Październik – Mini College UJK

W naszym przedszkolu minął kolejny miesiąc pełen zabaw, atrakcji i niespodzianek. 15 października do naszego przedszkola po raz kolejny zawitali muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej. Podczas koncertu pt. „Viva Italia” przedszkolaki mogły posłuchać wybranych utworów Antonio Vivaldiego, Luigiego Boccheriniego, Giuseppe Verdiego oraz Gioacchino Rossiniego. Ponadto podczas spotkania dzieci miały okazję zapoznać się z budową i brzmieniem takich instrumentów jak fortepian, skrzypce i wiolonczela.

16 października z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,  wybraliśmy się do Wojewódzkiego Domu Kultury na spektakl pt „Orlątko”. Podczas przedstawienia dzieci dowiedziały się, jak burzliwe i trudne były dzieje naszej Ojczyzny. Przedszkolaki, opuszczając Wojewódzki Dom Kultury śpiewali żołnierską pieśń „My, Pierwsza Brygada”.  Było to pierwsze większe wyjście dla maluszków z grupy Mali Naukowcy, które sprawiło im wiele radości i wzbudziło niezwykłą ciekawość. Już sama podróż autokarem była niemałą atrakcja.

18 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Poczty Polskiej. Mali odkrywcy i Mali Naukowcy poznali zawód listonosza oraz jego obowiązki. Nauczyły się jak poprawnie zaadresować pocztówki oraz gdzie przykleić znaczek. Poznały drogę, jaką przebywa list od wysłania do dostarczenia. Dzieci własnoręcznie ozdobiły widokówki dla swoich najbliższych. Grupa Tropicieli tego dnia razem z Panią Kasią i Panią Agnieszką wybrała się na pobliską pocztę, gdzie wysłały listy z własnoręcznie wykonanymi rysunkami dla swoich najbliższych. Podejrzewam, jak duże było zaskoczenie rodziców, kiedy otrzymali list niespodziankę.

Z okazji Dnia Chleba Mali Naukowcy oraz Mali Odkrywcy rozmawiali o tym, na czym polega praca piekarza. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki związane z tematem zajęć. Poza tym wysłuchały opowiadania Czesława Janczarskiego pt. „Żyto i chleb”. Dzieci poznały nazwy narzędzi wykorzystywanych do pieczenia chleba i oglądały ich ilustracje. Mali Naukowcy wzięli udział w zabawie „Mało nas do pieczenia chleba”. Wykonały także pracę plastyczną – ulepiły bułeczki i chlebki z masy solnej, którą wcześniej przygotowały z pomocą Pań. Ponadto obejrzały film pokazujący proces pieczenia chleba.

Wszyscy dobrze wiedzą, że owoce to doskonała przekąska zawierająca moc witamin i będąca wspaniałą alternatywą dla słodyczy. Wiedzą to również dzieci z najstarszej grupy Tropicieli, dlatego w ramach zajęć kulinarnych przygotowały pyszne i oszałamiająco pachnące jabłka pieczone. Pod opieką pań dzieci nadziewały i przygotowywały jabłka do pieczenia. Pieczone jabłka były doskonałym podwieczorkiem mającym niezwykłą moc nie tylko ze względu na swoje liczne walory zdrowotne i smakowe ale również estetyczne.  Poza zajęciami kulinarnymi w grupie Tropicieli po raz kolejny odbyły się zajęcia z cyklu Palcem po mapie podczas których dzieci odbyły kolejną wspaniałą podróż w nieznane. Tym razem krajem do którego zawitały starszaki była Kanada. Dzieci podczas tych zajęć poznały położenie geograficzne Kanady, dowiedziały się dlaczego Kanadyjczycy na fladze mają liść klonu. Następnie panie korzystając z filmów, zdjęć oraz albumów obrazujących odwiedzaną krainę   opowiadały dzieciom o najciekawszych miejscach Kanady, zwierzętach tam występujących min. o niedźwiedziach Grizli, Brunatnych czy niedźwiedziach polarnych, bobrach, jeleniach, kojotach, rosomakach, skunksach oraz wielu innych gatunkach.

Najmłodsze dzieci w październiku poznały kolejny kolor w ramach zajęć „Dzień koloru”. Tym razem swoje święto obchodził kolor pomarańczowy. W tym dniu w grupie najmłodszej obowiązywał kolor pomarańczowy, czego dowodem były ubrania dzieci oraz dekoracje w sali. Wiele wydarzeń, które miały miejsce w tym dniu były zabarwione na pomarańczowo. Odbywały się różnorodne zajęcia i zabawy z kolorem pomarańczowym. Pomarańczowe były prace plastyczne, pomarańczowe rekwizyty do zabaw i pomarańczowe nastroje.

W październiku miało miejsce wielkie otwarcie przedszkolnej „Mini Biblioteki”. Ponieważ wszyscy dobrze wiemy, jak ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka ma czytanie mu książek od października w każdy piątek dzieci uczęszczające do naszego przedszkola będą mogły korzystać z zasobów książkowych przedszkola. W dzień uroczystego otwarcia, dzieci otrzymały oryginalne karty biblioteczne, które uprawniają do wypożyczania książek. Należy jednak to  wspomnieć, że książki nie spadły nam z nieba J. Większość zbioru naszej „Mini Biblioteki” pochodzi od naszych przedszkolaków. Są to pozycje, którymi nasi podopieczni zapragnęli podzielić się z innymi, za co BARDZO DZIĘKUJEMY

Zwieńczeniem października było wspólne urządzenie maskarady z okazji Halloween. Tego dnia rodzice naszych milusińskich zadbali o przygotowanie  wspaniałych, oryginalnych, a nawet strasznych strojów. Podczas balu można było spotkać wampiry, czarownice, kolorowe wróżki, duchy, diabełki i wiele innych zadziwiających postaci. Atrakcją dnia była impreza przedszkolna, podczas której przedszkolacy uczestniczyli w licznych konkursach, zabawach i tańcach. Wszyscy świetnie się bawili, poznając tradycje i zwyczaje związane z amerykańskim świętem.  Krotko mówiąc: zabawa była na 102!!!

W październiku Oluś, Kalina i Adaś z grupy „Mali Odkrywcy”, Julka i Michalina z grupy „Tropiciele” oraz Kacperek i Pani Milenka z grupy „Mali Naukowcu” obchodzili urodziny. Wszystkim naszym solenizantom jeszcze raz składamy najlepsze życzenia. W tym miesiącu dzieci doskonaliły również  sprawność fizyczną, koordynację wzrokowo- ruchową na zajęciach karate,  wykonywały ciekawe eksperymenty podczas zajęć naukowych. Jak co miesiąc odbyły się również zajęcia z dogoterapii. Dzieci miały okazję przełamać lęk przed czworonogami  i pogłębić kontakt przez podejście do psa i pogłaskanie. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami  przełamuje lęk, nieśmiałość, buduje poczucie bezpieczeństwa . Zajęcia te dostarczyły dzieciom wiele pozytywnej energii.