Wrzesień – Mini College Jurajska

Dnia 19 września przedszkolaki z grupy I i II (Kaczuszki i Misie) wybrały się do Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu pt.: „Misiaczek” w wykonaniu profesjonalnych aktorów,  rozbudzenie zainteresowań teatralnych dzieci; wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji; kształtowanie prawidłowych zachowań w teatrze.

Dzieci z zapartym tchem śledziły pełną przygód opowieść o małym niedźwiadku mającym problem z zapadnięciem w sen zimowy. Z wielkim zaangażowaniem pomagały  Dziadkowi i Babci w usypianiu Misiaczka. Były usypianki, kołysanki oraz wszelkie różne pomysły dzieci, dzięki którym mały niedźwiadek w końcu zasnął.

Na koniec przedszkolaki nagrodziły aktorów wielkimi brawami i zrobiły sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie

W piątek, 28 września odbyły się pierwsze po wakacjach zajęcia karate. Dzieci ćwiczyły pod okiem trenera tej dyscypliny, zapoznały się z podstawowymi założeniami sportu i  zasadami prawidłowego odżywiania się. Wykonały serię ćwiczeń kształtujących ogólną sprawność fizyczną oraz nauczyły się wypowiadania wybranych komend w jęz. japońskim. Jak zawsze były to zajęcia wyjątkowe dla naszych przedszkolaków, którzy nie mogą się już  doczekać na następną serię ćwiczeń.

We wrześniu rozpoczęły się sztandarowe zajęcia naszego Przedszkola, czyli zajęcia naukowe. Dzieci „podpisały”  kontrakt bezpieczeństwa obowiązujący podczas zajęć. Poznały przyrządy optyczne tj. lupę i mikroskop, dzięki którym mogły dokładniej zapoznać się z fakturą, obrazem  wybranych przedmiotów, niewidocznych gołym okiem. Dzięki wykonywanym doświadczeniom i eksperymentom przedszkolaki zapoznały się również z dwoma narzędziami przeznaczonymi do odmierzania-miarką (odmierzającą produkty suche) oraz pipetką   (służącą odmierzaniu i przenoszeniu cieczy).

W pierwszym tygodniu września, w naszym Przedszkolu miały miejsce zajęcia adaptacyjne. Dominującą formą w procesie adaptacji jest zabawa, dlatego też w tym okresie miały miejsce różnorodne gry i zabawy dydaktyczne zaspokajające potrzebę ogólnej aktywności dzieci, tworzące pozytywne stany uczuciowe oraz rozładowujące napięcia emocjonalne.

W tym miesiącu rozpoczęła się również dogoterapia. Przedszkolaki przywitały się z dawno nie widzianym psem – Dajmkiem. Rozmawiały o jego zwyczajach, nawykach oraz jedzeniu. Omawiały jego wygląd, wielkość i ilość łap, uszu, oczu i ogona. Poprzez dotyk określały fakturę jego sierści – czy jest szorstka, czy może raczej miękka? Przypomniały sobie o bezpiecznym postępowaniu z czworonogiem, pamiętały również o zachowaniu ostrożności podczas kontaktu z psem.  Zapoznały się z charakterystycznymi akcesoriami dla psa takimi jak: smycz, obroża, miska, karma itp. Obserwowały karmienie i same mogły nakarmić Dajmka, ucząc się tym odpowiedzialności za psa, będącym żywym stworzeniem, wymagającym opieki i troski człowieka.

W tym miesiącu rozpoczęły się również zajęcia z rytmiki. Dzieci przyswoiły umiejętność rozróżniania abstrakcyjnych dźwięków, tj. wysoko-nisko; cicho-głośno oraz brzmienia: delikatnego i mocnego. Ćwiczenia muzyczno – ruchowe odbywały  się z akompaniamentem instrumentu klawiszowego, na którym dzieci mogły zagrać przy pomocy nauczyciela wybraną melodię. Przedszkolaki zapoznały się z funkcją oraz budową dwóch instrumentów muzycznych: gitarą elektryczną oraz z bębnem djembe. Oczywiście wielką atrakcją dla każdego dziecka było odtworzenie na bębnie rytmów wskazanych przez nauczyciela oraz wygranie na gitarze elektrycznej melodii delikatnej lub mocnej.

W ramach zajęć okolicznościowych w przedszkolu, w miesiącu wrześniu miały miejsce zajęcia dotyczące edukacji prozdrowotnej: „Udzielamy I pomocy”  oraz „Dbamy o zęby”. Zajęcia z „Udzielania I pomocy” miały na celu oraz wykształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci nauczyły się podstawowych numerów alarmowych oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Pomocną w przyswojeniu informacji była prezentacja multimedialna związana z omawianą tematyką.

W trakcie przeprowadzonych zajęć  w kontekście dbania o zęby, dzieci uczyły się prawidłowego mycia zębów, dobierania produktów korzystnych dla zębów oraz tych, które im szkodzą. Wysłuchały opowiadania multimedialnego „o Jurku, którego bolał ząb”  H.Kunzel, Ch. Unzner-Fischer , celem którego było uświadomienie konieczności dbania o higienę jamy ustnej- zęby. Wykazały się ekspresją ruchową w trakcie słuchania piosenki pt.  „ Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”. Poznały również nazwę zawodu lekarza zajmującego się leczeniem zębów – stomatologa.

Dzień 20 września to dzień ważny dla każdego przedszkolaka, ponieważ jest on uznany za Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.  Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Dzieci z naszego przedszkola brały udział w zabawach i konkursach oraz wspólnym muzykowaniu. Było wesoło i kolorowo. Przedszkolaki przypomniały sobie również o swoich prawach – tak ważnych w życiu każdego człowieka – a także o obowiązkach, czyli kodeksie dobrego zachowania się. Na koniec dnia każde dziecko dostało Dyplom Przedszkolaka.

W piątek, 28 września odbyły się w naszym przedszkolu taneczne zajęcia pokazowe do uczestnictwa w których gorąco zapraszamy. Zajęcia połączone z nauką jęz. hiszpańskiego prowadzone były przez tancerza i trenera  KaLa Katrin i Lazaro. Przedszkolaki były bardzo ciekawe przybyłych gości, jak również zabaw i tańców przez nich zaprezentowanych. Bardzo entuzjastycznie podeszły do różnorodnych  zabaw tanecznych oraz wybranych przez gości tańców, którym nie było końca. Ze smutkiem przyjęły wieść o  końcu zajęć, co świadczy o pozytywnym wpływie zajęć tanecznych na samopoczucie dzieci.