Grudzień – Mini College Łopuszno

Grudzień to niewątpliwie jeden z najbardziej wyjątkowych i świątecznych miesięcy w całym roku. Zimowa aura zadbała o to, by grudzień w naszym przedszkolu upłynął na świątecznych spotkaniach, przedstawieniach artystycznych oraz wspólnych zabawach.

Pierwszy tydzień grudnia w naszej placówce wypełniony był po brzegi przygotowaniami świątecznymi. W każdej sali przedszkolnej pojawiło się świąteczne drzewko, a na oknach można było podziwiać niesamowite dekoracje w zimowej scenerii. 3 i 4  grudnia dzieci z najmłodszych i najstarszych grup  wyruszyły na spacer ze specjalną misją wysłania listu do Świętego Mikołaja. Rano przedszkolaki  narysowały swoje wymarzone zabawki, a Panie z grupy dodatkowo napisały, co każde dziecko chciałoby dostać. Wszystkie listy zostały zapakowane do koperty i wrzucone do skrzynki pocztowej. Kolejnym etapem świątecznych przygotowań było zorganizowanie w naszym przedszkolu mikołajkowego przedstawienia. Można powiedzieć, że kadra pedagogiczna sprawiła wychowankom przedszkola ogromną  niespodziankę, organizując występ pt.„ Mikołaje są na świecie – nauczyciele dzieciom”. Po przedstawieniu odwiedził nas św. Mikołaj, który każdemu  przedszkolakowi wręczył mały upominek. W zamian za prezenty dzieci zaśpiewały piosenki, a udanej zabawy nie było końca. Na pożegnanie wszystkie przedszkolaki uwieczniły radosne spotkanie na pamiątkowych zdjęciach.

 

W kolejnych tygodniach w każdej grupie rozmawiano o tradycjach bożonarodzeniowych. Dzieci przypominały sobie polskie i światowe obrzędy i tradycje związane z tymi świętami. Utrwaliliśmy sobie także kilka popularnych kolęd, takich jak „Cicha noc” oraz „Do szopy, hej pasterze”. Dzieci w toku zajęć bardzo chętnie opowiadały o ich sposobach spędzania czasu w święta, dzięki czemu rozwijały ekspresję słowną. Następnie tworzenie licznych prac plastycznych o świątecznej tematyce kształtowało u nich percepcję wzrokową oraz zdolności grafomotoryczne. Ponadto,  podopieczni  z naszego przedszkola dowiedzieli  się, jak i czym dokarmiać zwierzęta oraz czym różni się karmnik od paśnika.

 

Przez cały miesiąc sumiennie też ćwiczyliśmy nasze jasełkowe przedstawienie, by  po raz kolejny zaprosić rodziców i zaprezentować im nasze wspaniałe umiejętności. Piękne scenografie i kolorowe stroje sprawiły, że zaproszeni goście z zainteresowaniem słuchali małych aktorów.

Tego wieczoru przybyli goście mieli również możliwość wzięcia udziału w kiermaszu ozdób świątecznych wcześniej wykonanych przez dzieci oraz panie nauczycielki ze wszystkich grup wiekowych.

Dzięki rodzinom przedszkolaków, dzieciom występującym na scenie i wspólnemu kolędowaniu można było wyczuć zbliżającą się dużymi krokami atmosferę miłości, radości, poczuć aurę Świąt Bożego Narodzenia. Na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia nasze przedszkole  przystąpiło do akcji Szlachetnej Paczki, aby obdarować wybraną rodzinę paczką. Podsumowując, grudzień uważamy za bardzo udany miesiąc, mając nadzieję, że styczeń będzie jeszcze lepszy.