Styczeń – Mini College Jurajska

DOKARMIAMY PTAKI   

Dzieci z naszego przedszkola wiedzą, że w okresie zimowym ptakom trudno zdobyć pożywienie, postanowiły więc im w tym pomóc. Przedszkolaki z grupy „Misie” wykonały karmniki i zawiesiły je przed przedszkolem. W każdym z nich  znalazły się specjalnie dla nich wykonane przez wszystkie dzieci z naszej placówki smakołyki. Dzięki systematycznemu gromadzeniu  zapasów ziaren, nasion,  okruszków chleba czy płatów słoniny przedszkolaki codziennie, podczas spacerów mogły uzupełniać  pokarm  w karmnikach.

Powyższe działania dzieci  jeszcze bardziej ukształtowały w nich odpowiedzialność za los ptaków zimą. Natomiast skrzydlaci przyjaciele naszych wychowanków m.in. sikory i kowaliki, w podzięce za pamięć, troskę i pomoc w tak ciężkim dla nich zimowym czasie, po napełnieniu specjałami swoich brzuszków odwdzięczały się im niepowtarzalnym śpiewem.

Zajęcia naukowe

Na zajęciach naukowych w miesiącu styczniu dzieci wykonywały Hokus-Pokus z ładunkiem elektrycznym. Dzięki prezentacji zjawiska  występowania wyładowań elektrostatycznych w postaci burzy i ruchów włosów przedszkolaki zapoznały się z pojęciem elektryczności statycznej. Obserwacja i przeprowadzenie prostego doświadczenia przy pomocy łatwo dostępnych produktów dało przedszkolakom możliwość zdobycia umiejętności wykonania sztucznego śniegu. Doświadczenia chemiczne skutkujące samorzutnym  rozprzestrzenianiem się cząsteczek pozwoliły im  natomiast na zaobserwowanie i poznanie zjawiska dyfuzji. Powyższe czynności wdrożyły dzieci do twórczego działania, wnikliwych obserwacji , wyciągania wniosków oraz zapoznały z właściwościami wybranych substancji.

Dogoterapia

Dnia 11 stycznia odwiedził nas pies Dajmek. Przedszkolaki  się z nim przywitały oraz go nakarmiły. Tego dnia zadaniem psa było wyszukiwanie schowanych na Sali przez dzieci  zabawek.  Dajmek, jak zwykle,   szybko odszukiwał położone w różnych miejscach przedmioty, a dzieci za dobrze wykonane zadanie częstowały go jego ulubionym smakołykiem.

 

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

Dnia 18 stycznia świętowaliśmy Dzień Kubusia Puchatka, który w tym roku skończył 81 lat. Wspólnie przypomnieliśmy sobie wszystkie postaci z bajek oraz najważniejsze , charakterystyczne dla nich cechy.  Tego dnia dzieci brały udział w różnych konkursach takich jak: przypinanie ogona osiołkowi czy  wyciąganie  miodu bez dotykania  pszczół. Na zakończenie każdy wychowanek otrzymał dyplom.

Uroczystość Dnia Babci i Dziadka.

W styczniu w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci zaprezentowały repertuar piosenek i wierszyków w obecności zaproszonych gości. Spotkanie miało na celu zaciśnięcie więzi rodzinnych. Po części artystycznej wychowankowie wręczyli swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty i wraz z nimi  udali się do swoich sal na słodki poczęstunek.