Marzec 2019 – Piekoszów

To marcowi zima w głowie,

to wiosenne harce.

Chce być lutym, albo kwietniem,

byleby nie marcem!

Śniegiem prószy, a po śniegu

deszczem tnie ukośnie.

Czy to wiosna? Czy to zima?

Po prostu przedwiośnie.

Dogoterapia

Jak co miesiąc nasze przedszkolaki odwiedził ich czworonożny przyjaciel Dajmek. Na początku pani Magda przypomniała dzieciom zasady jakie obowiązują podczas spotkania z psem i wspólnie zaśpiewali piosenkę na powitanie. Później chętne dzieci mogły się z nim przywitać i go nakarmić. Dajmek pokazał przedszkolakom jaki jest grzeczny i jak słucha swojej właścicielki. Pani Magda wydawała mu komendy, a on od razu je wykonywał. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem.

 

Dajmek zmęczył się pokazem swojego posłuszeństwa i Jasiu postanowił go napoić.

Rytmika

Podczas zajęć z rytmiki przedszkolaki uczyły się odpowiedniej reakcji na zmieniający się sygnał dźwiękowy, doskonaliły umiejętność określania tempa utworu oraz jego wysokości. Rozwijały poczucie rytmu. Uczyły się piosenki o wiośnie, grały na instrumentach.

Karate

Podczas zajęć karate przedszkolaki uczą się dyscypliny, opanowania, czerpania radości z ruchu. Główną zaletą udziału w zajęciach jest poprawa koordynacji ruchowej dziecka, która jest jedną z najważniejszych składowych motoryki, wpływającą na poziom funkcjonowania dziecka, a w późniejszym wieku na jego zaangażowanie w naukę i samoocenę. Karate dla przedszkolaka to nie tylko poprawa jego kondycji i koordynacji ruchowej czy okazja do spotkania się z rówieśnikami i zabawy w grupie. To przede wszystkim nauka stopniowego i wytrwałego dążenia do realizacji swoich celów i panowania nad emocjami.

J. angielski

Angielskiego uczymy się codziennie, ale raz w tygodniu przyjeżdża do nas Pani Kasia – nasza lektor. Przypominaliśmy sobie jakie zwierzęta znamy, kolory, nazwy zabawek. Pani Kasia ma zawsze fajne pomysły. Podczas zajęć tańczymy, śpiewamy, robimy prace, a angielskie słówka sami nie wiemy kiedy znajdują się w naszej głowie.

Zajęcia naukowe

„ Nie ma mało ważnych pytań.  Pytania, które wydają się NAM mało ważne, to pytania, których jeszcze nie rozumiemy…” – Peter Agre

     Podczas zajęć naukowych dzieci uczą się samodzielności w stawianiu naukowych pytań, formułowania hipotez i weryfikowania ich. W marcu zastanawiały się jak powstaje dźwięk i jaką drogę pokonuje oraz poznawały właściwości światła. Celem zajęć jest rozwijanie u dzieci logicznego myślenia, ciekawości poznawczej, stawiania pytań, zdobywania wiedzy poprzez eksperymentowanie, wyciągania wniosków, pokazanie przedszkolakom jak fascynujące jest poznawanie świata i zdobywanie wiedzy.

 

Zajęcia taneczne

Celem zajęć jest stymulowanie i wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego  rozwoju oraz wyzwalanie aktywności ruchowej poprzez tańce i zabawy przy muzyce oparte na naturalnej potrzebie ruchu Zajęcia taneczne sprzyjają podnoszeniu sprawności fizycznej, kształtują estetykę i harmonię ruchów, poczucie rytmu.

 

Urodzinki, urodzinki

Idzie misio, idzie konik,
Małpka, piesek, no i słonik,
Wszyscy razem z balonami,
Z najlepszymi życzeniami.
Bo to dzień radosny wielce,
Masz już jeden roczek więcej!

W miesiącu marcu urodzinki obchodziły, aż czworo solenizantów.

Ola N i Kacperek D. z grupy Krasnoludków świętowali swoje 4 urodzinki

Sto lat śpiewaliśmy również Nikoli z grupy Smerfów, która skończyła 6 lat

W grupie Smerfów były jeszcze jedne urodzinki, Zosia skończyła 4 lata.

 

Wszystkim solenizantkom życzymy jeszcze raz Wszystkiego Najlepszego, niech uśmiech nigdy nie znika z waszych twarzy.

 

 

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca wraz z przedszkolakami obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Tego dnia każde dziecko miało na nogach dwie różne skarpetki, każdą innego koloru (kolorowe skarpety, koniecznie nie do pary to symbol zespołu Downa – symbol niedopasowanych chromosomów; symbol niedopasowania społecznego). Rozmawialiśmy na temat odmienności, niepełnosprawności, tolerancji i akceptacji. Przedszkolaki oglądały film, na którym dowiedziały się, że nie tylko dzieci mają zespół Downa, ale osoby dorosłe również. Zauważyły, że osoby z tym zespołem wyglądają inaczej, ale to nie jest powód do śmiania się z nich. Widziały, jak wcześnie, chłopiec z tym zespołem musiał zacząć się uczyć, żeby posiąść te umiejętności, które one posiadają i jak ciężko ćwiczył.

Tego samego dnia żegnaliśmy zimę i witaliśmy wiosnę. Wspólnie z przedszkolakami z obu grup wykonałyśmy Marzannę, której dzieci zatańczyły, pomachały i wysłały na Antarktydę, aby tam też zawitała wiosna.

Koncert Pana Sprężynki

26 marca zawitaliśmy do Kina Moskwa na niezapomniany koncert Pana Sprężynki. Zabawy i radości nie było końca, skakaliśmy, tańczyliśmy i śpiewaliśmy. Dawno się tak dobrze nie bawiliśmy, a najfajniej było próbować złapać laser. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i trzeba było wracać. Koncert na długo pozostanie w naszej pamięci.

Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie

27 marca nasze przedszkolaki zawitały do Biblioteki w Piekoszowie, gdzie zostały bardzo ciepło przyjęte. Panie chętnie oprowadziły je po budynku, pokazały gdzie mogą znaleźć książki dla siebie. Niektóre z dzieci wiedziały już czym różni się biblioteka od księgarni, co to znaczy wypożyczyć książkę czy też z kim muszą przyjść, żeby zapisać się do biblioteki. Przedszkolakom została przeczytana historia o kłamiącym Tupciu Chrupciu. Na zakończenie przedszkolaki obejrzały bajkę o przygodach Troskliwych Misiów i otrzymały słodki drobny upominek.

Przedstawienie z okazji nadejścia wiosny

Szczególnym wydarzeniem w starszej grupie „Smerfów” było przedstawienie z okazji nadejścia wiosny, które odbyło się 29 marca. Dzieci recytowały wierszyki, tańczyły i śpiewały. Każdy był ubrany odpowiednio do swojej roli, były: motyle, biedronka, bocian, kwiaty, wiatr, żaby, muchy, wiosna, słoneczko. Dzieci bardzo się starały, aby ich występ wypadł jak najlepiej – myślę, że im się to udało. Przeżyjmy to jeszcze raz: https://www.facebook.com/minicollege.polska/videos/321338621900507/

Tekst opracowała Małgorzata Domańska