Grudzień – Mini College Jurajska

DZIEŃ GÓRNIKA

Chcąc przybliżyć dzieciom niebezpieczną pracę przy wydobywaniu naturalnych  bogactw ziemi, do przedszkola został zaproszony górnik-pan Marcin Cygan. Nasz gość pojawił się czwartego grudnia, w reprezentacyjnym dla górnika stroju i od jego opisu rozpoczął spotkanie. Wyjaśnił dzieciom z jakich narzędzi składa się godło górnicze oraz jakie znaczenie ma kolor pióropusza. Zwrócił uwagę dzieci na dwie podstawowe barwy górnicze: czerń –będącą symbolem ciemności podziemia oraz zieleń-dającą nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy.  Dzieci miały możliwość  poznania narzędzi służących  górnikom pod ziemią, m.in. kilof górniczy, lampka górnicza czy też zobaczenia  takich rzeczy jak krzesiwo i hubka .  Przy pomocy przyniesionych eksponatów omówił różnice pomiędzy węglem a wapieniem oraz  wskazał na różne rodzaje  węgla, którym – jak się okazało można rysować. Na koniec nasz gość poczęstował dzieci czekoladkami , a dzieci podziękowały panu Marcinowi za ciekawe spotkanie.

 

MIKOŁAJKI

Szóstego grudnia  dzieci miały kolejnego gościa w postaci Świętego Mikołaja. Najpierw słychać było dzwoneczki sań, następnie głośne HO HO HO i wszedł w konću na salę długo oczekiwany gość.  Został on powitany pięknymi piosenkami  oraz wierszykami w wykonaniu dzieci . Przedszkolaki bardzo pracowicie przygotowywały się na przyjęcie  Św. Mikołaja a nasz gość,  widząc wielkie ich zaangażowanie  podczas prezentacji utworów nie krył wzruszenia.  Podczas radosnego spotkania były wręczane dzieciom prezenty  i robione wspólnie z gościem zdjęcia. Na koniec wizyty Św. Mikołaj życzył wszystkim wesołych świąt  oraz złożył obietnicę, że przybędzie do dzieci za rok.

WYCIECZKA DO TEATRU Kubuś

Czternastego grudnia wszystkie dzieci z naszego przedszkola wybrały się na wycieczką do Teatru „Kubuś” na spektakl pt.: „Przygody koziołka Matołka”. Poznały one wiele egzotycznych, odwiedzanych przez niego po drodze miejsc jak również ich mieszkańców.  . Przezyły z Matołkiem kilka przygód – czasem niebezpiecznych, czasem  śmiesznych , ale zawsze pouczających .  Przedszkolaki brały czynny udział w przedstawieniu-nawiązywały dialog z aktorami oraz śpiewały z nimi piosenki.  Bajka uczyła akceptacji,  wytrwałaości w dążeniu do celu oraz wiary we własne siły .

 

JASEŁKA

Przed świętami, 20 grudnia w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość Jasełek.  Mali aktorzy, w pięknych białych strojach prezentowali się pięknie na tle bożonarodzeniowej dekoracji . Dzieci z zaangażowaniem śpiewały  i recytowały wiersze. Wszyscy zaproszeni goście byli pod wielkim wrażeniem występu, po którym – jak zaczarowani  wspólnie kolędowali. Po przedstawieniu obecni udali się do sal poszczególnych grup aby połamać się opłatkiem oraz przekazać sobie serdeczne życzenia na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Na zakończenie spotkania dzieci wraz z rodzicami wspólnie wykonały niepowtarzalną bombkę, ozdobiły goździkami pomarancze oraz pięknie udekorowały pyszne pierniki.  Wszystkim przedszkolakom należą się brawa i pochwały za przygotowanie się do uroczystości, która wprowadziła wszystkich w magiczną i niepowtarzalną atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

 

Teatr kukiełkowy

W grudniu do naszego przedszkola zawitał teatrzyk kukiełkowy ze spektaklem pt. „Zaginiona gwiazdka”.  Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały przedstawienie i pomagały  głównym bohaterom w odnalezieniu gwiazdki , bez której oczywiście nie mogłyby się rozpocząć święta Bożego Narodzenia. Dla wielu  przedszkolaków było to pierwsze spotkanie z kukiełkowymi bohaterami bajek. Po zakończeniu przedstawienia, z  wypiekami na twarzy mogły same dotknąc kukiełek oraz spróbować zabawy w teatr. Na koniec  spotkania wszyscy zrobili sobie pamiątkowe, świąteczne zdjęcia.

Dogoterapia

W tym miesiącu nie zapomniał przyjść do nas w odwiedziny pies Dajmek. Przedszkolaki powitały go piosenką ,  słowa której pozwoliły im przypomnieć sobie o właściwym  zachowaniu dzieci względem psa. Podczas zajęc  zostały one zapoznane  z bezpiecznym sposobem  komunikowania się ze zwierzęciem oraz prawidłowym odczytywaniem komunikatów   płynących z jego strony . Dzieci oswajały się z obecnością Dajmka poprzez głaskanie jego grzbietu oraz podawanie mu jego ulubionych smakołyków.

Karate

W grudniu obyły się również zajęcia karate, w których – jak zwykle nasze przedszkolaki aktywnie uczestniczyły. Zajęcia rozpoczynają  się rozgrzewką wprowadzającą ciało do zwiększonego wysiłku. Jest ona zawsze dobrana tak, by w prawidłowy i jak najbardziej optymalny sposób przygotować mięśnie , stawy i te partie ciała, które będą wykorzystane do właściwego treningu. Pod bacznym okiem trenera dzieci  rozwijają ogólną sprawność fizyczną jak również uczą się  różnego sposobu zadawania kopnięć i ciosów . Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonują ćwiczenia i pomimo fizycznego zmęczenia zawsze kończą zajęcia z uśmiechem na twarzy.

Rytmika

Na zajęciach z rytmiki w miesiącu grudniu dzieci uczyły się śpiewu piosenki pt.: „Choinka” oraz umiejętności rozróżniania dźwięków wysokich-niskich; cichych-głośnych; szybkich-wolnych. Ćwiczenia muzyczno-ruchowe odbywały się przy akompaniamencie instrumentu klawiszowego.

Zajęcia naukowe

Regularnie w naszym przedszkolu odbywają się zajęcia naukowe. W tym miesiącu dzieci w dalszym ciągu pogłębiały swoją  wiedzę na temat odmierzania różnego rodzaju  substancji  i  przy pomocy odpowiednich narzędzi badawczych . Wykonały też – oczywiście wg instrukcji słownej nauczyciela – swoją pierwszą bombkę ze sztucznym śniegiem i ozdobiły ją wybranym przez siebie kolorem brokatu. Każde dziecko postanowiło wziąć wykonana ozdobę  do domu i zawiesić na swojej choince.