Listopad – Mini College Jurajska

W listopadzie przedszkolaki z grupy „Misiów” i „Kaczuszek”  wybrały się na wycieczkę  do Papugarni „ARA” w Kielcach. Na miejscu przemiłe Panie powitały dzieci, po czym zapoznały je  z warunkami egzystencji  ptaków, opowiedziały wiele nieznanych im  do tej pory ciekawostek na  temat  trybu ich życia oraz omówiły zasady zachowywania się  wśród papug.  Egzotyczna sceneria pozwoliła podziwiać wielobarwne,  niespotykane w naszej rzeczywistości ptaki .  Wielką atrakcją dla dzieci był bezpośredni kontakt z papużkami dzięki czemu mogły one nauczyć się delikatności i opiekuńczości względem zwierząt. Równie ważnym elementem wycieczki było karmienie ptaków specjalnie dla nich skomponowanym przez ich opiekunów pokarmem. Wyjazd do tego malowniczego miejsca okazał się nie tylko wspaniałą przygodą ale również niecodzienną lekcją przyrody.

 

Zajęcia naukowe są sztandarowym programem naszego przedszkola , dlatego też i w tym miesiącu nie mogło ich zabraknąć. Dzieci na chwilę przeniosły się w świat zarazków i bakterii przedstawiający szybką drogę ich rozprzestrzeniania się i zarazem wskazujący na zachowania obronne przed omawianymi drobnoustrojami.  Nieznaną i  niewidzialną na co dzień sferę życia wybranych  mikroorganizmów przedszkolaki poznały przy pomocy mikroskopu. Jak zwykle podczas zajęć naukowych dzieci  mogły poczuć się  jak mali odkrywcy!!!

 

Listopad to oprócz czasu zabawy i radości czas zadumy i refleksji. We wtorek, 13 listopada odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Część artystyczną przedstawiły  dzieci w wieku 4 i 5 lat z grupy „Kaczuszki”, a poprzedzono ją  odśpiewaniem przez wszystkich obecnych  hymnu państwowego. Dzieci w tym dniu były odświętnie ubrane i z dumą prezentowały przypięte do lśniących bielą koszul biało-czerwone  kotyliony. Wyrecytowane wiersze i wyśpiewane pieśni patriotyczne ukazały smutny wycinek ówczesnej  polskiej rzeczywistości oraz wyboistą i długą  drogę naszej Ojczyzny do bycia niepodległą. Celem uroczystości było rozbudzenie wrażliwości na święta narodowe oraz emocjonalne i racjonalne wiązanie uczniów z Ojczyzną.

 

W tym miesiącu, na całym świecie  obchodzone jest bardzo sympatyczne święto, a mianowicie święto Pluszowego Misia, tak więc i w naszym przedszkolu nie mogło go zabraknąć. Tego dnia wszyscy przyszli do przedszkola ze swoimi  ukochanymi pluszakami. Dzieci poznały niezwykłą historię tej zabawki – symbolu w postaci pluszowego misia  mającej początek w 1902 roku. Przedszkolaki śpiewały piosenki o znanych im misiach świetnie się przy tym bawiąc. Bardzo chętnie uczestniczyły w różnych grach i zabawach, jak również przedstawiły teatrzyk kukiełkowy pt; „Miś Puchatek i przyjaciele”.  Następnie wypowiadały się nt. przyjaźni, wzajemnie okazywanej sobie pomocy, przeżywanych  pozytywnych i negatywnych  uczuć oraz sytuacji  je  warunkujących.  Opowiadały  o swoich wyjątkowych ,  mięciutkich  przyjaciołach oraz z zaciekawieniem  słuchały czytanych przez panie  fragmentów bajek o niedźwiadkach.  Mamy nadzieję, że to miłe urodzinowe przyjęcie zostanie  we wspomnieniach dzieci  na  długi czas.

 

W tym miesiącu nasze przedszkole odwiedził Pan Pytalski, który przeniósł  dzieci w magiczny świat nauki  – a dokładnie w stan przestrzeni zwanej polem magnetycznym.  Bardzo obrazowo  przedstawił własności   magnesów. Przeprowadzone doświadczenia i eksperymenty umożliwiły dzieciom  zaobserwowanie siły magnetycznej , zobrazowanej poprzez przyciąganie się lub odpychanie magnesów, jak również ukazały, w jaki sposób i przy pomocy jakich materiałów można siłę magnetyczną zablokować.  Przedszkolaki na terenie przedszkola poszukiwały odpowiedzi na pytanie, w jakich urządzeniach, w jakich miejscach i do jakich celów zostały wykorzystane magnesy.  Przeprowadzone zajęcia jednoznacznie potwierdziły niepodważalny fakt, że nauka jest niesamowita!!!