Luty – Mini College Starodomaszowska

„Luty mrozik nam przynosi,

Każdy o herbatkę prosi,

Bardzo zmarzły nam buziaki

Luty, luty… nie bądź taki!”

Luty jest najkrótszym miesiącem w roku, liczy tylko 28 dni! U nas w przedszkolu w tym miesiącu wiele się wydarzyło! Sami zobaczcie!

W tym roku dzień Babci i Dziadka odbył się w lutym, wszystkie przedszkolaki czekały z niecierpliwością na wizytę Swoich dziadków w przedszkolu. Był to czas pełen wzruszeń, uśmiechów, wspólnych gier i zabaw. Czas spędzony razem pozwolił babciom i dziadkom poznać Nasz przedszkolny świat. W każdej grupie odbyło się spotkanie z dziadkami, gdzie przedszkolaki śpiewały piosenki dla swoich dziadków oraz recytowały wierszyki. Nie zabrakło również wspólnej zabawy. Kocha babcię i dziadziusia każdy wnuczek i każda wnusia..!

9 lutego obchodzony na całym świecie jest Międzynarodowy Dzień Pizzy, dlatego także i my obchodziliśmy w naszym przedszkolu ten „smaczny” dzień. Grupa „Sówki” wybrała się po Pizza Hut do pobliskiej Galerii Korona, gdzie obserwowali jak można przyrządzić pizzę. Przedszkolaki bawiąc się we włoskich kucharzy przygotowały prawdziwą pizzę.  Wszyscy z wielkim zaangażowaniem komponowali swoje własne pizze, wybierali  przeróżne produkty na ciasto. Gdy wszystko było już gotowe pizza trafiła do pieca i z niecierpliwością czekaliśmy, aż się upiecze. Wreszcie nadeszła oczekiwana przez wszystkich chwila – degustacja. Dzieci z wielkim apetytem próbowały skomponowanej przez siebie pizzy. Grupa Pszczółek, Biedronek i Motylków także odchodziła Dzień Pizzy. Podczas zajęć przybliżona została historia Włoch, czyli miasta gdzie powstała pierwsza pizza. Mama mia! Jakie to było „smakowite” święto!

Mali widzowie chętnie wybierają się do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. W lutym przedszkolaki obejrzeli spektakl „Calineczka”, gdzie maleńka bohaterka wyrusza w świat by odkrywać jego piękno, ale także kryjące się w nim zagrożenia. Wędrując przez rozmaite krainy napotyka na miejsca przytulne i słoneczne, ale także mroczne i niesympatyczne. Spotyka istoty przyjazne jak i takie, które chcą ją wykorzystać. Losy Calineczki układają się w opowieść o poszukiwaniu przyjaźni i miłości, o potrzebie niesienia pomocy potrzebującym, wzajemnym szacunku, wrażliwości na cierpienie innych, dobroci. Wykreowana na scenie baśniowa kraina odkrywa przed małymi widzami zachwycającą i zaskakującą magię teatru. Pomysłowa scenografia sprawia, że dzieci z zapartym tchem śledzą kolejne transformacje olbrzymiej wielobarwnej formy, która na ich oczach przekształca się w kwiat, żabę, pająka oraz inne postaci z opowieści Andersena. Muzyczny charakter widowiska, melodyjne piosenki i wartka akcja sprawiają, że przedstawienie, mimo iż momentami niepokojące, nawet przez chwilę nie przestaje czarować.

Dzień Świętego Walentego, czyli święto zakochanych. Na wiele sposobów można okazać swoje uczucia do drugiej osoby. Nasze przedszkolaki kochają to święto, w tym wyjątkowym dniu każdy zrobił dla swojej sympatii walentynkę. W grupie „Motylki” odbył się walentynkowy seans filmowy. Nie zabrakło również zabaw i gier o tematyce walentynkowej. Ten dzień był przepełniony miłością!

Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowe, salonowce, dachowce, bywają też bezdomne. Kto? Oczywiście koty. W poniedziałek, 18 lutego dzieci obchodziły nietypowe święto – Światowy Dzień Kota. Spotkanie rozpoczęło się wspólną zabawą, przy znanej wszystkim piosence ” Uciekaj myszko do dziury”. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów, nadając im imiona, rozwiązywały zagadki, słuchały wiersza
”Kotek”, aktywnie uczestniczyły w zabawie w formie opowieści ruchowej miaucząc, robiąc koci grzbiet, mrucząc i chlipiąc mleczko.

Jest wiele rzeczy, które nas zaskakują i wprawiają w zachwyt, niezależnie od wieku. Jednym z nich są niewątpliwie bańki mydlane. W naszym przedszkolu 21 lutego mieliśmy okazję obejrzeć POKAZ BANIEK MYDLANYCH –  jest to wyjątkowe widowisko i okazja, aby poczuć radość, zachwyt i magię. Mydlane pęcherzyki duże, małe, uwalniający się dym, ogniste płomienie, długie bańkowe pociągi i oczywiście człowiek wewnątrz bańki!!!!
Do zabawy zostały zaproszone chętne dzieci, które mogły spróbować zrobić różne sztuczki. Występ wszystkim się podobał!

26 lutego odbyło się edukacyjne spotkanie muzyczne – koncert przedszkolny w wykonaniu muzyków w Filharmonii Świętokrzyskiej pt. „Pocztówka z Francji”. Byliśmy na spacerze uroczymi ulicami Paryża, który umili nam romantyczne ballady i pieśni. Instrumentem był akordeon i śpiew. Spotkanie dostarczyło naszym dzieciom mnóstwo artystycznych emocji, a koncert zakończył się wielkimi brawami!

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie. Z okazji zbliżającego się Wielkiego Postu, każdy ostatni czwartek karnawału to „Zapusty”, wedle tradycji to dzień, w którym możemy sobie pozwolić na małe, „co nieco”. Tego dnia razem z naszymi przedszkolakami  z przyjemnością spałaszowaliśmy pyszne pączki.

Bal Karnawałowy w przedszkolu odbył się 28 lutego. Tego dnia już od rana w Przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, …nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, Kaczuch. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom.

Pod koniec stycznia  zorganizowaliśmy humanitarną akcję, mającą na celu wyrabianie w dzieciach wrażliwości na potrzeby czworonogów. W Przedszkolu przeprowadzono charytatywną akcję zbiórki karmy dla zwierząt z przytuliska „Białogonk”. W akcji wzięły udział wszystkie grupy z Przedszkola. Akcja również odbywała się we wszystkich placówkach Mini College. Dzięki ofiarności rodziców dzieci, uczęszczających do naszego przedszkola, udało się zgromadzić dużą ilość pożywienia i smakołyków dla psów oraz kotów.  Wszyscy byliśmy zadowoleni z efektów akcji. W dalszym ciągu nasze przedszkole chce realizować edukację humanitarną, przygotowującą dzieci do właściwego kontaktu ze światem przyrody. Największym dowodem jest to, że akcja została zorganizowana po raz drugi w naszym przedszkolu. Luty jest miesiącem miłości nie tylko do drugiego człowieka, ale również do zwierzaków. Przedszkolaki i ich rodzice pokazali, że mają wielkie serca pomagając zwierzakom.

Jak co miesiąc również odbyły się zajęcia z dogoterapii z psem Dajmkiem. Dzieci jak zwykle mogły obcować z fantastycznym psiakiem. Mogły go nakarmić pobawić się w wydawanie komend, które Dajmek posłusznie demonstrował.

Stałym punktem są zajęcia naukowe, dzięki którym dzieci poznają nowe zjawiska i mogą sami przeprowadzać doświadczenia, pod bacznym okiem nauczyciela.

Odbyły się także zajęcia taneczne, które poprowadziła pani Angelika. Dzieci były zachwycone i chętnie uczestniczyły w zajęciach.

Poprzez zabawę z elementami karate dzieci poznają prawidłowe pozycje, sposoby poruszania się, składania dłoni, kilka bloków, uderzeń, kopnięć. Wszystkie wymienione elementy dają dzieciom możliwość wyzwolenia zasobów energii zgromadzonej w ciągu dnia, jak i wykształcenia innych pożądanych nawyków ruchowych. Jednym z elementów treningu karate jest także nauka opanowania, koncentracji i dyscypliny. Dzieci uczą się uważnie słuchać, obserwować oraz skupiać uwagę na wykonywanych zadaniach.

Mimo, że luty jest to najkrótszy miesiąc w roku zapadnie nam w pamięci na długo, przyniósł nam mnóstwo atrakcji oraz dobrej zabawy!