Grudzień – Mini College Starodomaszowska

„Grudzień”
Jak po grudzie mroźny grudzień
brnie w kopiastych śniegach
gdzie rok szronem osiwiały
kresu już dobiega,
gdzie las cały usnął w białym
i puszystym futrze,
gdzie się dłużą mroźne noce,
gdzie dni coraz krótsze.
Błysną świeczki na choince
uśmiechy na twarzach.
Odejdź grudniu, czas na ciebie,
koniec kalendarza.

~~ autor nieznany~~

Grudzień przeminął nam jak jeden dzień. Zaaferowani zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, nie zdążyliśmy się zorientować, a już nadszedł Nowy Rok. Miesiąc ten rozpoczęliśmy z przytupem.  4 grudnia naszą placówkę odwiedził Profesor Pytalski z pokazem pod nazwą „Piski, wrzaski, trzaski, czyli zabawa  z dźwiękiem”. Dzieciaki 3 najstarszych grup były zachwycone pokazem Profesora. Zaproszony gość zyskał duże zainteresowanie wśród dzieci „zabawkami”, czyli narzędziami badawczymi, które tak nazywał. Po pokazie, każde dziecko chciało kupić sobie określone przyrządy, jakimi posługiwał się Profesor. Grupa „Motylki” miała jednak odmienny repertuar, w którym Profesor skupił się na przekazaniu dzieciaczkom wiedzy, dotyczącej pola magnetycznego. Motylki poznały „PLUSIKI” oraz „MINUSIKI”- małe „chochliki”, których nie widać, a czasem robią różne śmieszne rzeczy. Dzieciaki były zachwycone wykrywaczem metalu, którym mogły się pobawić i odszukać różne skarby w sali. Nie zdążyliśmy zapomnieć o ciekawych odwiedzinach Profesora Pytalskiego, a już nadszedł czas na kolejnego gościa. 6 grudnia odwiedził nas Mikołaj – najprawdziwszy z prawdziwych;-) Dzięki rodzicom motylków mogliśmy tego dnia obejrzeć wyśmienite przedstawienie z tej okazji. Ośmioro rodziców wcieliło się rolę aktorów i odegrało przedstawienie pt. „W Fabryce Świętego Mikołaja”. Mikołaj oczywiście przygotował prezenty dla przedszkolaków, ale i te nie pozostały mu dłużne. Każda grupa przygotowała dla Mikołaja przepiękne piosenki, które w podzięce za prezenty wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy. Mikołaj obiecał, że do tak grzecznych dzieci, jakie spotkał w przedszkolu Mini College, będzie przybywał regularnie, czyli co roku. Wizyta Mikołaja przeminęła, a euforii dzieci nie było końca. Jednakże wizyta naszego ukochanego pieska Daimonda (10 grudnia), ostudziła emocje i rozmowy dzieciaków o prezentach, przynajmniej na chwilę. Jak zwykle podczas spotkania z pieskiem dzieci mogły go pogłaskać, nakarmić, czy też ukryć jego ulubioną zabawkę, by mógł ją odnaleźć. Zaciekawienie przedszkolaków wzbudził fakt, gdzie piesek ma piętę, której miejsce poznały przy okazji próby odnalezienia u Dajmka wszystkich części ciała, jakie ma człowiek. Po wizycie pieska minął zaledwie tydzień, a już rozpoczęliśmy w przedszkolu spotkania wigilijne oraz występy jasełkowe. Pierwsze na to spotkanie stawiły się Motylki, które 18 grudnia zaprosiły ukochanych Rodziców na Spotkanie Wigilijne. Było to niezwykłe spotkanie, bo oprócz tego, że przedszkolaki zaśpiewały dla rodziców kolędy i pastorałki, to jeszcze zasiedli wszyscy do wspólnej wieczerzy. Stół był suto zastawiony. Nie obyło się bez pierogów, barszczu czerwonego, czy kompotu z suszu. Wspólnemu kolędowaniu i zabawom nie było końca… Następną grupą, która podjęła wyzwanie z występem świątecznym była grupa Pszczółek. 19 grudnia Pszczółki zaprosiły swoich Rodziców na niezwykłe przedstawienie pt. „Dziewczynka z zapałkami”. W przepięknej scenerii dzieciaczki z tej grupy, najpiękniej jak to możliwe, przedstawiły bardzo trudny temat – samotność bliskich w święta. Jednakże okazało się, że w wykonaniu Pszczółek ta bajka miała wesołe zakończenie. Przedszkolaki zabrały Dziewczynkę do siebie, by się ogrzała i nie była w tym dniu samotna. Po przedstawieniu odbyło się kolędowanie z udziałem jednej z mam Pszczółeczek. Pani Kasia, wraz ze swoim kolegą Panem Mateuszem uświetnili to kolędowanie. Aranżacje Pana Mateusza były podstawą do pięknego śpiewu Pani Kasi. Kolejna grupa, która podjęła wyzwanie jasełkowe to Biedronki. Biedroneczki zaprosiły swoich Rodziców na przedstawienie świąteczne 20 grudnia. Recytując piękne wiersze i śpiewając piękne pastorałki i kolędy wzruszyły swoich rodziców do łez. Rodzice byli również zachwyceni pięknym tańcem przedszkolaków, do którego przygotowała ich wychowawczyni, Pani Patrycja. Jako ostatni na scenie Jasełkowej stanęły Sówki. Sóweczki jako najstarsze przedszkolaki w naszym przedszkolu wystawiły opowieść stricte Jasełkową. Fantastycznie sprawdziły się w odgrywanych rolach, a owacji Rodziców nie było końca. 21 grudnia również w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie opłatkowe. Kadra oraz dzieci wzajemnie złożyli sobie świąteczne życzenia i wspólnie pośpiewali kolędy. Radość i szczęście wypełniła nasze serca tuż przed nadejściem Świąt Bożego Narodzenia. I w ten oto sposób „MC Starodomszowska” zakończyła grudniowe wydarzenia.