olejem oraz poznały właściwości  fizyczne wiązki światła.  Każdy eksperyment wykonywały z wielkim zaangażowaniem , a na koniec zajęć na kartach pracy ilustrowały wykonane wcześniej doświadczenie. Poprzez  udział w różnorodnych ćwiczeniach i eksperymentach, przy wykorzystaniu  atrakcyjnych pomocy naukowych  dzieci uczą się otaczającej je rzeczywistości  oraz zaspokajają swoja naturalna ciekawość.

Rytmika

W marcu przedszkolaki uczyły się piosenki o wiośnie. Dzieci chętnie powtarzały jej słowa  oraz ilustrowały  ją gestem, przedstawiając   budzące się z zimowego snu zwierzęta.  Wszystko po to, by powitać wiosnę wesołą piosenką. Przedszkolaki  bardzo chętnie uczestniczyły w nauce tańca – walczyka.   Podczas zajęć kształtowały  umiejętność  reagowania  na zmianę dynamiki i tempa utworu,  odtwarzania wskazanego przez nauczyciela rytmu oraz interpretacji  ruchem muzyki.

Tenis

Dzieci na zajęciach dodatkowych m.in. trenują grę w tenisa. Uczą się jak poprawnie rzucać piłkę i posługiwać  rakietką. Na zajęciach przedszkolaki  rozwijają ogólną sprawność fizyczną głównie poprzez zabawy i gry ruchowe na korcie. Zajęcia pozytywnie wpływają na rozwój psychofizyczny i kondycję dzieci. Uczą dyscypliny i koordynacji oraz rozbudzają zainteresowanie sportem, są również  ciekawym sposobem na aktywne spędzanie czasu z rówieśnikami. Zabawy animowane przez trenera kładą główny nacisk na rozwój rzucania, łapania i odbijania specjalnie przystosowanych piłek oraz przyborów. Podczas wspaniałej zabawy mali tenisiści nabierają obycia z rakietką ,siatką oraz piłką tenisową. Wszystkie gry i zabawy mają charakter czysto zadaniowy, co pozwala na określenie jasnego celu oraz podjęcia szybkiej reakcji oraz decyzji działania.

Tańce

Kolejnymi zajęciami dodatkowymi podczas których  dzieci nigdy nie mogą narzekać na nudę są tance. Na zajęciach instruktorka uczy dzieci podstawowych kroków i figur tanecznych wykorzystywanych później w choreografii oraz pokazuje  różne techniki tańca. Przedszkolaki pracują także nad poprawną sylwetką, kształtowaniem  słuchu i poczucia rytmu. Każda lekcja rozpoczyna się prowadzoną przez instruktora rozgrzewką w formie zabawy, następnie powtarzane są wyuczone na wcześniejszych zajęciach kroki.  Taniec w przedszkolu to zabawa połączona z nauką. Sprawia, że dzieci stają się odważniejsze i bardziej wesołe, a ich umiejętności w zakresie  motoryki  dużej znacznie się poprawiają.

Wizyta w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” na sztuce zatytułowanej „Zmruż oczko”

W marcu wszystkie grupy z naszego przedszkola wyjechały do teatru KUBUŚ na spektakl pt. „Zmruż oczko”. Przedszkolaki były zachwycone atmosfera w teatrze i z zaciekawieniem oglądały przedstawienie. Na koniec nagrodziły wielkimi brawami aktorów grających w sztuce. Wszystkim spektakl bardzo się podobał.  Dzieci już się nie mogą doczekać kolejnej wizyty w teatrze.

Witamy wiosnę

21 marca do naszego przedszkola zawitała wiosna. Każda grupa powitała ja inaczej, ale jedno jest pewne,  ze nie mogło tego dnia zabraknąć Marzanny. Dzieci razem z Paniami szukały na dworze pierwszych oznak wiosny, rozmawiały na temat zwierząt budzących się z zimowego snu oraz kwiatów zwiastujących wiosnę.